LiPo батерии: тајните на овие литиумски батерии

Постојат многу батерии, како што веќе научивте со написот за батеријата CR2032. Исто така, веќе треба да знаете дека има модули за Arduino како овој TP4056 што е специфично за полнење на батериите. Сега, во оваа нова статија ќе дознаете повеќе за LiPo батерии. Тоа е, специфичен вид литиумска батерија која добива голема слава на пазарот заедно со Li-Ion.

Исто така, препорачувам да ја разгледате статијата за него Полнач за батерии IMAX B6, во него напишав дел на видовите батерии, ќелии и акумулатори на електрична енергија, со нејзините најважни разлики, предности и недостатоци. Тоа може да ви помогне да разберете за што ќе се дискутира тука во врска со батериите LiPo.

Вовед во литиум

липо батерии

El литиум (Ли) Тоа е елемент на периодичниот систем што одговара на не-бел алкален метал. Тој е многу запалив, еластичен и многу лесен (повеќе од алуминиум). Кородира брзо при контакт со кислород во воздухот и не постои во слободна состојба во природата. Поради оваа причина, мора да се обработи по опцијата во рудниците.

Не е редок металБидејќи 65 делови на 1.000.000 од Земјината кора се литиум. Но, во денешно време стана многу скапоцено, како што е случајот со минералот од колтан, поради неговата примена во технолошката индустрија, главно за производство на батерии со него.

El литиум исто така не може да се потопи во вода, бидејќи кога се меша со него може да реагира и да изгори, како што се случува со Na. Затоа, кога ќе дојде во контакт со кожата, тоа може да предизвика повреди, бидејќи потта или влагата од кожата можат да го создадат ова согорување. Дотолку повеќе причина за производителите на батерии да се осигурат дека се добро заштитени за да избегнат можни несреќи.

Литиумски батерии

литиумски батерии

Како што веќе реков, една од главните апликации на литиум е батериите. И за многу електрични автомобили како што се автомобили Ф1, како и за електроничкиот сектор (мобилни телефони, таблети, лаптопи, ...). Вистина е дека не се користел порано, бидејќи тие биле други видови батерии што биле наметнати на пазарот.

Но, по откривањето својствата што ги има литиумот, како што е неговото брзо полнење, занемарливите проблеми на страшниот мемориски ефект и животниот век, неговата густина на енергија (помали и помоќни батерии) итн., наскоро го направија доминантен тип на батерии.

Во внатрешноста на литиумските батерии има разни семејства кои се издвојуваат од останатите, иако во последно време тие експериментираат со други поегзотични аспекти. Овие типови се:

 • Кобалт литиум оксид- Тие имаат голема енергетска густина и се многу издржливи, но можат да претставуваат безбедносни проблеми.
 • Литиум-магнезиум оксид: тие се многу безбедни, но нивните перформанси и ефикасност не се секогаш добри, особено при високи температури.
 • Литиум железен фосфат: тоа е уште едно од најдобрите во однос на безбедноста и долгата издржливост, поддржувајќи повеќе од 2000 циклуси на полнење.
 • Li-Ion: тие се литиумски батерии на полнење и имаат цилиндрична или тубуларна архитектура. Тие имаат добра густина, издржливост и безбедност.
 • ЛиПо: LiPo батериите се оние што нè интересираат за овој напис, и тие се рамни. Тие исто така се полнат и имаат карактеристики слични на Li-Ion.

Оние што сте ги слушнале најмногу, затоа што се најдобри, се Li-Ion и LiPo. Тоа има некои забележителни разлики...

LiPo vs Li-Ion батерии

Како што реков, батериите LiPo и Li-Ions тие се слични на многу начини. Тие не само што користат литиум како основен елемент, туку имаат и прилично долг животен век. Тие барем траат околу 1000 циклуси на полнење и празнење, иако тие обично се 500 циклуси без да претрпат забележителни промени во нивната изведба.

Од друга страна, и двајцата имаат добра густина, толку моќни и батерии со голем капацитет можат да се создадат со намалена тежина и големина. Затоа тие се наметнати на мобилни уреди.

И, конечно, и двајцата споделуваат лошо. И тоа е нивната безбедност, бидејќи тие ја имаат опасност од согорување како што се виде во некои лошо дизајнирани мобилни телефони. За да избегнат проблеми, не треба да бидат изложени ниту на високи температури.

Што се однесува до разликите помеѓу LiPo и Li-Ion:

 • Li-Ion: тие користат електролит на литиумска сол содржан во органски растворувач (течност), кој ќе биде оној што ги обезбедува потребните јони да циркулираат струја помеѓу катодата и анодата при празнење. Така се генерира потенцијална разлика за да работат поврзаните уреди. Патем, во однос на полнењето, процесот е обратен и јони се движат од анодата до катодата.
 • ЛиПо- Литиумската сол е содржана во гел (обично полимер), што ја намалува можноста за истурање. Тие имаат тенденција да бидат нешто пофлексибилни, па затоа се интересни за модели кои се деформираат. Проблемот е во тоа што тие се повеќе запаливи од Li-Ion.

A Ниво на корисник, нема да најдете никаква разлика. Seeе видите слични перформанси, можности и физички карактеристики.

Совети за грижа за литиумски батерии

Батериите LiPo, како батериите Li-Ion, траат доста како што веќе споменав, но тоа не значи дека не треба да се грижите за нив. За да издржат подолго, можете да ги следите овие многу едноставни совети:

 • Секогаш полнете ја батеријата кога ви треба. Треба да се отстрани од уредот што го содржи ако е можно или барем да го исклучите уредот што го користи.
 • Истоварувањето на батеријата до крај не е најдобрата опција во овие случаи.
 • Не мора да чекате додека не биде 100% за да го извадите полначот и да го користите ако ви треба. Ефектот на меморијата тука е мал.
 • Не ставајте ја батеријата на високи температури, бидејќи тоа драстично ги влошува.
 • Не треба да користите полначи за брзо полнење. Оваа технологија е брза и практична, но подложувајќи ги на поголем стрес поради интензитетот на оптоварувањето, нивниот корисен век се намалува.
 • Ако ја чувате батеријата подолго време без употреба (неколку месеци), тогаш треба да бидете сигурни дека е наполнета најмалку 40% или повеќе.

Можно е дека со недостаток на употреба филм на Литиум хлорид видлив на позитивниот пол на батеријата. Иако ова ја попречува циркулацијата на електроните, тоа не е премногу сериозно, се елиминира со употреба.

Купете LiPo батерии за вашите проекти

Амазон липо батерии

Ако размислувате да набавите LiPo батерија за напојување на вашите проекти, треба да знаете дека можете да ги најдете во различни формати и со различни технички карактеристики. Покрај напонот и интензитетот што може да ги обезбеди, најважен податок е неговиот капацитет.

La капацитетот на овие батерии се мери во mAh, односно количината на mA на час што можат да ја снабдат. На пример, батерија од 1000 mAh може да снабди 1000mA за еден час. Но, може исто така, на пример, да снабдува 2А за половина час или да работи 4 часа снабдувајќи 0.5А. Времетраењето ќе зависи од овие вредности ...

Треба да ги анализирате енергетските потреби на вашите проекти и на тој начин да одредите кој капацитет ви е потребен. Еве неколку примери за производи што можете да ги купите на Амазон:

Запомни дека напонот не е најважен, бидејќи би можеле да користите регулатори за да можете да ги прилагодите на она што ви треба ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз