Водафон покажува дека нејзината 4G мрежа во Шпанија може да се искористи за извршување контрола на летање за беспилотни летала

Водафон

Водафон само што демонстрираше за време на Светскиот мобилен конгрес дека денес тие се достапни и ја имаат потребната технологија за да започнат да ги распоредуваат своите нови 5G мрежа во Шпанија. И покрај оваа новина, тие исто така започнаа да покренуваат прашање што може да загрижи многу лидери, како што е контрола на воздушниот простор кои користат беспилотни летала, нешто што тие ветуваат дека ќе можат да го сторат користејќи ја нивната 4G мрежа.

Како што се очекуваше, овој предлог беше одлично прифатен од одредени агенции, толку многу што Водафон започна да работи заедно со Европската агенција за безбедност во воздухопловството во реализација на низа тестови што ќе се одржат во Германија и Шпанија. Како детал, кажи ти дека за да дојдеш до оваа точка, Водафон мораше да ја покаже одржливоста на својата програма во некои прелиминарни тестови извршени успешно во Севилја минатата година.

Водафон докажува дека нејзината 4G мрежа може да се користи во Шпанија за да се контролира употребата на воздушниот простор од страна на комерцијални беспилотни летала

За време на овој прелиминарен тест, Водафон покажа дека нејзината 4G мрежа има доволен капацитет за контролирајте дрон тежок 2 килограми. Вистинската цел при користење на оваа мрежа е да се водат евиденција за сите уреди и безбедносна технологија достапна за комерцијална употреба од 2019 година.

Во овој момент, мора да се земе предвид основната точка, а тоа е дека оваа платформа не е дизајниран за следење и контрола на приватни беспилотни летала, но оние од комерцијална употреба и кои, покрај тоа, се со поголема големина. Друг важен детал е што мрежата е дизајнирана да следи беспилотни летала до надморска височина од 400 метри, надморска височина од која може да принуди уред да се спушти бидејќи може да се меша со патот на комерцијалните авиони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Господин dijo

    Ви благодариме за вашите статии, во 3Д-отпечатоците ориентацијата што ја давате е одлична. Јас го користам Лавот 2 и тој работи многу добро, исто така, тој е шпански и затоа помошта тука е прекрасна