Google Colab или Google Colaboratory: што е тоа

Гугл соработка

Сигурно сте слушнале за Google Colaboratory, исто така познат како Google Colab, или можеби е првпат да читате за оваа платформа на северноамериканската компанија. Како и да е, важно е добро да знаете што се крие зад тоа и сето тоа може да придонесе за вашите проекти, бидејќи има многу интересни карактеристики.

Оваа платформа е особено поврзана со светот на вештачка интелигенција, машинско учење, И Програмски јазик Python...

Што е Google Colaboratory?

Google Colaboratory или Colab, Тоа е уште една облак услуга од Google Research. Тоа е IDE што му овозможува на секој корисник да напише изворен код во неговиот уредник и да го стартува од прелистувачот. Поточно, тој го поддржува програмскиот јазик Python и е ориентиран на задачи за машинско учење, анализа на податоци, едукативни проекти итн.

Оваа услуга, врз основа на Upупитер тетратка, е хостиран потполно бесплатно со вашата GMail сметка, и не бара конфигурација, ниту ќе мора да го преземете или инсталирате Jupyter. Ќе ви понуди компјутерски ресурси за да можете да го уредувате и тестирате вашиот код, како што се GPGPU на неговите сервери, итн. Очигледно, како нешто бесплатно, Google Colaboratory нема неограничени ресурси ниту се загарантирани, но тие варираат во зависност од употребата што му се дава на системот. Ако сакате да ги отстраните овие ограничувања и да добиете повеќе, ќе мора да платите Colab Pro или Pro + претплата.

Важно е да се напомене дека кога пристапувате до Colab со вашата сметка, она што го добивате е виртуелна машина каде што можете да го извршите вашиот код, изолиран од други корисници и ресурси. Затоа, можете да ја вратите виртуелната машина во првобитната состојба ако имате проблеми. Ова исто така имплицира дека ако извршувате некој код во вашиот MV и го затворите прелистувачот, машините ќе бидат отстранети по период на неактивност за да се ослободат ресурсите. Сепак, ќе ги имате вашите тетратки во GDrive ако сте ги зачувале или можете да ги преземете локално (формат со отворен код Jupyter .ipynb).

Карактеристики на Google Colab

Колаб

Кога ќе пристапите на Google Colaboratory ќе најдете a пријателска, интуитивна и лесна за употреба околина. Всушност, има индекс со документација и помош, како и неколку примери за да започнете да ги правите вашите први чекори, да ги измените веќе направените кодови и да одите на тестирање.

Меѓу функциите Најистакнатите од Google Colaboratory се:

 • Уредете и стартувајте го кодот на Пајтон.
 • Чувајте ги вашите проекти на Google Drive (GDrive) за да не ги изгубите.
 • Поставете ги кодовите од GitHub.
 • Споделете тетратки (текст, код, резултати и коментари).
 • Можете да увезете тетратки Jupyter или IPython.
 • Преземете кој било лаптоп Colab локално од GDrive.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.