Наизменична струја наспроти директна струја: разлики и сличности

струја, електрична кула

Ти би требало направи разлика помеѓу наизменична и директна струјаНа И двете се многу важни и се користат и индустриски и на домашно ниво за напојување на многу уреди. Од индустриска машинерија, до апарати за домаќинство, преку мобилни уреди и други електронски елементи.

Покрај тоа, ќе ги научите и сличностите, бидејќи постојат помеѓу DC и AC, како и возбудлива приказна и борби помеѓу двајца многу познати пронаоѓачи што дури доведоа до некои злосторства за да ги промовираат ...

Што е поток?

Фарадеевата константа

на струја тоа е проток на нешто, било да е тоа поток на вода, или електрична струја. Во случај на електрична струја, она што навистина се случува е дека има проток на електрони што се движат низ внатрешноста на проводникот, дури и ако тоа не се гледа.

Оваа електрична струја Може да биде од два вида фундаментално ...

Што е директна струја?

Томас Алба Едисон

Како што веќе ќе знаете ако често го читате овој блог, DC, исто така скратено како CC (или DC на англиски), е струја со една насока. Тоа е, протокот на електрони ќе биде во одредена насока низ проводник помеѓу две точки со различен потенцијал и електричен полнеж. Ако ја прикажеме струјата на графикон, таа ќе се појави како континуирана, константна линија.

Оваа директна струја беше произведена за прв пат во 1800 година, благодарение на батеријата создадена од италијанскиот физичар Алесандро Волта. Природата на овој тековен тек во тоа време не беше добро разбрана, но тоа беше важно достигнување. Во 1870 година и почетокот на 1880 година, оваа електрична енергија започна да се произведува во електрани, за осветлување на компании и домови по пронаоѓањето на сијалицата. Томас Едисон.

За да го одбрани овој тип на струја, Едисон дојде да прави навистина дантески емисии, обидувајќи се да го дискредитира Никола Тесла, тврдејќи дека неговата струја е поопасна. За да го направи ова, Едисон дојде да направи јавни демонстрации со електричен удар на различни животни. Во почетокот на 1903 година, илјада луѓе беа сведоци како удри електричен удар и уби слон со струја од 6600 волти. Сепак, слонот претходно бил нахранет со моркови отруени со цијанид за да се осигура дека починал. Сите овие настани беа наречени Војна на струите.

Апликации и конверзија

Оваа директна струја постепено беше заменета со наизменична струја, која имаше свои предности како што ќе видиме. Сепак, во моментов е широко користен за работа на електронски компоненти, како што се аудиовизуелна опрема, компјутери, итн. За сите тие да работат од електричната мрежа што се менува, се користат уреди за исправување за трансформација, како што се адаптери или напојувања.

Поларитет

Иако во наизменична струја поларитет Не е толку фундаментално, во директна струја е нешто навистина важно, и мора да се почитува ако колото треба да работи правилно и да не се расипе. Промената на поларитетот во DC може да значи неповратна штета во некои случаи, па затоа треба да бидете внимателни со ова.

Затоа вообичаено е да се видат терминали или кабли означени со нивниот соодветен столб, или colores да го разликува. Општо земено, црвената боја се користи за позитивниот пол (+), а црната за негативниот (-). Некои посложени DC кола исто така можат да додадат дополнителни бои.

Што е AC?

Никола Тесла

La наизменична струја, скратено како CA (или AC на англиски), е вид електрична струја чија големина и насока варираат циклично, во периоди. Односно, за разлика од КК, која беше права линија претставена во графикон, во случај на наизменична таа е претставена како синусоидална осцилација. Бројот на целосни циклуси во секунда ќе зависи од фреквенцијата на циклусот. На пример, во Европа имаме 50 Hz, или 50 пати во секунда, додека во САД работи на 60 Hz.

Оваа струја ќе се појави во 1832 година, кога Pixii ќе го создаде прв алтернатор, динамоелектричен генератор, базиран на Фарадеевите принципи. Подоцна, Pixii исто така ќе додаде прекинувач за производство на директна струја, која повеќе се користеше во античко време. Во 1855 година беше утврдено дека AC е супериорен во однос на DC и заврши да го замени.

Наизменична сегашна технологија имаше развиена во Европа, благодарение на работата на Гијом Душен во 1850 -тите години. Во 1876 година, руски инженер, исто така, ќе измисли систем за осветлување сличен на Едисон, но со висок напон AC. Компанијата Ganz Works во Будимпешта ќе започне да произведува опрема за осветлување врз основа на овие принципи, како и друга опрема базирана на овој поток.

Српски инженер и пронаоѓач Никола Тесла, беше еден од најголемите бранители на оваа струја против континуитетот на Едисон. Тој го дизајнираше и изгради првиот индукциски мотор со наизменична струја, кој може да ја претвори електричната енергија во ротациона механика. Покрај тоа, овој гениј исто така ќе помогне да се усовршат системите за дистрибуција на енергија без да се прават промени во линијата.

Дополнително, Тесла истражуваше уред развиен од европски инженери, наречен трансформаторНа Благодарение на него, може да се трансформира во помал напон, и со тоа да стане побезбеден за домовите, без потреба да пристигнува во количините во кои е произведено, бидејќи еден од најголемите стравови беше неговата опасност. Овие истраги ќе бидат почеток на повикот Војна на струите.

Сите патенти поврзани со АС на Никола Тесла беа доделени на компанијата Вестингхаус Електрик, да собере капитал и да продолжи со проекти базирани на овој тренд. По ова, првиот меѓуградски пренос на наизменична струја нема да потрае долго, што се случи во 1891. Тоа ќе се случи во Телурид (Колорадо), неколку месеци подоцна и во Европа, од Лауфен до Франкфурт (Германија).

Како што AC триумфираше и се рашири низ целиот свет, Томас Едисон продолжи да се залага за директна струја, нешто што ќе го чини неговата позиција во компанијата. Едисон електричен (сега наречен Generalенерал електрик), што тој самиот го основал ...

апликации

Се користи наизменична струја за индустријата и за домот, е оној што патува преку далноводи за да донесе електрична енергија до сите делови на светот. Може да работи апарати за домаќинство, мотори, индустриска машина, системи за ладење и многу повеќе.

Поларитет

Како што споменав претходно, кога поврзувате а приклучок, никогаш не сте внимателни како ќе го поставите бидејќи ќе функционира во секој случај. Ова се должи на брановата форма на наизменичната струја, бидејќи ќе се менува. Меѓутоа, за конвенционалните инсталации, постојат и начини да се разликуваат жици, итн. Општо земено, имате жолта / зелена жица што е на земја, сина или бела жица ќе биде неутрална, а кафеава или црна ќе биде фаза.

DC наспроти AC: предности и недостатоци

кубика против околу

И двата потока и денес се широко користени, како што имаа неговите предности и недостатоци. На пример:

  • Наизменичната струја е многу лесно да се трансформира, нешто што не се случува со директна струја.
  • За да го смените напонот, во наизменична струја едноставно треба да користите трансформатор, додека во директна струја треба да поврзете динамо или генератори во серија, што не е практично.
  • Наизменичната струја може да се дистрибуира на долги растојанија со низок интензитет на струја, губејќи многу малку во форма на топлина поради effectул ефектот и други ефекти како што се вртложни струи или хистереза. Иако DC има огромни загуби, и би било неопходно да има голем број електрани близу до точките на побарувачка.

AC / DC конверзија

ATX извор

(види напојување)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.