Изградете домашен дрон со табла Arduino и 3D печатач

летачки дрон со Ардуино

Со табла Arduino или одбор од малина можете да изградите кој било гаџет. Нема сомнение за ова, но до денес, малкумина се производителите кои успеале да направат летечки дрон со табла Arduino.

Тинејџер по име Никодем Бартник создаде летечки домашен дрон, уред за летање што е контролиран од табла Arduino, во овој случај моделот MPU-6050. Квадкоптерот е модел што работи и исто така модел што можеме да го реплицираме во секое време.

Никодем Бартник го искористи својот 3Д принтер за да создаде структура што ќе ја има летечкиот дрон. На оваа структура тој додаде и пропели, мотори, батерија на полнење и табла Arduino MPU-6050. Одборот MPU-6050 беше задолжен за контрола на целата работа на летачкиот дрон, како и поврзете се со далечински управувач што го создаде Бартник за контрола на летот.

Никодем Бартник создаде домашен дрон благодарение на чиповите Атмега и 3Д печатачот

Како што можеш да видиш, компонентите на овој дрон се прилично ефтини и лесни за добивање. И повеќе ако имаме 3Д печатач во нашата куќа. Сепак, таквото нешто не изгледа многу лесно без кодот на програмата. Затоа страницата „Инструктивни“ на проектот е исклучително вредна.

Поврзана статија:
LED коцка

Бартник го објави целиот проект во страница за упатства така што секој корисник може да го користи упатството за да изгради сопствен летечки дрон. На интернет ќе го најдеме не само софтверот и комплетната листа на компоненти, туку и датотеките за печатење што можеме да ги користиме бесплатно и бесплатно.

На проектот сè уште му требаат многу подобрувања за да може да работи како професионални беспилотни летала, но без сомнение станува збор за интересен проект за покривање на основните потреби, односно да се има основен летечки дрон.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз