Закони на Кирхоф: основни правила за јазли во електрични кола

Закони на Кирхоф

Како Ом закон, На Закони на Кирхоф Тие се уште едно од основните правила за електрониката. Овие закони ни овозможуваат да ги анализираме интензитетот на напонот и струјата во еден јазол, нешто што е суштинско за да се знаат аспектите на кола.

Па ако сакаш знајте малку повеќе за нив, Ве поканувам да продолжите да го читате целиот ова упатство за основните равенки и нивната примена во основните кола ...

Јазол, гранка, мрежа

Кога анализирате коло, можете да разликувате различни симболи на елементите, линиите за поврзување, врските и исто така јазлите. Вторите се нарекуваат и гранка или мрежа.

Законите на Кирхоф се користат за анализа на електрични својства на овие јазли. Тоа е, на местата на раскрсницата каде што се испреплетени два или повеќе елементи. На пример, како точка што можете да ја видите на главната слика на овој напис ...

Закони на Кирхоф

на Закони на Кирхоф Тие се две еднаквости или равенки кои се засноваат на принципите на зачувување на енергијата и полнењето на електричните кола. И двата закона можат да се добијат директно со изведување на славните равенки на Максвел, иако Кирхоф претходел на ова.

Нивните имиња потекнуваат од нивниот откривач, бидејќи тие беа опишани за прв пат во 1846 година од Густав Кирхоф. И во моментов тие се широко користени во инженерството електрични и електронски да ги знае напонот и струјата во јазлите на колото, и заедно со законот на Ом, тие формираат многу ефикасни алатки за анализа.

Прв закон или јазли

нодо

«На кој било јазол, алгебарскиот збир на интензитети што влегуваат во јазол е еднаков на алгебарскиот збир на интензитетите што го напуштаат. Еквивалентно, збирот на сите струи низ јазолот е еднаков на нула.»

Јас = јас1 + Јас2 + Јас3

Втор закон или мрежи

мрежа

«Во затворено коло, збирот на сите падови на напон е еднаков на вкупниот напон што се испорачува. Еквивалентно, алгебарската сума на разликите во електричниот потенцијал во колото е еднаква на нула.".

-V1 + V2 + V = Јас Р.1 + Јас Р.2 + Јас Р.3   = Јас · (Р.1 + Р2 + Р3)

Сега можете да започнете да ги применувате овие едноставни формули за да ги добиете деталите за струјата и напонот во вашите кола ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.