ГНД: сè што треба да знаете за овие акроними

GND

ГНД, земја, земја ... На што точно се однесуваат тие термини? Дали се тие синоними или има разлики? Сите овие сомнежи се чести кога за прв пат ќе се соочите со светот на електрониката и мора да го користите компоненти, но тие имаат едноставен одговор. Во оваа статија ќе можете доста добро да разберете што значат тие, за што служат во колото, нивната важност и дали има или не разлики помеѓу поимите. Зошто терминалите треба да се поврзат со овој конектор во a табла ардуино, Итн

Земјата = земја = GND?

Симбол GND, земја

Не само што постојат неколку термини за да се однесуваат на истото, туку ќе видите и неколку видови симболи кои се еквивалентни. Многу GND, како заземјување, неутрален терминал, како заземјување, тие можат да се однесуваат на малку различни работи, иако многу луѓе ги користат синонимно:

Што е GND или заземјување во електронско коло?

GND е кратенка за Ground, во електронските и електричните кола, се однесува на заедничка патека за враќање на струјата до електричниот извор, и на тој начин овозможуваат колото да се комплетира. Можете да го најдете и во системите на наизменична струја, со неговата фаза, неутрална и заземјена, како и во кола со еднонасочна струја, каде што се позитивните, негативните и заземјувачките полови.

Може да се смета и како референтна точка во колото за мерење на напон, бидејќи е точка без енергија, па дури и директно физичко поврзување со земјата. Покрај тоа, може да биде безбедносен метод, така што ако се појави некој вид струја на истекување во колото, или испуштање од атмосферско потекло (молња), штетната енергија може да тече кон земјата и да се пренасочи за да не го оштети опрема.

Што е маса во апаратот?

Мора да бидете внимателни, бидејќи иако често се зема како синоним, маса во електричниот апарат обично е нешто различно од она што беше кажано погоре. И тоа е дека во многу уреди со метално куќиште или структура, кабелот обично се поврзува со споменатата структура, за конечно да се поврзе и со приклучокот за заземјување.

Со други зборови, тоа е а патека со ниска импеданса така што кога има проблем со изолацијата, струјата тече низ оваа патека и ги активира потребните заштити (осигурувачи, термални, ...), со што ќе се избегне оштетување на уредите или дека уредите можат да ги погодат корисниците кога ќе ги допрат.

Типови на земја или GND

Постојат неколку типови GND или поврзување со земја кога зборуваме за електрични кола:

  • Физичка основа: се однесува на потенцијалот на површината на земјата, каде што бакарната прачка на која е поврзана жица за заземјување се придвижува за да ги пренесе тие штетни напони таму. Концепт кој има врска со безбедноста на луѓето, бидејќи корисниците се на ист потенцијал како и земјата кога газат на земја. Доколку уредите се со ист потенцијал, нема да има размена на потенцијали, односно нема да има електрично празнење.
  • Аналогно заземјување: тоа е класична дефиниција за земјата, на англиски Ground и од каде потекнува кратенката GND. Во овој случај, тоа е референтна точка во електронското коло на 0 волти.

Па, веројатно сè уште сте повеќе збунет… Но, тоа е многу едноставно. Имајте на ум дека во електронско коло, и GND или класичното заземјување, како и земјата (шасија или куќиште), исто така мора да се поврзат со земјата. Сепак, постојат некои случаи каде што земјата и земјата немаат ист напон во колото, па дури и брановата форма може да биде променлива, како кај Buck конверторите.

Што е со електронските компоненти?

Ds18b20 иглички

Како што можеби сте виделе, многу електронски компоненти имаат еден или повеќе терминали означени како GND. Овие терминали мора да бидат поврзани со заземјувањето во колото во кое ќе се постават, инаку нема да работат, па дури и може да се оштетат. Затоа е важно да ги прочитате листовите со податоци на производителот за да го знаете пинот и да ја направите правилната врска. На пример, во случајот со овој сензор за слика, во принцип, продуктивните пинови за проектот би биле DQ и Vdd, односно оние што ќе ги обезбедат податоците прочитани од сензорот и снабдувањето со сензор. Сепак, мора да го поврзете и GND, во спротивно нема да работи ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.