Индра претставува апликација способна да открива и контролира дронови

Indra

Во случај да не знаете, кажете ви го тоа Indra е една од шпанските мултинационални компании поврзани со светот на развој на софтвер и најважната консултантски услуги на европско ниво. Имајќи го ова предвид, не е тешко да се разбере дека тие одлучиле да влезат во светот на беспилотните летала предлагајќи одредени решенија, во овој случај поврзани со светот на безбедноста.

Денес би сакал да разговарам со вас за интелигентниот систем на АРМС, Анти RPAS систем за повеќесензор, развиена од инженери Индра, платформа која е подготвена да открие каков било вид дрон од далечина преку a радар со опсег од неколку километри. Откако ќе се открие дронот, платформата ја менува состојбата и активира a инхибитор на фреквенција на различни опсези откажување на сигналот на опремата за геолокација на дронот, како и неговата комуникациска врска со контролорот.

Индра тестира софтвер способен за лоцирање и преземање контрола врз дрон.

Несомнено, мора да се признае дека Индра вложува многу на секторот за беспилотни летала и комуникации, многу иновативна технологија која поставува сериозни проблеми ширум светот, особено како што веќе видовме од прилика, кога влегувате беспилотни летала ограничени воздушни просториИли да предизвикате штета или директно поради дезинформациите на контролорот, акција што може да предизвика значителна штета, па дури и милиони загуби за актерите во овие воздушни простори.

Во моментот, како што е потврдено, овој систем е сè уште во фаза на развој, бидејќи шпанската мултинационална сеуште спроведува тестови за да се постигне максимална прецизност кога станува збор за платформата за откривање, класифицирање и следење на кој било вид на беспилотни летала што комбинираат на термичка слика и слушање на радио. Секунда еволуција ќе му овозможи на системот АРМС преземе контрола над дронот и насочи го кон безбедна област.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.