Прилагодливо напојување: што е тоа, како работи, за што е

напојување со затемнување

Еден од најразновидните и неопходни објекти за секое студио или работилница за електроника е a напојување со затемнувањеНа Со него можете да ги нахраните сите видови кола, можејќи да примените различни напони и интензитети кои лесно се регулираат. Така, можете да заборавите на другите батерии или адаптери специфични за секое коло.

на напојување универзален за сите ваши проектиНа Покрај тоа, не се користи само за напојување на коло, туку и за тест алатка, бидејќи ќе можете да видите дали компонента или коло работи правилно кога ќе го допрете со врвовите на сондите ...

Што е напојување со затемнување?

прилагодлив фонт

За тоа што е напојување и принципите на работа, ние веќе коментиравме на овој блог. Меѓутоа, кога станува збор за а напојување со затемнување, Има мала разлика со конвенционалните.

Напојување е уред способен за снабдување со електрична енергија на коло или компонента. Па, кога зборуваме за затемнет извор, тој е оној во кој напоните може да се прилагодат во одреден опсег, па дури и струиНа Така, нема да имате фиксен излез од 3v3, 5v, 12v, итн., Туку можете да изберете која моќност ви е потребна.

Како да изберете добар фонт за затемнување

За да изберете добро напојување со затемнување, мора да внимавате на голем број фактори што треба да размислитеНа Така, можете да го купите производот што најмногу одговара на вашите потреби:

 • буџет: првото нешто е да одредите колку пари сакате да потрошите за прилагодливо напојување, бидејќи на овој начин можете да отидете на одредена палета модели и да отстраните с everything што е надвор од вашите можности.
 • ПотребиСледното нешто е да одредите за што ќе го користите вашето затемнување на напојувањето, ако е за повремени производители или проекти за DIY, или ако е за попрофесионална лабораторија, за професионална употреба во работилница за електроника итн. Ова исто така ќе утврди дали ви треба нешто посигурно и поскапо, или дали можете да се задоволите со поедноставно.
 • Бренд: постојат неколку брендови кои се истакнуваат над останатите. Но, не треба да бидете опседнати ниту со тоа. Секогаш, ако станува збор за попознат бренд, ќе имате повеќе гаранции за квалитет и подобра поддршка во случај да се случи нешто.
 • Технички карактеристики: Ова е многу лично, и ќе зависи од она што го барате. Но, размислете каков опсег на напони и струи обично ви се потребни, за да го соберете тоа. Поддржаната моќност (W) исто така би била важна.

Подобро затемнување на напојувањето

eventej напојување

Ако сте во потрага за добро напојување со затемнување, овде можете да видите некои од најпрепорачаните модели и брендови:

 • PeakTech 1525: е многу сигурен и моќен бренд на затемнувачки напојувања. Овој модел може да се движи од 1-16 волти директна струја, и од 0-40А во интензитет, иако постојат и други поскапи модели кои можат да достигнат 60А. Има ЛЕД екран каде што можете да ги прочитате тековните вредности на напонот и струјата, како и интелигентен систем за ладење со помош на вентилатори и 3 можни претходно поставени поставки.
 • Baugger Wanptek Nps1203W: уште еден од најдобрите модели на прилагодлив извор, со излезен капацитет од 0-120v DC, и 0-3A. Со дигитален дисплеј за да може точно да ги видите испорачаните вредности, компактна големина, безбедни и со едноставни рачни контроли.
 • КОДЕН Клуч: тоа е едноставно прилагодливо напојување погодно и за домашна употреба од хобисти и лаборатории, па дури и образовни центри. Вклучува дигитален дисплеј за прегледување на вредностите на напојувањето и може да се регулира од 0-30 волти и 0-10 засилувачи на директна струја.
 • Унирои ДЦ: Овој извор овозможува прилагодување од 0 до 32 волти, и од 0 до 10.2 ампери. Со прилагодлива прецизност од 0.01v и 0.001A. Со голем, компактен LED дисплеј, интелигентна контрола на температурата и многу сигурен.
 • RockSeed RS305P: прилагодливо напојување со капацитет за прилагодување од 0-30V, и 0-5A. Со 4-цифрен, 6-сет LED дисплеј, напредни поставки, меморија и можност за поврзување со компјутер преку USB-кабел за интерфејс со компатибилен софтвер само за Windows.
 • Ханматек HM305: фонт сличен на претходниот, со покомпактна, едноставна и ефтина големина. Вклучува ЛЕД екран за прегледување на вредностите на струјата и напонот. Овозможува лесно прилагодување на напонот помеѓу 0-30V и струјата помеѓу 0-5A. Постојат и други варијанти кои можат да одат до 10А.
 • Kaiweets cc: овој друг модел е исто така меѓу најдобрите, со напојување со директна струја и со голема прецизност за регулирање на излезот. Може да оди од 0 до 30V и од 0 до 10A. Исто така, има LED дисплеј и USB порта за напојување од 5v / 2A.
 • Евентек: Тоа е еден од најдобрите брендови на затемнувачки напојувања таму, а неговата цена е прилично привлечна. Овој модел овозможува регулирање од 0 до 30 волти, и од 0 до 10 ампери. Со голем 4-цифрен LED дисплеј, компактна големина, многу сигурен и безбеден и со вклучени алигаторски кабли / тест линии.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.