Одроид Н2: добра алтернатива СБЦ на малината Пи

Одроид Н2

Тврд кернел има неколку модели на Одбори на SBC Odroid многу интересно, но еден од последните лансирани модели беше Одроид Н2. Покрај тоа, што е една од најпопуларните алтернативи на малината Пи, има сè повеќе проекти кои даваат официјална поддршка на овој тип плочи, па затоа е предност ако не сакате да имате проблеми со компатибилност.

Во оваа статија ќе се обидам да ви кажам за сè екосистемот што го генерираше HardKernel и, особено, фокусирајте се на таблата Odroid N2. Постојат одлични работи што треба да се откријат од овие развивачи ...

За HardKernel

Лого на HardKernel

HardKernel копродукции е компанија со седиште во Јужна Кореја, и тоа стана познато благодарение на неговиот врвен производ, плочите Одроид. Неговото име доаѓа од унијата на Open + Android, и иако неговиот хардвер во моментов не е со отворен извор, некои од неговите делови за дизајн имаат информации отворени за секого.

Вие не треба да бидете водени од потеклото на брендот Одроид, бидејќи тие не се наменети само за работи Андроид. Многу од неговите модели се способни да извршуваат многу од најпопуларните дистрибуции на GNU / Linux, како во нивните x86 верзии, така и во оние наменети за ARM.

Разновидност на одроиди

плочи од одрод

HardKernel има одлично разновидност на плочи, нешто што го прави навистина важно ако барате нешто поразлично. Што се однесува до Raspberry Pi, тој е ограничен на продажба на чипови базирани на ARM. Но, ако барате некоја друга ISA за бинарни проблеми во софтверот, тогаш нема да имате многу да направите.

Наместо тоа, Одроид навистина им нуди поголема флексибилност на своите корисници во таа смисла да избираат помеѓу различни архитектури. На пример, можете да ги најдете овие групи на одбори на Одроид:

 • Врз основа на АРМВо оваа смисла, можете да најдете табли кои се напојуваат со чипови Amlogic и исто така со чипови Samsung Exynos, како и некои специјални модели Rockchip.
  • Amlogic: овој дел ги вклучува моделите Odroid C0, Odroid C1, Odroid C2 и Odroid N2.
  • Samsung: Може да најдете модели како Odroid XU4 и XU4Q, Odroid HC1 и HC2 и Odroid MC1.
  • Рокип: Постои и друг аспект како што е Odroid GO дизајниран да креира преносни ретро конзоли за игри.
 • Врз основа на X86: Ако претпочитате архитектура со пообемен софтвер, тогаш треба да ја изберете истата што ја користите за вашиот компјутер. Овие чипови Intel Celeron J4115 се наоѓаат на таблите Odroid H2 +.

Други производи компатибилни со Одроид Н2 и други плочи

други производи од одрод

Во прилог на некои од електронски елементи опишано во овој блог за ГПИО на оваа табла, исто така, HardKernel има многу додатоци и додатоци за вашите табли, од напојувања, до ЛЦД-екрани, мемориски картички, камери, звучни додатоци, батерии, развој, конектори и многу повеќе.

Се разбира, не само што постојат алтернативи за Одрод за Малина Пи, туку има и живот надвор од тоа. На пример, можете купи таблички како што се:

 • ASUS Tinker одбор: со Rockchip RK3288 QuadCore ARM SoC на 1.8Ghz и Mali-T764 GPU, 2 GB DDR3 DualChannel RAM меморија, етернет, поддршка за 4K, TinkerOS и можност за извршување на мноштво DIY проекти со него.
 • Одроид XU4- Друга напојувана верзија на Одроид со чип Samsung Exynos 5422 базиран на Cortex-A15 и Cortex-A7 OctaCore, GPU Mali-T628, 2 GB LPDDR3, eMMC блиц, USB 3.0, HDMI, етернет, итн.
 • РОК64: табла со 64-битен Rockchip SoC, 4 GB RAM меморија, USB 3.0, 4K поддршка, 128 GB блиц, итн.
 • YouYetoo Lenovo Leez P710: SBC плочата е многу фокусирана на IoT, со моќен процесор и графички процесор, 4 GB RAM меморија, 16 GB eMMC блиц, значителни можности за поврзување, AOSP Android и Ubuntu Core поддршка, ...
 • Raspberry Pi 4 4GB Model B +: најомилен, најновата верзија на оваа табла на SBC.

Сè за Одроид Н2

Одрод N2 рамен

Меѓу сите производи на HardKernel ни останаа Одроид Н2, најинтересен од сите нив. Оваа табла е една од најновите генерации што излезе од оваа фабрика и е подобрена за да обезбеди поголеми перформанси од неговите претходници, со добра енергетска ефикасност и големи можности. Поголема моќност, побрза, постабилна од N1.

И сето тоа благодарение на неговите хардверски карактеристики, почнувајќи од SoC што вклучува моќен процесор заснован на голема.МАЛКУ архитектура. Тоа е, тој интегрира кластер од две јадра на процесорот ARM Cortex-A53 со поголема енергетска ефикасност и помали перформанси и уште еден кластер од две јадра ARM Cortex-A73 на 1.8 Ghz со повисоки перформанси.

Она што се постигнува со ова е да се стават во функција една или друга група јадра во зависност од перформансите што се бараат во секој момент во зависност од обемот на работа. Така, можете да испорачате перформанси кога е потребно и помала потрошувачка кога нивните помали јадра се доволни за извршување на задачите.

Покрај тоа, СоЦ исто така интегрира моќна и нова генерација на Мали-Г52 графички процесор така што графичките засновани на OpenGL не се голема работа за оваа мала табла за SBC. Целиот чип вграден во технологија од 12nm и со капацитет за термичко гаснење и со метален ладилник додаден како стандард за дисипација на генерираната топлина.

На сето горенаведено се додава и меморија RAM меморија од типот DDR4 во вредност од 4 GB. Целиот тој пакет ги зголемува перформансите за 20% во однос на Odroid N1 на повеќе јадро.

Како да софтвер, може да работи оперативни системи GNU / Linux, така што можете да го изберете омиленото дистрибуција на ARM што го сакате, од Ubuntu, преку други како openSUSE, до Arc Linux. Покрај тоа, како што споменав погоре, бидејќи не сум многу чудна табла, постојат неколку оперативни системи кои обезбедуваат слики кои се исто така специфични за Одроид Н2.

Секако дека можете исто така работи Андроид, од верзија 9 до други. Но, во овој случај, ако се користи екран на допир, тогаш тој е ограничен на 2K, додека видеото може да биде на 4K.

Технички детали на Одроид Н2

Сумирање и групирање на сите оние технички детали, еве список на клучните точки:

 • СПЦ: Amlogic S922X Quad-Core 2x Cortex-A53 на 1.9Ghz + 2x Cortex-A73 на 1.8Ghz. 64-битна ARMv8-A ARM ISA со неонски и крипто екстензии. Со GPU Mali-G52 со 6 извршни единици на 846 Mhz.
 • меморија: 4 GB RAM меморија DDR4 PC4-21333. Складирање на флеш EMMC до 128 GB + капацитет на microSD картичка.
 • Црвена: Gigabit Ethernet LAN (RJ45) со мрежна картичка Realtek RTL8211F и опционален USB WiFi адаптер.
 • Conectividad: HDMI 2.0, композитно видео, аудио приклучок, оптички SPDIF, 4x USB 3.0, 1x USB 2.0 OTG, 1 UART, 40 пински GPIO пинови ПВР, SPI, итн.
 • хранење: DC приклучок 5.5 mm со внатрешен позитивен приклучок 2.1 mm. 7.5v-18V (до 20w), со 12V / 2A адаптер.
 • Потрошувачка: во состојба на мирување (IDLE) троши само 1.8W прибл., додека кога е со максимални перформанси достигнува 5.5 w, а кога е исклучено (stand-by светло) се намалува на 0.2 w.
 • Фактор на форма (димензии): 90x90x17 mm (SBC), 100x91mmx24 (ладилник или ладилник)
 • тежина: 190 гр со ладилник
 • цена: $ 79

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.