Кина започнува со изградба на најголемата база за развој на морските беспилотни летала во светот

морски беспилотни летала

Кина е решена да се позиционира како најголема светска моќ во светот на технологијата, несомнено е пресвртница што тие се близу до постигнување благодарение не само на фактот дека тоа е територијата на најпрепознатливите компании поврзани со светот на беспилотните летала, туку и иницијативи како што е она што нè спојува денес и кои ќе доведат до изградба на најголемата специјализирана база во развој, изградба и тестирање на морски беспилотни летала и пловни објекти без екипаж.

Како што е најавено, не зборуваме за ништо помалку од најголемата база од ваков вид, исто како и ќе има 750 квадратни километри и тоа започна да се гради во градот Zhuhai, точно во делтата на реката Перл, место кое се наоѓа во јужна Кина.

Кина започнува со изградба на најголемата ексклузивна база на светот за развој, производство и тестирање на морски беспилотни летала

Според официјалните документи, оваа нова база ќе се гради во неколку фази и, во првиот од нив, ќе има не помалку од 21,6 квадратни километри. За изградба на оваа нова база и за нејзино последователно започнување, различни субјекти како што е Универзитет во Технологија Вухан, компанијата е специјализирана за развој и производство на морски беспилотни летала Океаналфа како и на Локална власт во huухаи и Друштво за класификација на Кина.

Главната мисија на оваа нова база ќе биде во истражи планирање на траса на новата генерација на морски беспилотни летала, како и на различни техники на камшикување и немотање. За ова, компанијата Океаналфа веќе доби официјално одобрение од кинеската администрација да ги тестира своите морски беспилотни летала, што кинеската влада веќе објави дека има намера да ги користи и за цивилни и за воени цели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.