Како да креирате домашна автоматизација чекор по чекор

Casa Jasmina, прва домашна автоматизација со Arduino

на автоматизација на домот е куќа што содржи два система, внатрешен систем и надворешен систем, кој тие се користат за мерење, контрола и автоматизирање на сè што се случува во врска со куќата. За да се постигне ова, паметните уреди се поврзани со системите што ги собираат потребните информации и исто така реагираат на нашите барања.

Успехот на автоматизацијата во домот во последните месеци се должи на фактот дека цената на овие уреди која енормно опадна и благодарение на Бесплатниот хардвер, секој уред може да се прилагоди на кој било тип на дом или ситуација. Елементи што можеме дури и сами да ги изградиме.

Кои елементи ми се потребни за да ја создадам мојата автоматизација во домот?

Пред да зборуваме за мини-проекти или гаџети што ќе ни помогнат да ја создадеме нашата автоматизација на домот, ќе направиме список на вообичаени елементи што ќе ни требаат за да ја направиме оваа автоматизација на домот.

Прво на сите е да се има рутер и моќна интернет-врска што работи низ целата куќа, не може да има мртви зони или простории каде што не може да се постигне дејството на рутерот. Во многу случаи нема да ни треба Интернет-врска, но ќе користиме рутер. Во други случаи, како што е безбедноста во домот, ни треба пристап до Интернет, така што и рутерот и пристапот до Интернет се важни.

Поврзана статија:
Како да го гледате Нетфликс на Малина Пи

Друг заеднички елемент е Табла малина Пи. Покрај тоа што е неопходна за некои проекти, таблата Raspberry Pi може да функционира и како сервер кој управува со сите барања и нарачки на различните интелигентни елементи. Плус точка на користење на малина Пи е неговата мала големина, нејзината моќ и неговата ниска цена.

Малина Пи за домашна автоматизација

Ардуино Јин и Arduino UNO Тие исто така ќе бидат неопходни придружници за да се создаде домашна автоматизација. Или за контрола на работата на климатизерот или за контрола на дигитална брава, овие плочи се неопходни, ефтини и многу популарни.

На сензори тие исто така ќе бидат неопходни, но во овој случај мора да бидеме многу трпеливи и знаејќи како да го избереме сензорот добро бидејќи тој ќе биде во нашиот паметен дом, работејќи цел ден, 365 дена во годината, што значи дека нема да работи кој било вид или марка на сензор.

Иднината на автоматизацијата во домот е тоа што работи преку говорни команди, но во моментов тоа не работи на сите полиња и за многу елементи ќе треба да ги имаме паметен телефон со пристап до Интернет. Во принцип, препорачувам да користите паметен телефон со Android бидејќи многу производители работат повеќе со овој оперативен систем отколку со iOS на Apple.

Поврзана статија:
Проекти за малина Пи

Што треба да направам за да создадам паметно осветлување?

Осветлувањето на домотска куќа е можеби она што најмногу се постигнува во последниве години. Всушност имаме разни модели на паметни светилки што можат да се инсталираат во која било ламба и со добра врска, можеме да ја смениме светлината и да создадеме различни средини во зависност од времето на денот или нашите вкусови. Во моментов овие паметни светилки имаат голема цена, што значи дека не секој може да си дозволи да ги има сите сијалици од овој тип.

Алтернатива на ова е да се користи RGB предводени светла и поврзете ги на таблата Arduino Yun, со ова можеме да го контролираме осветлувањето на просторијата во нашата куќа. LED светилките RGB се многу поевтини од паметната сијалица и формата што можеме да ја дадеме е поинтересна отколку со традиционалната сијалица, но вистина е дека паметната сијалица има брза и лесна инсталација.

Што треба да направам за да ја обезбедам својата автоматизација во домот?

паметна брава за автоматизација на домот

Безбедноста на домот е нешто деликатно и исто така многу важно. Во моментов, за да се создаде куќа за автоматизација на домови, постојат различни проекти на паметни брави со кои се отвораат отпечаток од прст или со паметен телефон.

Втор чекор ќе биде додавање сензори за движење во сите простории за да создадете домашен аларм, но овие проекти сè уште не работат правилно. Во секој случај, безбедноста сè уште чека за автоматизација на домот, иако познавам многумина чии неинтелигентни куќи ги имаат истите проблеми.

Што треба да направам за климатизација на мојата куќа?

Климатизацијата на домотска куќа е доста тешка, но исто така и во нормална куќа. Прво треба да се осигураме дека куќата е правилно изолирана. Ова е важно затоа што многу моменти каде што ќе користиме интелигентна климатизација нема да бидеме дома и ако не е правилно изолирана, ќе трошиме греење или климатизација на бескорисен начин и без посакуван резултат.

Монитор за температура со малина за домашна автоматизација

Откако ќе ја изолираме куќата за автоматизација на домот, треба да инсталираме сензор со табла со Arduino Bluetooth во секоја соба. Информациите за температурата ќе бидат испратени до централниот компјутер или малина Пи. Во Малина Пи ќе користиме алгоритми така што кога просторијата достигнува одредена температура се активира климатизацијата или греењето.

Во овој аспект на автоматизација на домот, тешко е да се постигне бидејќи климатизерите и грејачите не се интелигентни и единствената алтернатива за ова е да се одлучат за сопствени решенија кои се поскапи и не се многу компатибилни со другите технологии. Во секој случај, малку по малку се напредува во овој аспект на автоматизација на домот.

Што треба да направам за да ја украсам мојата куќа?

Звучник со Arduino за автоматизација на домот

Претходно зборувавме за тоа како да ја прилагодиме светлината или поточно како да имаме паметно осветлување. Ние исто така можеме да создадеме музичка нишка што се поврзува со осветлувањето, со што се создаваат средини кои комбинираат светла и музика. Најбрзото решение во овој случај има паметен звучник.

Во овој аспект има многу модели што можеме да ги купиме, како што се Amazon Echo, Google Home или Sonos. Но, ние исто така можеме да го создадеме нашиот паметен звучник. Постојат многу проекти кои се обидуваат да создадат паметен звучник. Во овој аспект, звучникот се издвојува. Google понуди заедно со Raspberry Pi Zero. Моќно, бесплатно и поевтино решение од некои паметни звучници. Ако се определиме за бесплатното решение, мораме имајте на ум дека ќе ни треба голем простор за чување на музиката.

Како да имам батлер за домашна автоматизација?

Изненадувачки, еден од најдобрите аспекти што е постигнат во автоматизација на домот е создавање виртуелни асистенти. Нивниот успех е таков што тие се доведени до паметни телефони, таблети и други уреди.

Амазонско ехо со малина за домашна автоматизација Пи

За да имаме батлер или виртуелен асистент мора да имаме инсталирано Вештачка интелигенција во централниот сервер или на таблата Raspberry што е поврзана со сите паметни уреди. Постојат многу бесплатни алтернативи како Јаспис o Микрофт или, исто така, можеме да се определиме за комерцијални решенија како што се Alexa од Amazon Echo или Google Assistant од Google Home. Изборот е твој.

Може ли ова да се подобри?

Секако дека може да се подобри. Во многу аспекти што ги споменавме, тие имаат многу простор за подобрување, но во други што не ги посочивме, како во осветлувањето, има и простор за подобрување и прилагодување.

Сè ќе зависи од нас самите, од нашата куќа и секако од знаењето со Бесплатен хардвер. Во многу случаи, можеме да создадеме персонализирани и интелигентни уреди кои решаваат проблем или ја прават домашната автоматизација попаметна, тоа е најдоброто од Бесплатниот хардвер Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Дарко dijo

    Добра работа ми помогна многу

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз