Префрлен извор: што е тоа, разлики со линеарни и за што служи

вклучен извор

на вклучен извор е електронски уред способен да ја трансформира електричната енергија преку серија на електрични компоненти, како што се транзистори, регулатори на напон, итн. Тоа е, тоа е а напојување, но со разлики во однос на линеарните. Овие извори се познати и како SMPS (напојување со режим на прекинувач), и во моментов се користат за многу апликации ...

Што е напојување

ATX извор

на напојување, или PSU (единица за напојување), е уред што се користи за соодветна достава на електрична енергија до различни компоненти или системи. Неговата цел е да прима енергија од електричната мрежа и да ја претвори во соодветен напон и струја, така што поврзаните компоненти ќе можат правилно да функционираат.

Напојувањето не само што ќе го измени напонот на излезот во однос на неговиот влез, туку може да го измени и неговиот интензитет, поправете го и стабилизирајте го да се трансформира од наизменична струја во директна струја. Ова е она што се случува во извор на компјутер, на пример, или во адаптер за полнење батерија. Во овие случаи, CA ќе оди од вообичаените 50 Hz и 220 / 240v, до DC на 3.3v, 5v, 6v, 12v, и слично ...

Линеарни извори наспроти префрлени извори: разлики

вклучен извор

Ако се сеќавате на адаптери или полначи од постарите телефони, тие беа поголеми и потешки. Тоа беа линеарни напојувања, додека денешните полесни и покомпактни ги менуваат напојувањата. Разликите:

 • Во а линеарен фонт напнатоста на електричната струја се намалува со помош на трансформатор, за подоцна да се исправи од богови. Исто така, ќе има друга фаза со електролитски кондензатори или други стабилизатори на напон. Проблемот со овој тип трансформатор е губењето енергија во форма на топлина поради трансформаторот. Покрај тоа, овој трансформатор не само што има тешко и гломазно метално јадро, туку за високи излезни струи ќе им треба многу густа ликвидација од бакарна жица, со што исто така ќе ја зголеми тежината и големината.
 • на префрлени извори Тие користат сличен принцип за процесот, но има разлики. На пример, во овие случаи тие ја зголемуваат фреквенцијата на струјата, од 50 Hz (во Европа) на 100 Khz. Ова значи дека загубите се намалуваат и големината на трансформаторот е значително намалена, така што тие ќе бидат полесни и покомпактни. За да го овозможат тоа, тие го трансформираат AC во DC, потоа од DC во AC со различна фреквенција од почетната, а потоа тие го трансформираат назад во DC.

Денес, линеарните напојувања се практично тие исчезнаа, поради неговата тежина и големина. Сега вклучените се користат повеќе во сите видови апликации.

Затоа, нагласи во зависност од основниот начин на работа, тие се:

 • El големината и тежината од линеарните може да бидат значајни, со тежина до 10 кг во некои случаи. Додека се префрлаат, тежината може да биде само неколку грама.
 • Во случај на Излезен напон, линеарните извори го регулираат излезот користејќи повисоки напони од претходните фази, а потоа произведуваат помали напони на нивниот излез. Во случај на вклучен режим, тие можат да бидат еднакви, пониски, па дури и превртени од оние на влезот, што го прави повеќестран.
 • La ефикасност и дисипација Исто така, се разликува, бидејќи вклучените се поефикасни, подобро ја користат енергијата и не трошат толку многу топлина, така што нема да им требаат толку големи системи за ладење.
 • La сложеност тоа е нешто повисоко во вклучен поради поголемиот број на фази.
 • Линеарните фонтови не произведуваат мешање генерално, така што тие се најдобри кога не треба да има пречки. Прекинувачот работи со повисоки фреквенции и затоа не е толку добар во оваа смисла.
 • El фактор на моќност линеарните извори се ниски, бидејќи моќноста се добива од врвовите на напонот на далноводот. Ова не е случај со вклучените, иако беа додадени претходни фази за да се поправи овој проблем во голема мера, особено кај уредите што се продаваат во Европа.

работа

вклучен извор

Извор: Авнет

Да се ​​разбере добро работата на прекинувачкиот извор, нејзините различни фази мора да бидат шематизирани како блокови, како што може да се види на претходната слика. Овие блокови имаат своја специфична функција:

 • Филтер 1: тој е одговорен за елиминирање на проблемите на електричната мрежа, како што се бучава, хармоници, минливи, итн. Сето ова може да го попречи работењето на компонентите што се напојуваат.
 • Ректификатор: неговата функција е да избегне да помине делот од синусоидалниот сигнал, односно дека струјата поминува само во една насока, генерирајќи бран во форма на пулс.
 • Коректор на факторот на моќност: ако струјата е надвор од фаза во однос на напонот, целата моќност на мрежата нема да се користи добро, и овој коректор го решава овој проблем.
 • Кондензатор: Кондензаторите ќе го намалат пулсниот сигнал што доаѓа од претходната фаза, ќе го складира полнењето и ќе го направи да излезе многу порамен, речиси како континуиран сигнал.
 • Транзистор / контролор: дејствува како контрола на премин на струја, сечење и активирање на премин, кој ја трансформира претходната речиси рамна струја во пулсирачка. С Everything ќе биде контролирано од контролорот, кој исто така може да дејствува како заштитен елемент.
 • Трансформатор: го намалува напонот на неговиот влез за да го прилагоди на помал напон (или неколку помали напони) на неговиот излез.
 • Диода: ќе ја претвори наизменичната струја што излегува од трансформаторот во пулсирачка струја.
 • Филтер 2: оди од пулсирачка струја до повторно во континуирана.
 • Опто спојка: ќе го поврзе излезниот извор со контролното коло за правилна регулација, еден вид повратни информации.

Видови извори

Сигнал од напојување

Префрлените извори може да се класифицираат на четири типови фундаментално:

 • AC влез / DC излез: Се состои од исправувач, комутатор, трансформатор, излезен исправувач и филтер. На пример, напојување на компјутер.
 • AC влез / AC излез: едноставно се состои од инвертер на фреквенција и конвертор на фреквенција. Пример за примена би бил погон на електричен мотор.
 • DC влез / AC излез: Познато е како инвеститор, и тие не се толку чести како претходните. На пример, тие можат да се најдат во генератори од 220v на 50Hz од батерија.
 • DC влез / DC излез: тоа е конвертор на напон или струја. На пример, како и некои полначи за батерии за мобилни уреди што се користат во автомобили.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.