Tелезо за одлемување на калај: што е тоа, како да се користи и кое да се избере

калај за одлемување

Un железо за одлемување од калај или пумпа за калај Тоа е алатка широко користена од електрониката, бидејќи овозможува отстранување на лемење од калај. Тоа е, тоа би било антагонист на калај за лемењеНа И, иако отстранувањето на заварување, исто така, може да се направи на други поосновни начини, со овој гаџет ќе го направите тоа попрецизно и побрзо.

Така, можете да научите повеќе за ова електронска алатка, во оваа статија ќе видите појасни информации за да изберете најсоодветен за вашата работа.

Што е тоа калај за одлемување?

железо за одлемување

Un калај за одлемување Тоа е алатка за поддршка за време на процесот на заварување. Ако заварениот дел е лошо поставен, или заварот не е квалитетен и е одлучено да започнете од нула за да го направите правилно, тогаш оваа алатка ќе ви помогне лесно да го отстраните заварот.

Рачка за лемење изгледа многу слично на молив или калај за лемење конвенционално. И благодарение на неговиот врв, ќе ви овозможи да ги елиминирате точките за заварување дури и во мали простори.

Како да користите железо за одлемување

Користење железо за одлемување Многу е едноставно, само треба да следите серија основни чекори за да можете да отстраните лемење од калај. Тие во основа се состојат од:

  1. Поврзете го рачката за лемење и почекајте да достигне максимална температура, исто како и за традиционалното лемење.
  2. Следното нешто е да го ставите неговиот жежок врв во контакт со лемењето за да се елиминира и да чекате да се стопи.
  3. Откако ќе се стори тоа, можете да го отстраните калајот со железо за одлемување. Со вшмукување пумпа, ќе ви помогне да го цицате стопениот калај за да го оставите елементот чист.

Откако ќе завршите, можете да го отстраните исцицаниот материјал откако повторно ќе се зацврсти ...

Препораки за калај Дезолдер

Ако размислувате да купите железо за одлемување од калај, можете да изберете едно од овие препорачани модели:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.