Микрометар: с everything што треба да знаете за оваа алатка

микрометар

Иако може да изгледа како единица должина, на микрометар на кој се повикуваме овде е таканаречениот инструмент. Познато е и како палмер мерач, и може да биде неопходна алатка за секој работилница на производител или за оние кои се страсни за DIY, бидејќи овозможува да се измери со голема прецизност она што другите инструменти не можат.

Во оваа статија ќе научите малку повеќе за што е, за што е, како функционира, како и клучевите за избор на добар за вашите идни проекти ...

Што е микрометар?

палмер мерач

El микрометар, или Палмер дебеломер, тоа е многу точен мерен инструмент. Како што сугерира и неговото име, се користи за мерење на објекти со многу мала големина со голема прецизност. Општо земено, тие обично имаат минимална грешка, можејќи да измерат дури и стотинки (0,01 мм) или илјадити (0,001 мм) милиметар.

Неговиот изглед многу ќе ве потсети на а дебеломер или дебеломер конвенционално. Всушност, начинот на работа е многу сличен. Користете завртка со дипломирана скала што ќе се користи за одредување на мерењето. Овие уреди ги допираат краевите на објектот што треба да се измери, и гледајќи во неговата скала ќе го добиете резултатот од мерењето. Се разбира, има минимум и максимум, генерално е 0-25 мм, иако има некои поголеми.

историја

со индустријализацијаОсобено за време на индустриската револуција, почна да цвета голем интерес за мерење на нештата многу прецизно. Инструментите што се користеа во тоа време, како што се конвенционалните мерачи, или метри, не беа доволни.

Серија пронајдоци од минатото, како што е завртката за микрометар на Вилијам Гаскојн од 1640 година, тие донесоа подобрување за верние или верние што се користеа во калибарите од тоа време. Астрономијата беше еден од првите сектори каде што ќе се примени, за да се измерат растојанијата прецизно со телескоп.

Подоцна ќе дојде и други модификации и подобрувања за овој тип на инструмент. Како Французите Jeanан Лоран Палмер, кој во 1848 година, го изгради првиот развој на рачниот микрометар. Пронајдокот беше изложен во Париз во 1867 година, каде што ќе го привлече вниманието на Josephозеф Браун и Луциус Шарп (од Броун и Шарп), кои почнаа да го произведуваат како алатка на големо во 1868 година.

Овој настан им олесни на вработените во работилниците да имаат многу попрецизна алатка од оние што ги имаа претходно. Но, тоа нема да биде до 1890 година, кога американскиот бизнисмен и пронаоѓач Ларој Сандерленд Старт го ажурираше микрометарот и патентираше негова актуелна форма. Покрај тоа, тој ја основа компанијата Starrett, еден од најголемите производители на мерни инструменти денес.

Делови од микрометарот

делови од микрометар

На сликата погоре можете да ги видите најважните делови од дебеломер или микрометар на Палмер. Се Делови звук:

1. Тело: тоа е металното парче што ја сочинува рамката. Создаден е од материјал кој не варира многу при термички промени, односно со експанзија и контракција, бидејќи тоа може да предизвика погрешни мерења.
2. Топе: е оној што ќе го одреди 0 на мерењето. Важно е да е направено од тврд материјал, како што е челик, за да избегне абење и да го промени мерењето.
3. Спајк: тоа е мобилен елемент што ќе го одреди мерењето на микрометарот. Ова ќе биде она што се движи додека го вртите завртката додека не дојде во контакт со делот. Тоа е, растојанието помеѓу врвот и скокот ќе биде мерка. Исто така, обично е направено од ист материјал како и горниот.
4. Рачка за фиксирање: ви овозможува да го блокирате движењето на скокот за да го поправите мерењето за да не се движи, дури и ако сте го отстраниле парчето за мерење.
5. Рекет: Тоа е дел што ќе ја ограничи силата што се врши при извршување на мерењето на контактот. Може лесно да се прилагоди.
6. Мобилен барабан: Тука се запишува најточната мерна скала, во десетици mm. Оние со верниер, исто така, ќе имаат друга втора скала за поголема прецизност, дури и илјадити дел од милиметар.
7. Фиксен барабан: е местото каде што е означена фиксната скала. Секоја линија е милиметар, и во зависност од тоа каде се фиксирани ознаките на барабанот, тоа ќе биде мерењето.

Како функционира палмерскиот микрометар или дебеломер

Микрометарот има едноставен принцип. Се заснова на а завртка за трансформирање на мали поместувања во прецизна мерка благодарение на нејзината скала. Корисникот на овој тип алатка ќе може да го навој завртката додека врвовите за мерење не стапат во контакт со површините на предметот што треба да се измери.

Со гледање на ознаките на дипломираниот барабан, може да се одреди мерењето. Дополнително, многу од овие микрометри вклучуваат а вернир, што ќе овозможи читање на мерењата со дропки благодарение на инкорпорирањето на помал размер.

Се разбира, за разлика од конвенционалниот дебеломер или дебеломер, единствените мерки на Палмер се надворешни дијаметри или должиниНа Веќе знаете дека конвенционалниот мерач исто така има способност да мери внатрешни дијаметри, па дури и длабочини ... Меѓутоа, како што ќе видите во следниот дел, постојат некои типови што можат да го решат ова.

Видови

Постојат неколку типови на микрометриНа Во зависност од начинот на читање, тие можат да бидат:

 • Механика: тие се тотално рачни, а читањето се врши со толкување на снимена скала.
 • дигитални: тие се електронски, со LCD екран каде што читањето е прикажано за поголема леснотија.

Тие исто така можат да се поделат на две според тип на единици вработени:

 • Децимален систем: користете ги единиците SI, односно метричкиот систем, со негови милиметри или подмножества.
 • Саксонски систем: користете инчи како основа.

Според она што го мерат, исто така, може да наидете на микрометри како:

 • Estándar: се оние што мерат должини или дијаметри на парчињата.
 • Длабоко: тие се посебен тип кој има потпора со две застанувања или база што лежат на површината. Додека скокот излегува нормално на основата за да го допре дното и со тоа точно да ги измери длабочините.
 • Внатрешен: Тие исто така се модифицирани со две контактни делови за точно мерење на растојанија или внатрешни дијаметри, како што е внатрешноста на цевката, итн.

Постојат и други начини да се каталогирајте ги, но овие се најважните.

Каде да купите микрометар

микрометар

Ако сакате купете квалитетен и точен микрометар, еве неколку препораки што може да ве интересираат:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.