Пронајдете работа како пилот на дронови благодарение на оваа веб-страница

пилот на беспилотни летала

Благодарение на големата работа што секојдневно се шири од практично секаков вид мрежа, снимките од беспилотни летала се по ред на денот, поради ова не е изненадувачки што сè повеќе луѓе побарајте одредени пилоти на беспилотни летала да вршат некаква платена работа и обратно, пилоти со дронови кои сакаат да бидат ангажирани од некој да се забавува летајќи со својата скапоцена машина.

Затоа многу луѓе бараат како да станат пилот на дронови и да заработат за живот со оваа нова професија која носи голема иднина.

Се смета дека за неколку години, 10% од аеронаутичкиот сектор ќе бидат составени од беспилотни летала и активности поврзани со овие уреди, нешто изненадувачки за многумина и пат за иднината за другите.

Што е потребно за да се биде пилот на дрон?

Пилот со дрон

Речено тоа, многумина од вас ќе се запрашаат што е потребно за да се биде пилот на дрон. Како прво, забележете дека употребата на дрон не е ограничена на вештина или сума пари, односно како што е со возачка дозвола, едно лице може да го користи автомобилот без да поседува возачка дозвола и на ист начин пилот може да управува со дрон без да ги има соодветните дозволи. Ова може да претставува голем проблем на долг рок, бидејќи има многу беспилотни летала за деца и уреди кои се управувани од деца кои, логично, немаат никаква дозвола да летаат со овие уреди.

Поврзана статија:
Simplify3D сега исто така на шпански јазик

Но, да замислиме дека не сме деца и сакаме да заработиме за живот како пилот на дрон. Во овој случај, прво треба да одиме на официјалната веб-страница на АЕСА, државната агенција за безбедност во воздухопловството. На оваа веб-страница ќе најдеме директориум за курсеви за да станете пилот на дронови. Оваа веб-страница е важна бидејќи покрај тоа што е единственото официјално тело во Шпанија што регулира сè што се однесува на пилотите на беспилотни летала, таа исто така содржи материјал за полагање на пилот-испит за беспилотни летала и карактеристиките на испитот. Заедно со овој испит, мора да презентирате лекарско уверение дека сме во совршена физичка состојба.

Ако го положиме тестот, мора да се регистрираме на веб-страницата на АЕСА како официјален пилот на беспилотни летала, бесплатна постапка што единственото нешто што ќе бара од нас е да поминеме преглед на нашата опрема од време на време.

Како што можете да видите, регулацијата на пилотот на дронот не се разликува многу од регулирањето на возачката дозвола и, за многумина, цената може да биде помала од самата возачка дозвола.

Каде да најдете понуди за работа како пилот на дронови?

Работа на пилотите со беспилотни летала

Во овој момент ќе се запрашате каде да најдете понуди за работа како пилоти со беспилотни летала. Пред тоа, прво е погодно да се биде јасен за работните места што можат да се извршат со таква картичка.

Во моментов во Шпанија, Беспилотни летала се користат за фотографски извештаи, како дел од акциите на Шпанската служба за цивилна заштита, за проверка на големи површини на земјиште, земјоделски фумигации, анкети од воздух или археолошки истражувања. Тие исто така можат да се користат за други цели, но во моментот тие не се користат или не се вклучени во регулативата, ние се однесуваме на активности како што се транспорт на предмети, работење како мини-сателити или други цели за кои се дискутира на големи саеми или извршен директор на големи технолошки компании.

Поврзана статија:
Како да го исклучите малина Пи

Со тоа, јасно е дека понудата за работа е висока, многу висока и дека ни овозможува да наоѓаме понуди за работа на различни места: од типичен постер во компанија каде што пишува „Пилот од дрон сакаше“ до веб-страница за работа како што се „InfoJobs“. Но, постојат и веб-страници кои се создадени за оваа намена, давање на сериозни понуди за работа на пилотите со беспилотни летала.

Со оваа идеја се роди дронови.io, веб-страница каде пребарувате ставете контакт пилоти со заинтересирани за овој вид услуги. Ако ја обиколите страницата, ќе видите како постојат два начина да влезете, или како заинтересирана страна во некоја услуга или, преку барање за регистрација, да се регистрирате во неа како пилот на дрон и да започнете да добивате понуди за договор со вашите услуги. Без сомнение, повеќе од интересна иницијатива.

Несомнено е повеќе од интересна идеја иако за момент е точно дека е многу географски ограничен прифаќајќи само некои географски области на Соединетите држави. Пилотите, откако ќе бидат регистрирани, се класифицираат во најмногу 11 различни категории каде што наоѓаме свадби, забави, спортови кои можат да плаќаат на пилотот или за неговите услуги или за еден час извршена работа.

Друга опција на англиски јазик е 3д пилоти, многу интересна веб-страница каде што не само што ќе најдеме понуди за работа, туку ќе најдеме и моќен форум за беспилотни летала.

беспилотни летала

Исто така, веб-страниците на шпански јазик постојат, но во овој поглед се издвојуваат само две страници: Пилотото.е. y dronespain.pro. Тие се веб-страници со голем прилив на пилоти со беспилотни летала и исто така корисници кои сакаат да ангажираат стручни пилоти или барем пилоти на беспилотни летала кои имаат соодветни дозволи.

Малку по малку овие портали за работа се шират, како и потребите на пилотите на беспилотните летала и самите пилоти на беспилотните летала. За да добиете идеја, Постојат околу 9.000 регулирани пилоти на беспилотни летала низ цела Европска унија, односно со сите официјални документи и дозволи, за пазар од 700 милиони луѓе. Колку можете да заработите како пилот на дрон?

Ова е точката каде што повеќето луѓе ќе гледаат и евентуално точката од која има помалку информации и препораки. Интернет-страниците поврзани со курсеви за пилоти со беспилотни летала го вложуваат тоа пилот може да има годишна плата од 100.000 евра, нешто можно ако навистина сте професионалец кој се движи низ целата Европска унија и секако, може да си дозволите да се движите меѓу земјите и да останете за време на работата. Тоа е да се каже, прилично убава работа, но исто така прилично скапа.

За најреалните, односно за оние кои ќе се движат само низ Шпанија, просечната плата на пилотот на дрон нема да надмине 2.000 евра бруто месечно.

Ова е затоа што активностите за кои се бара пилот на дрон се малку.

Во Шпанија, пилотот со дрон може да заработи за живот како вработен, ангажиран во компанија на која и требаат услуги на пилот на дрон или самостојно, хонорарец и понуда за вршење на работи или активности поврзани со дрон. Во вториот случај, пилотот со дронови има повеќе пазар со повеќе активности што може да ги направи, но исто така е точно дека неговото време не може да се наплаќа по високи цени, бидејќи тој не би заработувал ни минимална плата бидејќи нормално лице не би платило пилот на дрон 2.000 евра или повеќе за истражување на фарма или за правење видео од град.

Во случај да биде ангажиран во компанија, платата покрај тоа што се приближува или надминува 2.000 евра месечно, постои обезбедување што самостојниот вработен го нема во тоа што секој месец ќе добива иста плата, без разлика дали има или не активност. Во секој случај, имајќи ја предвид состојбата со вработувањето во Шпанија и дека да се биде пилот на дрон е нова професија, платата за вежбање како пилот на дрон во моментот не е многу висока.

Заклучок

осветлување беспилотни летала

Потребата за пилот на беспилотни летала постои, не само во Европската унија, туку и во Шпанија и во други земји кои се надвор од ЕУ и Шпанија. Ова е деловна можност за многумина и начин да се заработи за живеење од тоа.

Сепак, лРегулативата за употреба и намена на беспилотни летала сè уште не е многу јасна и тоа може да предизвика проблеми со одредени активности, нешто што во моментов не се случува во Шпанија.

Во секој случај, ценето е што се појавуваат нови професии поврзани со технологијата кои не вклучуваат „врзување“ на работникот на компјутер, како што е пилот на дрон Не мислиш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

15 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иван Мартин dijo

  Поздрав, јас сум лиценциран пилот на Дрон и сопствен дрон во Мадрид

 2.   Хуан Антонио dijo

  Па, јас сум заинтересиран да работам снимање со беспилотни летала, имам свој дрон, напредна пилотска дозвола и работам и со монтажа на видео. поздрав!

 3.   Јулија dijo

  Заинтересиран сум
  Пилот на дронови од АЕСА
  Iaулија Кверенсија
  Со почит

 4.   Јулија dijo

  Пилот на дронови од АЕСА
  МАДРИД

 5.   Рамон Мерино Лобато dijo

  пилот на беспилотни летала од страна на АЕСА во виго

 6.   Рамон Мерино Лобато dijo

  Добро попладне, јас се викам Рамон и јас сум напреден пилот на беспилотни летала, (АЕСА)

 7.   Слика на зачувачот на Мигел Ранера dijo

  Здраво, јас сум Мигел
  Јас сум фотограф
  Јас сум пилот и оператор со свои беспилотни летала
  Можам да ги летам во визуелен лет надвор од визуелниот опсег
  Декларирани активности
  Активности за истражување и развој
  Фотографирање, снимање и анкети од воздух (топографски истражувања, фотограметрија)
  Воздушно набудување и надзор, вклучувајќи активности за снимање и надзор на шумски пожари
  Операции за итни случаи, пребарување и спасување
  телефон 630155506

 8.   Оскар Дејвид Брижиз Фонсека dijo

  Здраво

  Добро попладне

  Јас сум Оскар Дејвид Брижез Фонсека, комерцијален пилот на АЦП, сертифициран во Колумбија, со искуство во видео и воздушна фотографија, настани, архитектури, електрични мрежи, згради.

  И затоа барам работа за да го придонесам моето знаење за оние кои се заинтересирани и учат многу повеќе.
  Cel 3115514128

 9.   Рафа dijo

  Здраво на сите!!
  Јас се викам Рафа и јас сум напреден пилот на беспилотни летала (АЕСА) со свои беспилотни летала.
  Јас исто така правам поправки и одржување дронови.
  Во моментов живеам во Палма де Мајорка.

 10.   Компании за беспилотни летала во Шпанија dijo

  Постои веб-страница слична на онаа што ја спомена Хуан Луис за шпанските оперативни компании со беспилотни летала. Тој е потполно бесплатен, нема никаков вид провизија и трансакциите се директни помеѓу клиентот и операторот со дронот. Мислам дека може да биде интересно да се најде работа и услуги за клиенти кои бараат технички и економски проценки преку веб-страницата Пилотото.

 11.   Хозе Ангел dijo

  Здраво, јас се викам Хозе Анхел, со титула напреден пилот на беспилотни летала издадена од АЕСА.
  Имам сопствен АКП Фантон 4 про. Јас сум државен службеник во безбедносниот сектор, затоа сум сериозна и доверлива личност.
  Областа Мурсија и Картагена.

  Мојот емаил. danielcancan09@gmail.com.

 12.   Исус dijo

  ПИЛОТ И ОПЕРАТОР ВО Провинцијата Астуриас

  YUNEEC TYPHOON H СОПСТВЕН ДРОН

  llautrabajoscondrones@gmail.com

 13.   Даниел Фернандез dijo

  ПИЛОТ со НАПРЕДАТЕН НАСЛОВ НА ДРОН издаден од АЕСА
  Имам свој DRONE Phanton 4 pro
  Искуство во уредување видео со различни програми
  Заинтересирани за фотографија, снимање итн ...
  Ниво на англиски јазик Ц1 и германски А2
  Географска достапност и национална и меѓународна

 14.   Фернандо dijo

  здраво Барам барања за пилот на компанијата за вработените
  повеќе информации
  ferxenxo@hotmail.com

 15.   Хуан Карлос Вила dijo

  Јас се викам Хуан Карлос. Имам наслов од серија 2 и радиофонист со дрон Phantón pro v2 и можност за Inspire 2.
  Имам лиценца за оператор. Освен тоа, имам аудиовизуелна компанија која треба да започне со снимање на кој било проект.
  Контакт; gd3video@hotmail.com