Беспилотни летала и вештачка интелигенција да ни помогнат во борбата против истребувањето животни

animales

Малку по малку се покажува дека користењето на нови технологии во различни области од животот може да ни помогне да решиме важни проблеми со зачудувачка брзина. Имаме пример како група истражувачи, посветени на зачувување на животот на различни видови животни во опасност од истребување, покажа дека мешавина од беспилотни летала со вештачка интелигенција може да биде доволна да ја направите вашата работа многу побрза и, пред сè, помалку досадна.

Како што можете да прочитате во една статија објавена во списанието на Еколошкото друштво „Битаник“Методи во екологија и еволуција', австралискиот истражувачки тим одлучи дека сметањето на дивиот свет треба да се подобри техниката што е можно повеќе. По бројните тестови, тие успеаја да развијат систем способен да брои различни видови животни, вклучително и неколку видови птици, правејќи ја нивната платформа многу поточно во споредба со системите што се користат до сега на традиционален начин.

Група австралиски истражувачи започнаа да користат мешавина од беспилотни летала и вештачка интелигенција за броење колонии на загрозени птици.

Како што е изразено Arарод Хоџсон, водечки автор на истражувачкиот труд и докторанд на Факултетот за биолошки науки на Универзитетот во Аделаида:

Со толку многу животни ширум светот кои се соочуваат со истребување, нашата потреба за точни податоци за дивиот свет никогаш не била поголема. Точното следење може да открие мали промени во бројот на животни. Тоа е важно затоа што ако чекаме голема промена во овие бројки за да го забележиме падот, би можело да биде предоцна да се зачува загрозен вид.

Во дива популација, вистинскиот број на лица е непознат. Ова го отежнува тестирањето на точноста на пристапот на броење. Требаше да ја тестираме технологијата каде што го знаевме точниот одговор.

Резултатите ќе помогнат во рафинирање и подобрување на протоколите за наб monitoringудување на беспилотни летала, така што беспилотните летала имаат мало или никакво влијание врз животинскиот свет. Ова е особено важно за видовите кои се склони кон нарушувања и каде што традиционалните методи кои вклучуваат близина на видовите не се можни или пожелни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.