Трансформатор за изолација: сè што треба да знаете

изолациски трансформатор

Меѓу анализираните електронски компоненти беше и тороиден трансформатор, покрај тоа, се занимававме и со овој тип на елементи кога коментираме за напојувањата, видови на струја, итн. Сега на ред е уште еден многу чуден тип на трансформатор, како што е изолациски трансформатор.

Можеш знаеш што е тоа, за што служи, разликите со другите видови трансформатори, како и како да изберете еден од нив за вашите идни проекти.

Што е трансформатор за изолација?

изолациски трансформатор

На електрични трансформатори Тие имаат својство да пренесуваат енергија помеѓу нивните две или повеќе намотки на спроводниците без да постои физичка врска меѓу нив. Единствен исклучок би биле авто-трансформаторите. За да се произведе овој пренос, тие се засноваат на електромагнетна индукција и генерално се користат повеќе или помалку вртења во нивните намотки за да се трансформира напонот.

Благодарение на тоа изолација помеѓу колаБидејќи едното е поврзано со примарното, а другото со секундарното намотување, не само што сигналот може да се трансформира, тие исто така можат да дејствуваат како безбедносен елемент.

Всушност, кога се однесуваме на безбедносен трансформатор или изолациски трансформатор, се обраќаме со многу специфични трансформатори Сооднос 1: 1, односно со истото намотување во неговите две намотки (ист број на вртења), така што не го трансформира напонот. Вашиот излез ќе биде еднаков на вашиот влез.

Поради оваа причина тие се користат во безбедносни апликации, кога треба да пренесувате електрична енергија од едно во друго коло и сакате да ги раздвоите двете.

Видови

Во внатрешноста на безбедносните трансформатори, или изолација, можете да најдете два фундаментални типа:

 • Единечна фаза: има инсталиран екран помеѓу примарното и секундарното намотување, кое е поврзано со изолиран терминал. Покрај тоа, држачите за монтирање се изолирани од јадрото на трансформаторот. Тие имаат и вградени сензори за температура и имаат ниско ниво на бучава. Користи фаза и неутрален, и со влезни напони од 220V или 230V генерално.
 • Трифазен: има и архитектура еднаква на еднофазна, но во овој случај за трифазни инсталации. Односно, еднофазните се вообичаени за домашни апликации, додека трифазните инсталации обично се наоѓаат во индустриски или комерцијални инсталации. Овие инсталации немаат само една фаза и еден неутрален кабел, туку се поделени на три наизменични струи или фази за да се подели моќноста на инсталацијата. Во овој случај, тие обично поддржуваат 380 или 480 V.

Предности на изолациски трансформатор

Имајќи изолациски трансформатор може да има голем број на предност за електрични инсталации, како што се:

 • Тие се од суштинско значење за заштита од електрични струи, на пример, за заштита од електрични удари.
 • Тие обезбедуваат достапност на снабдување со електрична енергија заштитувајќи ја инсталацијата. Тие се идеални за инсталации со висока достапност.
 • Неговите загуби се помали од оние на другите видови трансформатори.
 • Тие се дизајнирани и произведени со неколку слоеви на армирана изолација, што дава поголема робусност и безбедност.

Безбедносни трансформатори апликации

Ако се прашувате за апликациите од овој тип на изолација или безбедносен трансформатор, се присутни во мноштво електрични инсталации и уреди. На пример:

 • За заштита на работниците од струен удар. И во индустриски објекти и во градежни објекти кои користат трифазни и еднофазни.
 • Во одредени извори на енергија за чувствителна опрема.
 • Нежни машини за операциона сала.
 • Некои компјутери.
 • Лабораториска опрема и одредена опрема за снабдување со електрична енергија за електронски работилници.
 • Како филтер за електричен шум, изолирајќи го влезот од излезот.
 • Итн

Вистината е дека опциите се многу различни.

Каде да купите изолациски трансформатор

Ако барате изолациски трансформатор по добра цена, имате различни опции, меѓу нив, една од најпопуларните е да ја пребарувате на продажната платформа на Амазон. На пример, еве неколку препораки:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.