Oyојстик Аркада: најдобрите контролори за игри за вашите ретро-проекти

аркаден џојстик

Постојат голем број на типови контроли аркаден џојстик за видео игри на пазарот, некои од нив за DIY аркадни машини, како што се оние што се компатибилни со плочи како што е Raspberry Pi или Arduino. Тие немаат висока цена, па се покажа како многу интересен уред за управување со вашите проекти и уживање како дете.

Да се ​​избере најдобриот од овие аркадни џојстици не е лесна задача, бидејќи има голем број од нив, а понекогаш и разликите меѓу нив се видливи поради нивното отсуство. Но, има и такви чии малите детали можат да направат разлика. Ако сте заинтересирани, можете да продолжите да читате за да дознаете кои се овие контроли и како да ги изберете најдобрите.

Што е аркаден џојстик?

аркадна машина во аркада

Ајде да одиме по делови. Првото нешто е да се разјасни тоа џојстик тоа е џојстик. Неговото име потекнува од англискиот „радост“ (радост) и стап (стап). Овие периферни уреди беа особено популарни во индустријата за игри во минатото, поради што денес тие се широко користени од оние кои започнуваат проекти за ретрогради.

Овие уреди се наменети да обезбедат контролен интерфејс за мноштво видео игри, овозможувајќи ракување со елементите на играта на многу едноставен начин. Неговата работа е многу едноставна. Една лост е прицврстена на потпората и има X и Y оски со микро прекинувачи активирани од движењата на лостот на оските на слободата што ги дозволува. Процесор ќе ги обработи сигналите и ќе ги преведе во движења.

Од друга страна е поимот Аркада, односно оние аркадни машини кои станаа популарни пред неколку децении и кои беа понудени во аркади, трговски центри, барови итн. Затоа, аркадниот џојстик се нарекува така што тие се типични оние што можат да се користат во овие машини.

Што треба да знаете за да го изберете најдобриот аркаден џојстик за вашиот проект?

видови на аркадни џојстик

Во голема мера зависи од видот на проектот што ќе создадете. Можеби сте заинтересирани за едното или за другото, но повеќето корисници ги користат за да создадат свои ефтини ретро машини со помош на Raspberry Pi и на тој начин да можат да играат на многу поавтентичен начин. класични видео игри со употреба на емулатори.

Од друга страна, во зависност од што бараш, постојат две главни карактеристики кои се издвојуваат од останатите при изборот на добар аркаден џојстик ...

Видови аркадни џојстици

Внатре во овие аркадни џојстици има многу видови. Во основа, разликите лежат во естетиката или формата на овие контроли:

 • Американци (долга рачка): Овој тип на аркаден џојстик има издолжена рачка, обликувана како лост. Некои претпочитаат вака да ги држат со дланката за да ги извршуваат движењата. Во овој случај, тие обично се навртуваат на панелот.
 • Јапонски (рачка од тип на топка): тие се во форма на топка и може да ги држите поинаку од американските, само со прстите. Тоа е прашање на вкус или тип на аркадна машина што се обидувате да ја имитирате. Во овој случај, тие обично се интегрираат во основата на машината.

Како и да е, сите имаат тенденција да го имаат истиот внатрешен механизам. Тие имаат четири микро прекинувачи за откривање на секое од 4-те движења што ги дозволува оската на лостот. Секој се активира со поместување на рачката во насоката кон која е свртена.

Цврстина и патување

Тоа е дури и поважно од видот, бидејќи перформансите на овие во голема мера ќе зависат од овие два параметри. Јас зборувам за цврстина и патување на овој вид аркаден џојстик.

 • Цврстина: е силата со која треба да ја придвижите рачката за да управувате со stоистчик.
 • Патување: е количина на растојание што рачката или рачката мора да ја поминат од центарот (состојба на мирување) до точката каде што работи микро прекинувачот за да генерира некаков вид на движење.

За да знаете каков вид на цврстина и пат треба да изберете бидете јасни за видот на видео играта на кој ќе играте. Во случај да има неколку, треба да размислите за жанрот што ќе го извршите најмногу. На пример:

 • Борба против видео игри или возила: Во овие случаи, како што се Mortal Kombat, Street Fighter, Space Invaders, Battle City, итн., Најдобро е да изберете аркаден џојстик со поголема цврстина и со мало патување. На тој начин подобро ќе ги контролирате движењата и ќе генерирате поголема прецизност.
 • Видео игри на платформа: видео игри како Соник, Марио Брос, итн., она што се бара е поголема агилност, бидејќи прецизноста на движењата не е толку важна во овие случаи. За овие наслови, идеалот е средно-долг и мек курс.

Ако малку ги репродуцирате сите видови жанрови на видео игри, веројатно претпочитате аркаден џојстик со цврстина и среден пат што ќе ви овозможи да играте повеќе или помалку оптимално во сите видови наслови. Покрај тоа, ако сакате поголема леснотија, веројатно ве интересира веќе собрана и комплетна контролна табла како понудената МиАРКЕД па дури и некои целосни и ефтини аркадни машини:

Најдобрите аркадни џојстици што можете да ги купите  комплет за аркада за ретро игри Амазон

Во рамките на овој пазар, можете означете некои типови на аркадни џојстик кои се издвојуваат над останатите:

 • За сите видови жанрови на видео игри: идеално за играње и на видео игри во кои треба да возите брод, автомобил, борбени видео игри и исто така платформски игри. Тие имаат средна цврстина и патуваат за да понудат добри резултати со која било титула.
 • Да возат возила и да се борат со видео игри: овој аркаден џојстик има средно патување, со мазност што ќе ги направи вашите движења најпрецизни, така што вашата игра е одлично искуство, постигнувајќи ја изведбата што ја барате.
 • Комплетен комплет: Willе најдете и неколку пакети кои вклучуваат два аркадни џојстици и копчиња, како и жици и контроли на PCB, така што ќе имате сè што ви треба за да го соберете вашиот DIY аркадна проект за ретроградирање.

За да се интегрирате со вашиот Raspberry Pi, некои од овие приклучоци имаат врска USB за брзо спроведување без потреба од додавање код или употреба на друга електроника или грижа за GPIO-пиновите итн. Beе биде едноставно како да ги монтирате со вклучените кабли и компоненти, да ги интегрирате со куќиштето или држачот што сте ги подготвиле за нив и да го поврзете кабелот со избраната плоча SBC преку USB-портата. Во случајот на Ардуино, не би било така, бидејќи во тој случај би било потребно да се создаде скица и да се направи таблата да ги препознае движењата и да преземе нешто ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.