Фарадеева константа: с everything што треба да знаете за електричното полнење

Фарадеевата константа

Како и во другите времиња, ние коментиравме други основни прашања во областа на електрониката и електричната енергија, како што се Ом закон, бранови Законите на Кирхоф, па дури и видови основни електрични кола, исто така, би било интересно да се знае што е тоа Фарадеевата константа, бидејќи може да ви помогне да знаете малку повеќе за оптоварувањата.

Во оваа статија ќе разберете малку подобро што е постојано блаженство, за што може да се аплицира, и како се пресметува ...

Која е Фарадеевата константа?

Мајкл Фарадеј

La Фарадеевата константа тоа е константа нашироко користена во областа на физиката и хемијата. Се дефинира како количина електричен полнеж по мол електрони. Неговото име доаѓа од британскиот научник Мајкл Фарадеј. Оваа константа може да се користи во електрохемиски системи за пресметување на масата на елементите што се формираат во електрода.

Може да се претстави со буквата F, и се дефинира како моларен елементарен полнеж, способен пресметај како што се:

формула

Битие F добиената вредност на Фардеевата константа, елементарен електричен полнеж, а Na е константа на Авогадро:

 • e = 1.602176634 10-19 C
 • Na = 6.02214076 × 1023  М-1

Според SI, оваа Фарадеева константа е точна, како и другите константи, а нејзината прецизна вредност е: 96485,3321233100184 C / molНа Како што можете да видите, се изразува во единицата C / mol, односно куломби по мол. И за да разберете што се овие единици, ако с yet уште не знаете, можете да продолжите со читање на следните два дела ...

Што е крт?

крт атом

Un М е единица која ја мери количината на супстанцијата. Во рамките на SI единиците, тоа е едно од 7 -те основни величини. Во која било супстанција, било да е елемент или хемиско соединение, има серија елементарни единици што го сочинуваат. Еден крт би бил еквивалентен на 6,022 140 76 × 1023 елементарни ентитети, што е фиксна нумеричка вредност на константа на Авогадро.

Овие елементарни ентитети можат да бидат атом, молекула, јон, електрон, фотони или било кој друг вид елементарна честичка. На пример, со ова можете пресметајте го бројот на атоми што има во грам дадена супстанција.

Во хемија, крт е фундаментален, бидејќи овозможува да се направат многу пресметки за композиции, хемиски реакции итн. На пример, за вода (Н2О), имате реакција 2 H2 + О2 H 2 ч2O, односно дека два мола водород (Н2) и еден мол кислород (О2) реагираат за да формираат два мола вода. Понатаму, тие исто така можат да се користат за изразување концентрација (види моларност).

Што е електрично полнење?

електрични полнежи

Од друга страна, од Електрично полнење Ние веќе зборувавме во други прилики, тоа е внатрешно физичко својство на некои субатомски честички кои манифестираат привлечни и одбивни сили меѓу нив поради електромагнетни полиња. Електромагнетната интеракција, помеѓу полнежот и електричното поле, е една од 4 -те основни интеракции во физиката, заедно со силната нуклеарна сила, слабата нуклеарна сила и гравитационата сила.

За мерење на овој електричен полнеж, Кулон (В) или Кулон, и се дефинира како количина на полнење што се носи во секунда со електрична струја со интензитет еден ампер.

Апликации на Фарадеевата константа

Фарадеевата константа

Ако се прашувате што практична примена Може да ја имате оваа Фарадеева константа, вистината е дека имате доста, некои примери се:

 • Галванизација / анодирање: за процеси во металуршката индустрија каде што еден метал е покриен со друг со електролиза. На пример, кога челикот е поцинкуван со слој цинк за да му се даде поголема отпорност на корозија. Во овие процеси, металот што треба да се обложи се користи како анода, а електролитот е растворлива сол на анодниот материјал.
 • Метално прочистување: може да се примени и на формулите што се користат за рафинирање на метали како што се бакар, цинк, калај, итн. Исто така со процедури за електролиза.
 • Хемиско производство: за производство на хемиски соединенија оваа константа исто така обично се користи.
 • Хемиска анализа: со електролиза би можел да се одреди и хемискиот состав.
 • Производство на гас: гасови како што се кислород или водород што се добиваат од вода со електролиза, исто така, ја користат оваа константа за пресметки.
 • Медицина и естетикаЕлектролизата исто така може да се користи за стимулирање на одредени нерви или лекување на одредени проблеми, покрај отстранување на несаканите влакна. Без константата, многу алатки од овој тип не би можеле да се развијат.
 • Печати: За печатари, процесите на електролиза се користат и за одредени елементи.
 • Електролитички кондензатори: добро позната електронска компонента која се состои од тенок филм од алуминиум оксид и алуминиумска анода помеѓу електродите. Електролитот е мешавина од борна киселина, глицерин и амониум хидроксид. И вака се постигнуваат тие големи капацитети ...

Што е електролиза?

електролиза

И бидејќи Фарадеевата константа е толку тесно поврзана со електролизаАјде да видиме што е овој друг термин што многу се користи во индустријата. Благодарение на овој процес, елементите на соединението може да се одделат со помош на електрична енергија. Ова е направено со ослободување на електрони од анодните анјони (оксидација) и фаќање на електрони од катодните катјони (редукција).

Откриен е случајно од Вилијам Николсон, во 1800 година, додека ја проучувал работата на хемиските батерии. Во 1834 година, Мајкл Фарадеј ги разви и објави законите за електролиза.

На пример, електролиза на вода Н2O, овозможува да се создаде кислород и водород. Ако преку електроди се применува директна струја, која ќе го оддели кислородот од водородот и ќе може да ги изолира двата гаса (тие не можат да дојдат во контакт, бидејќи тие предизвикуваат многу опасна експлозивна реакција).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.