Во Луисвил тие сакаат да откријат можни пукања со употреба на автономни беспилотни летала

narcos

Американскиот град на Луисвил штотуку ја објави својата заложба за опремување на своите безбедносни сили со беспилотни летала со цел да се зголеми нивната ефикасност како одговор на одредени опасни ситуации, конкретно и во случајот на овој град, она што е наменето е тоа, благодарение на употребата на беспилотни летала, пред предупредувањето за можно пукање, овие можат достигнете ја областа со поголема брзина и снимајте што се случува.

За извршување на оваа задача, властите во Луисвил тестираат употреба на беспилотни летала опремени со камери и микрофони. Благодарение на ова уредите ќе можат откријте го прецизното место каде се пукаат и продолжете да ја снимате сцената, пренесувајќи сè што се случува во реално време до контролорот кој управува со дронот и, според тоа, до безбедносните сили.

Користењето беспилотни летала може да помогне да се спасат многу животи во американскиот град Луисвил

Идејата како таква е веќе тестирана со многу несигурни средства, па оттука и со оглед на постигнатиот успех, властите на добро познатиот американски град ја контактирале Федералната управа за авијација за да ги натераат да им дадат дозволи потребно е да се започне поголем проект, како и за да можат тие да бидат обезбеди опрема неопходни за нејзино спроведување.

Како што е искажано од различните контролори кои денес го ставаат на тест овој проект, очигледно тие постигнале значително се намалуваат престрелките во градот бидејќи присуството на овој вид беспилотни летала прави, прво, дека полицијата може да оди во одредена област многу побрзо, додека второ, криминалците се чувствуваат многу погледано, нешто што им помага да ги одвратат од пукање во јавност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.