Видови постојни електрични кола

видови електрични кола

Мноштво од Електронски компоненти на овој блог, како и многу други статии за алатки, софтвер, проекти итн. Исто така, би било интересно да се отиде чекор понапред и да се покаже видови електрични кола за почетници кои започнуваат во светот на електрониката и електричната енергија.

Во секојдневниот живот, многу од овие кола се користат скоро без да се реализира, од мобилните уреди што ги користите секој ден, до кога ќе го притиснете прекинувачот во вашата соба за да го вклучите или исклучите светлото, запирајќи за многу други апликации. Да разбереме малку подобро како функционира сето тоа, препорачувам да го прочитате овој водич ...

Што е коло?

Un коло Тоа е целата таа целосна и затворена патека или патека околу која циркулира нешто. На пример, можете да имате тркачко коло, преку кое се вртат возилата од конкуренцијата; хидраулично коло, преку кое ќе циркулира малку течност; или електрично коло, низ кое циркулира електрична струја.

За да можете да циркулирате, потребен ви е точен медиум, покрај низата елементи кои тоа го дозволуваат. На пример, на тркачка патека ќе ви треба патека, за хидрауличната ќе ви треба цевка, а за електричната проводник што ја носи струјата.

Што е електрично коло?

Ако се фокусираме на а електрично коло, е таа патека или патека низ која тече електрична струја. Оваа патека може да биде повеќе или помалку долга и со повеќе или помалку елементи.

На пример, еден од најосновните кола што обично се дадени како пример, обично е батерија, со прекинувач и сијалица или мотор. Тоа е најосновното, додека има и други многу покомплексни, како што се електричните инсталации на зградата или струјното коло на електронски уред.

Се разбира, во овој тип на електрични кола, ќе има низа поврзани количини. Најосновните што веќе ги воведовме кога анализираме ом закон: напон, интензитет и отпорност.

Електронско коло

Сигурно се прашувате за разликата помеѓу електричната енергија и електрониката или помеѓу електронско коло и електрично коло. Во принцип, електричното коло може да се користи и за двата случаи, иако кога е специфицирано и зборува за електронско коло, тоа обично се однесува на кола со директна струја.

На пример, зборуваме за електрично коло кога зборуваме за електрична инсталација на куќа (наизменична струја) и за електронско коло (DC) кога се однесува на компјутер.

Сепак, да биде многу поконкретно:

 • Електричен: кога протокот на струја е контролиран од одредени погони, како што се прекинувачи, прекинувачи, итн. Во овие кола обично нема активни елементи, само пасивни елементи (отпор, кондензатор, трансформатор, диода, итн.)
 • Електронски: кога протокот на струја е контролиран од друг електричен сигнал. На пример, со транзистор на кој се применува напон на портата за да се овозможи или не проток помеѓу изворот и одводот. Тоа е, за да се нарече како такво, треба да содржи барем еден активен елемент.

Со други зборови, електронското коло е едно во кое електричната енергија е во состојба да ја контролира електричната енергија. Но, и во едната и во другата може да има различни компоненти кои можат да бидат вообичаени: транзистори, диоди, сијалица или LED диоди, отпорници, калеми / индуктори, кондензатори итн.

Видови електронски кола

На видови електронски кола во зависност од тоа како се поставени елементите:

 • Сериски: тоа коло во кое две или повеќе оптоварувања (сијалица, ЛЕР, мотор, транзистор, ...) се поврзани во серија едни со други, т.е. едно по друго. Со тоа што струјата тече низ компонентите на колото во една патека.
 • Паралелно: во овој случај би било кога компонентите се поврзани паралелно. Тоа е, ќе има различни патеки низ кои може да тече струјата. Во овој случај, ако еден од елементите во серијата престане да работи, остатокот може да продолжи да добива енергија.
 • Мешан: тие се најчести и паралелно ги мешаат и елементите во серии и елементите.

Ако присуствуваме како е колото или распоредот дека електричната енергија патува, можно е да се направи разлика помеѓу:

 • Затворено: тоа е оној круг чиј пат овозможува циркулација на струјата , правејќи ја моменталната вредност на протокот зависна од товарот.
 • Отворено: кога има неисправен елемент или исечен спроводник, или некој елемент (како што е прекинувач), тие спречуваат струја да тече.
 • Краток спој: краток спој се нарекува феномен во кој и двата пола (+ и -) се спојуваат едни со други, предизвикувајќи колото да престане да работи. Ова може да се случи затоа што има одреден проводен елемент помеѓу проводните траки или кабли, бидејќи изолацијата што ги изолира проводниците е влошена, итн.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.