Etcher: апликацијата што ви е потребна за да снимате оперативни системи за вашиот Raspberry Pi на SD

етер

Кога купувате една од верзиите на Табла малина Пи, една од работите што треба да ја направите е да ја подготвите SD мемориската картичка така што да има бутабилен оперативен систем компатибилен со оваа SBC плоча. За тоа да биде можно, постојат многу алатки, иако една од најпопуларните и што ја препорачувам е Ечер или балена Ечер. Со него ќе имате сè што ви треба за да го подготвите вашиот оперативен систем во SD на многу интуитивен и брз начин.

Треба да знаете дека има голем број на оперативни системи кои се веќе поддржани со таблата Малина Пи. Многу дистрибуции на GNU / Linux веќе поддржуваат ARM и можат да работат добро на Pi. Имате и други оперативни системи со отворен извор што не се базираат на јадрото на Linux и се специјални за Raspberry Pi, како што се RISC OS, RaspBSD, итн. Можете дури да најдете некои за специфична употреба, како што се Windows IoT, OpenELEC за да поставите центар за медиуми, RetroPi за ретро игри, итн.

Вовед

Па, без оглед на оперативниот систем што ќе го изберете, па дури и неколку на истиот SD, lили што треба да направиш за да работи вашиот Raspberry Pi е:

 1. Преземете го вашиот оперативен систем. Во врската ви ги оставив официјалните лица на Малина Пи Фондацијата, но има многу повеќе во други извори.
 2. Преземете ја balenaEtcher од официјална веб-страница на проектот.
 3. Инсталирај balenaEtcher на вашиот систем.
 4. Користете Etcher за да ја пренесете вашата слика на ОС на SD-картичка за да може да се подигне од Pi.

Секако, за тоа ви треба компјутер со читач на картички, самиот SD (во случајот на Raspberry Pi тоа ќе биде microSD) и плочката SBC.

Што е Ечер?

balentaEtcher

Балена го разви овој софтвер популарно познат како Етчер. Иако тоа е името со кое се знае, мора да се каже дека така се нарекувало на почетокот. Но, беше преименувано во 2018 година кога resin.io го смени името во balena.io.

Тоа е бесплатна програма со отворен извор под лиценцата Апачи 2.0. Се користи за да напишете датотеки со слика на медиуми складирање. Тие обично се слики на оперативни системи како што се ISO или IMG, а медиумите што се користат обично се SD мемориски картички, иако поддржува и USB флеш меморија. Тоа е, вие не само што можете да го користите за SD-картички за вашиот Raspi, туку и да создадете USB Live, да подготвите инсталационен медиум за Windows 10 итн.

Покрај тоа, тој е софтвер со повеќе платформи, бидејќи може да работи и во оперативните системи на „Мајкрософт“ Виндоус, Apple macOS и GNU / Linux.

Помеѓу твојата карактер најистакнати се:

 • Автоматски откријте медиуми на која ја монтирате сликата на оперативниот систем. Веќе знаете дека тие можат да бидат USB мемории или SD-картички што сте ги вметнале во опремата.
 • Заштитува од избор на хард диск. Тоа е, не мора да се грижите како другите програми за грешка и избор на хард диск и вчитување на истиот ...
 • Направете сè процесот автоматски еднаш започна, без да мора да интервенирате. Исто така, ако сакате да направите неколку копии на различни медиуми, на пример, за час со неколку SBC, штом првиот ќе заврши тоа ви овозможува брзо да го направите истиот процес.

Во иднина, програмерите исто така сакаат да додадат поддршка за компатибилност со постојано складирање. Тоа е, така што кога ќе креирате медиум со дистрибуција на ГНУ / Линукс, да можете да ги зачувате промените направени на SD или USB. Тоа создава партиција или простор на средина каде што сè е зачувано. Општо, другите програми што веќе се компатибилни со ова ви овозможуваат да ја изберете големината на таа партиција.

Чекори за употреба на balenaEtcher

SD-USB

Сега, кога ги знаете деталите за овој софтвер, да видиме чекорите за користење. Willе видите дека е крајно едноставно:

 1. Превземи баленаЕчер во изданието ви требаат:
  1. За Windows: имате две опции, едната е .exe да ја инсталирате на вашиот систем. Другото е Преносен што не треба да се инсталира, вие го преземате, отпакувате и можете да го извршите директно.
  2. За macOS: Постои само една опција, извршен систем на Apple што можете лесно да го инсталирате.
  3. За Linux: како погоре, постои и само една опција. Тоа е универзален пакет од типот AppImage, така што инсталацијата ќе работи за секоја дистрибуција и се прави лесно. Вие само треба да го извршите и процесот ќе започне.
 2. Сега е време да инсталирај го. За да го направите ова, извршете го пакетот по ваш избор. Освен Portable на кој не му треба, како што веќе реков. Откако ќе заврши инсталацијата, можете да започнете.
 3. Извршете ја апликацијата balenaEtcher го бара меѓу достапните апликации на вашиот ОС.
 4. Неговиот графички интерфејс е многу едноставен. Нема загуба. Треба да направите само три чекори:
  1. Прво изберете ја сликата. Од прелистувачот на датотеки можете да одите до местото каде што е преземена сликата на оперативниот систем што сте ја избрале: .iso или .img.
  2. Следниот чекор е да изберете SD-картичка или USB флеш-уред каде што сакате да се вчита.
  3. Потоа допрете трепкање, односно копирајте го и подгответе го избраниот медиум со системот што сте го користеле за да може да се стартува.
  4. Почекајте да заврши процесот и потоа, ако нема да копирате повеќе од еден медиум, сеуште можете да излезете.

После тоа ќе имате готов средствата за да го тестирате на компјутер или на вашата малина Пи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Карлос Фишер dijo

  Во врската https://www.balena.io/etcher/ каде е верзијата за малина?