Мотор без четки: што треба да знаете за овие мотори

Мотор без четка

Сигурно сте слушнале за мотор без четки. Нормално е да се види овој термин во многу описи на производи. На пример, во беспилотни летала можете да видите дека многумина имаат ваков тип на електрични мотори. Всушност, некои производители го користат како побарување за потенцијалните клиенти, бидејќи тие имаат свои предности.

Но, што е овој мотор без четки? Кои се разликите во однос на други видови на DC мотори. Па сите тие сомнежи и повеќе, ќе се обидам да ги разјаснам во овој напис ...

Како и со другите видови на Електронски компоненти, овие мотори можат непречено да се интегрираат со вашите DIY проекти со таблата arduino и други

Што е мотор без четки?

Un мотор без четки, или мотор без четки, Тоа е нормален електричен мотор, но не користи четки за промена на поларитетот на моторот. Ова избегнува одредени технички проблеми и спречува нивна потреба да бидат заменети. Затоа се користи како побарување, иако е точно дека станува збор за нешто сомнително тврдење, бидејќи повеќето сегашни мотори обично се без четки.

На стари електрични мотори Да, порано имаа ваков тип на четки, некои елементи што тријат и затоа ги намалуваат перформансите на моторот со триење, создаваат повисока температура, абење, бучава и бараат ова одржување да мора да ја исчисти јаглеродната прашина што се создава во моторот (што не само што може да ја попречи работата, туку може да биде и проводен и да доведе до електрични проблеми) и да ги замени истрошените четки.

Затоа беа развиени првите мотори без четки. Прво во областа на асинхрони мотори наизменична струја, и подоцна правејќи скок кон други мотори, како што е ДЦ, кои се оние што најмногу нè интересираат на овој блог.

Иако првично тие беа нови и поскапи За производство, напредокот на технологијата и електрониката сега овозможи да се произведат и економски. Сепак, неговата контрола може да биде нешто посложена. Иако контролорите на брзината на ЕСС ги елиминираа овие проблеми ...

Во моментов, моторите со наизменична струја се присутни во мноштво тимови домашни и индустриски, како и возила и сл. Што се однесува до CC-ите, можете исто така да ги најдете во читачи на оптички дискови, fansубители на компјутер, беспилотни летала, роботи и долги итн.

Делови од мотор без четки и работа

Вистината е тоа деловите на моторот без четки се прилично едноставни. Со статор со магнетни штитови опишани во статијата за електрични мотори и ротор што ќе ротира поради импулсот на магнетното поле.

Но начинот на управување со нив да, тоа е малку поинакво од другите четки DC и AC мотори. Сепак, многу принципи на работа и карактеристики ќе бидат исти.

За да ги направам работите полесни, ESC (Електронски контролор на брзина), односно контролорите за да можат да го менуваат поларитетот на намотките на моторот што работи за да се контролира ротацијата. Тие овозможуваат лесна контрола од страна PWM, со микроконтролери како оној на таблата Arduino.

ЕСС-модулите имаат електронски елементи способни да дејствуваат на моторот без да предизвикаат премногу проблеми на корисникот. Во зависност од видот на моторот и моќноста, ќе ви треба еден или друг вид возачот, како што веќе анализиравме во други написи.

Запомнете дека можете дури и да користите Транзистори MOSFET да се грижиш за тоа ако немаш модул од нив. Во основа, возачот или ESC е коло што овозможува алтернатива на поларитетот на транзисторите за промена на поларитетот на напојувањето на моторот благодарение на транзисторите што го составуваат.

Предност

Меѓу предностите нагласи на моторот без четки:

 • Подобар сооднос брзина и вртежен момент. Затоа, можете да извлечете повеќе перформанси од нив.
 • Подобар динамичен одговор.
 • Повеќе енергетска ефикасност, за да заштедите енергија. Особено важно кај уредите напојувани од батерии.
 • Помалку прегревање. Нема потреба од дополнителни системи за дисипација или прекумерно абење.
 • Потрајно, бидејќи не му треба толку многу одржување, ниту има триење или абење.
 • Помалку бучава. Тие се многу потивки со тоа што не допираат ништо.
 • Поголема брзина, идеална за апликации каде што е важно, како што се тркачки беспилотни летала.
 • Компактен И покрај вртежниот момент што го имаат, тие се значително покомпактни, сите се еднакви од бранестиот мотор.
 • Без одржување. Нема да имате несоодветни постојки поради абење на четките, ниту ќе мора да купувате резервни делови, да ја чистите генерираната прашина итн.

Недостатоци

Се разбира, моторите без четки не се добри во сè. Тие имаат свои најмали недостатоци:

 • Цена, тоа е малку повисоко од моторите со четки. Сепак, сегашната технологија значи дека можете да купите мотор без четки по добри цени.
 • За да го контролирате, ќе ви требаат драјвери или контролери за да можете да ја контролирате ротацијата. Невозможно е да се направи тоа рачно, како и во други случаи.

И покрај тоа, тие се ониесе наметнати на индустријата и тоа го прави вреди да се избере еден од нив ...

Каде да купите мотор без четки

мотор без четки

И на крај, ако сакате купете мотор без четки за да го поправите вашиот дрон или за вашиот производител, можете да ги најдете во специјализирани продавници или на Амазон. На пример, еве неколку производи:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.