Raspberry Pi Zero 2W: новото од Raspberry Pi

Raspberry Pi Zero 2W

Поминаа 6 години од лансирањето на Raspberry Pi Zero, a одбор на SBC Беше едвај 5 долари (а верзијата W беше 10 долари) и беше одличен избор за многу производители на кои им требаше нешто многу помало од обичните модели на Pi. За да продолжат да им го олеснуваат патот на сите корисници на кои им се потребни предностите на оваа табла, тие сега започнаа новиот Raspberry Pi Zero 2W, плоча која чини околу 15 долари и има интегрирана безжична технологија.

Овие плочи се користеле во мноштво на DIY проектиОд некои прекрасни домашни гаџети, до паметни звучници, па дури и обожаватели на болници создадени од производителите за време на пандемијата. Сега можете да продолжите со проширување на апликациите на овие табли со моќта и новостите што ажурирањето ви ги носи ...

 

Што е Raspberry Pi Zero 2W?

Raspberry Pi Zero 2W

Како и другите Raspberry плочи, тоа е SBC (Single Board Computer), односно ефтин компјутер имплементиран на мала табла. Оваа верзија Raspberry Pi Zero 2W чини околу 15 долари, многу евтина цена за се што можете да дадете од себе.

Што се однесува до хардверот, тој доаѓа опремен со истиот Boradcom BCM2710A1 SoC кој има Raspberry Pi 3, со јадра базирани на Arm и што може да достигне брзина од 1Ghz. Покрај тоа, вклучува и SDRAM меморија од LPDDR2 со капацитет од 512 MB. Голем скок на перформансите за поголеми оптоварувања. Всушност, оваа варијанта го надмина својот претходник за 5.

Покрај тоа, одборот има уште една серија на влезни и излезни елементи, како што е неговиот слот за microSD што служи како медиум за складирање и за оперативниот систем, неговата USB порта итн., со која можете да поврзете други периферни уреди, како што се тастатура и глушец, и екран за да го комплетирате вашиот компјутер.

Компарна аора

Raspberry Pi Zero 2W: технички спецификации

Технички спецификации

Во внатрешноста на малиот Raspberry Pi Zero W се кријат многу изненадувања. На Технички спецификации најзабележителни се:

 • Broadcom BCM2710A1 SoC, со четири ARM јадра од 64-битен тип Cortex-A53 на 1 Ghz.
 • 512 MB LPDDR2 RAM меморија.
 • Модул за безжично поврзување IEEE 802.11b / g / n за WiFi од 2.4 Ghz и Bluetooth 4.2, BLE.
 • 1x USB 2.0 приклучок со OTG.
 • Компатибилен со шапка со 40 пински.
 • Слот за MicroSD мемориска картичка.
 • Мини HDMI порта.
 • Композитното видео и иглата за ресетирање се залемени.
 • CSI-2 за поврзување со веб камера.
 • Компатибилен со кодеци: deco H.264, MPEG-4 (до 1080p при 30 FPS) и enco H.264 (до 1080p при 30 FPS).
 • Поддршка за OpenGL ES 1.1 графичкиот API. и 2.0
 • Може да работи мноштво оперативни системи компатибилни со Raspberry Pi.

Од друга страна, уште една од одличните новитети на SoC, односно на централниот чип на Raspberry Pi Zero 2 W, е тоа што користи 3D пакување, односно со наредени матрици. Со ова се постигнува пакет со PoP технологија (Package on Package) во кој SDRAM чипот е веднаш над чипот на процесорскиот чип, добивајќи SiP (System-in-Package). Накратко, скромен чип по големина, но со многу внатре... За жал, сепак би било предизвик да се стави 1 GB во тој пакет, па нема да има верзија со 1GB RAM.

хранење

полнач пи нула 2

Од друга страна, уште една интересна работа за Raspberry Pi Zero 2 W е вашиот PSU, односно вашето напојување. За ова, лансиран е нов официјален USB адаптер за напојување. Станува збор за дограден Raspberry Pi 4 адаптер, со USB micro-B конектор наместо USB-C, како и со намалена струја на 2.5A.

Овој адаптер има цена од околу 8 долари и се купува самостојно. Има различни типови, да се прилагодат на европски, американски, британски, кинески приклучоци итн.

Достапност

Конечно, ако се прашувате за достапност на Raspberry Pi Zero 2 W, моментално е достапен во Европската Унија, Обединетото Кралство, САД, Канада и Хонг Конг. Наскоро ќе бидат додадени уште земји како Австралија и Нов Зеланд кои ќе пристигнат во ноември ...

Самата Raspberry Pi Foundation објави дека овој производ не е имун на недостаток на полупроводници ширум светот, така што нема да има толку многу единици. Планирано е да лансира околу 200.000 примероци оваа година, а во иднина уште 250.000 примероци кон средината на 2022 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.