Валенсиската заедница е заинтересирана за предностите што ги нуди употребата на беспилотни летала во итни ситуации

Comunidad Valenciana

По неколку месеци судење, владетелите на Comunidad Valenciana постигна невиден договор во Шпанија, нешто што минатиот јуни буквално ги натера да одобрат модификација на регионално ниво за Територијалниот план за итни случаи, кој вклучува протокол што треба да го користат релевантните власти за употреба на беспилотни летала во итна ситуација.

Благодарение на ова движење, ние го знаеме начинот на кој властите постапуваат во Заедницата на Валенсија, на прво место, е дозволено да летаат над областа за интервенција, ако претходна согласност од директорот на Напредната командна пошта. Во случај другите единици да летаат над областа, целиот тим, вклучувајќи ги и беспилотните летала, ќе бидат дел од Основната единица за координација на беспилотните летала и / или воздушните ресурси.

Валенсиската заедница создава свое законодавство за да може да се користат беспилотни летала во итни ситуации

Ова ново законодавство е изготвено не помалку од Израел Квинтанила, персонал кој припаѓа на одделот за картографско инженерство на Политехничкиот универзитет во Валенсија. Од своја страна, мора да се признае дека во неговиот развој соработката со Хозе Марија Олиет, кои припаѓаат на генералниот поддиректорат за шумарска политика на Мапама, кој е одговорен за споделување на најновите научени лекции за употреба на беспилотни летала во шумски пожари.

Како што се очекуваше, вистината е дека релевантните власти, видете на пример екипи за гаснење пожари, полиција, цивилна гарда, цивилна заштита ... се повеќе од заинтересирани да можат да користат ваков вид на нови технологии што ветуваат толку многу за овој вид задачи , исто, во овој случај беспилотни летала, што може да биде од огромна помош благодарение на може да понуди тотално различно гледиште од вообичаеното.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.