Xiaomi лансира автомобилска батерија што може да го полни дури и вашиот дрон

Xiaomi го претставува новиот Mi Car Inverter, надворешна батерија од 20.000 mAh што може да биде ваша за помалку од 60 евра и има капацитет да се полни од вашиот мобилен телефон, таблетот преку различни предмети, како што е вашиот дрон или лаптоп.

дрон Русија

Русија има нуклеарни беспилотни летала во својата флота за подморници

Според декласифицираниот извештај на Министерството за одбрана на Соединетите држави, потврдено е дека Русија го спроведува проектот „Фаза-6“, кој создаде воден дрон со капацитет да работи во радиус од 10.000 километри, полнејќи 10-метарско нуклеарно боева глава.мегатони.

Боинг

Боинг го покажа својот нов електричен дрон, способен да носи до 200 килограми

Боинг штотуку ги изненади локалното население и странците во светот на беспилотните летала благодарение на презентацијата на ново електрично беспилотно возило кое може да носи секаков вид стока чија тежина не надминува 200 килограми.

narcos

Јапонија создава патрола со беспилотни летала за да ја спречи „епидемијата“ на самоубиствени во земјата

Од Јапонија е одлучено да се обложува на употреба на беспилотни летала за следење на оддалечените области и со тоа да се спречат луѓето да извршат самоубиство на овие типови локации.

рој беспилотни летала

Руските бази во Сирија се нападнати од рој беспилотни летала

Две руски бази во Сирија пред неколку дена беа нападнати од далечински контролирани беспилотни летала, напад за кој, по раните истраги, алудираше рускиот министер за одбрана, дека го извршила милиција во соработка со Соединетите држави.

Тело

Тело, интересен дрон по многу конкурентна цена

Ryze Tech нè изненадува со лансирањето на Tello, мал дрон кој е опремен со најдобра технологија од Intel и DJI што го прави особено интересен и пред се безбеден за користење од најмалите во нашата куќа.

ДГТ

ДГТ ќе користи беспилотни летала од 2019 година

Како што беше јавно објавено, очигледно во Генералниот директорат за сообраќај, ДГТ, тие се надеваат дека до 2019 година ќе бидат подготвени нивните нови беспилотни летала со кои ќе можат поефикасно да го контролираат целиот патен сообраќај на различните патишта.

беспилотни летала

Американските компании ги интензивираат своите програми за беспилотни летала благодарение на последната нарачка на Доналд Трамп

Благодарение на администрацијата на Доналд Трамп, американските компании ќе можат да го интензивираат развојот на своите програми за испорака на пакети со беспилотни летала

ласерско оружје

Соединетите држави создаваат ласерско оружје, способно да собори беспилотни летала за неколку секунди

По повеќемесечен развој и тестирање, Армијата на Соединетите држави се чини дека го има своето ново ласерско оружје, способно да собори беспилотни летала за неколку секунди.

Биокарбонски инженеринг

Биокарбон инженеринг веќе има подготвени свои беспилотни летала, способни за повторно населување на шумите

Компанијата Биокарбон инженеринг ја подготвува својата нова програма со која тие ќе бараат автономно користење на беспилотни летала за повторно населување на шумите.

Јунеец

Јунеец најавува нови отпуштања

Јунеец е најновата компанија поврзана со секторот за беспилотни летала, која, по големото меѓународно ширење, најавува отпуштања во дел од својата работна сила.

Флејт 16

Флит 16, дрон способен да носи луѓе

Flyt 16 е идеја за такси со беспилотно летало што момците од Flyt Aerospatial успеаја да го имплементираат, прв прототип што покажува многу ветувачки.