Упатство за програмирање Arduino

Логото на Ардуино

Arduino Тој е веројатно еден од најуспешните бесплатни софтверски и хардверски проекти или платформи и оној што има најголемо влијание во светот на самото место. Заедницата создаде и софтвер со отворен извор за програмирање на микроконтролерот на плочите, како и различни хардверски плочи со кои исто така може слободно да се работи. Сите лиценцирани според лиценцата GNU GPL, така што може да се создадат и мноштво додатоци и нивни деривати.

Всушност, тие разбудија цела електронска индустрија со мноштво додатоци, капи или штитови Со кои можете да ги проширите можностите на вашата плоча Arduino над нејзините основни функционалности што ги спроведува како стандард. Исто така, лансирани се многу комплети со кои може да се започнат или извршат многу специфични проекти, како што се комплети за роботика, комплети за проекти со сончева енергија, почетни комплети итн.

Кои видови плочи постојат?

Ардуино табли

Има разни официјални табли на Ардуино, иако за почеток препорачувам да користите Arduino UNO, што е онаа што ја користам како основа за упатството. Различните плочи кои најмногу се истакнуваат се:

 • Arduino UNO Rev3: таа е најфлексибилната и најкористената плоча од сите, препорачаната за почеток. Има микроконтролер 328Mhz ATmega16, 2KB SRAM и 32KB блиц, 14 дигитални влезно-излезни пинови и 6 аналогни влезови.
 • Ардуино Дуе: Има микроконтролер AT91SAM3X8E со 84 Mhz, 96KB SRAM и 512 KB KB, така што ќе можете да снимате покомплексни програми за поголеми проекти. Исто така, ќе најдете 54 дигитални I / O конекции и 12 аналогни влезови + 2 аналогни излези.
 • Ардуино Мега: Микроконтролер ATmega2560 16Mhz, 8KB SRAM, 256 KB блиц, 54 дигитални влезно-излезни пинови и 16 аналогни влезови. Со други зборови, тоа би бил среден модел помеѓу Дуе и УНО, за проекти со средна сложеност.
 • Ардуино Лилипад: Мала, тркалезна плоча што е флексибилна за вашите проекти за е-текстил, односно носена облека што можете да ја облечете. Тоа е етикетабилно.
 • Ардуино микро: Тоа е многу мала плоча со микроконтролер што може да биде корисна кога просторот е клучен фактор и ви треба табла што зафаќа малку простор за да ја вметнете во мал простор. Постои Про верзија за тоа со подобрени можности. Вклучува микроконтролер 32Mhz ATmega4U16 и 20 I / O пина што ќе мора да ги лемете.
 • Ардуино Нано: тоа е уште помала плоча од Micro, но со слични карактеристики и цена, со микроконтролер ATmega328.
 • Ардуино Есплора: Тој е малку поскап од повеќето претходни, тој се базира на примитивниот Леонардо, со слични капацитети на ООН и кој беше првиот плоча што се појави. Но, неговиот дизајн е обновен, намален и се разликува по тоа што некои копчиња, мини џојстик и сензори се интегрирани директно на таблата. Затоа, интересно е за проекти за игри.

Исто така, ќе најдете неофицијални таблички, создадена од заедницата или од други компании. Неговите карактеристики можат да бидат многу слични, па дури и компатибилни со Arduino во однос на програмирање или електронско ниво, но ние веќе го оставаме тоа како алтернатива по ваш избор. Јас не препорачувам да започнете на кој било начин со овие деривативни плочи, бидејќи може да има некои некомпатибилни работи и нема да најдете толку многу помош. Исто така, некои од нив се многу специфични за роботика, беспилотни летала итн.

Од друга страна, имате електронски додатоци што ќе ви овозможи дополнителна можност на вашата плоча Arduino, како што се WiFi конекција, Bluetooth, драјвери за контрола на мотори, итн. Некои од најпознатите штитови се:

 • Шилд WiFi: да додадете WiFi конекција и да можете да го поврзете вашиот проект со Интернет за да управувате со него од далечина.
 • Шилд ГСМ: за поврзување на мобилни податоци.
 • Шилд етернет- iredична врска со мрежата.
 • Шилд прото: ви овозможува да користите леб за леб за вашите дизајни.
 • И многу повеќе, како што се екрани, тастатури, ...

Во принцип, за почеток, Мислам дека можеби не ве интересира овој вид на предмет, иако веројатно ќе ви треба подоцна.

Што треба да започнам?

Fritzing: фаќање на неговиот интерфејс

За почеток, Ве советувам да го набавите следниов материјал:

 • Стартувач на Arduino Kit: тоа е комплетен почетен комплет кој содржи плоча Arduino UNO, многу комплетен прирачник и мноштво разни електронски елементи за работа (отпорници, кондензатори, ЛЕД-екрани, дисплеи, плоча за леб, ЛЕР, кабли, диоди, транзистори, звучни сигнали, мотори и сервомотори, возачи и сл.).
 • Ако изберете да купите една од табличките споменати погоре, имајте на ум дека ќе мора да ги набавите електричен материјал неопходен за секој проект самостојно во специјализирани продавници… Исто така е можно откако ќе го искористите комплетот за стартери, да сте заинтересирани да купите повеќе материјал за да продолжите да ги проширувате вашите проекти или да правите работи над она што ви овозможува овој комплет.

Надвор од физичкиот, би било интересно и доколку имате соодветен софтвер:

 • Ардуино ИДЕ: ти можеш преземете го за различни платформи целосно бесплатно. Во упатството за PDF објаснувам како да го инсталирате на секој оперативен систем и како работи.
 • Ардублок: е уште еден додаток во Java за повеќе платформи што исто така може да бидат преземени бесплатно Тоа ви овозможува да работите графички, односно да користите блокови слични на загатките за да ги компонирате вашите програми без да користите програмски јазик. Сето ова е објаснето и во ПДФ.
 • Фризирање: е програма што ви овозможува да извршите симулации или прототипови на вашите кола пред да ги соберете. Тој е многу интересен и вклучува мноштво елементи меѓу библиотеките на неговите уреди. Преземете го овде.

Со тоа, би имале повеќе од доволно да започне…

Упатство за програмирање Arduino:

Курс за започнување на Arduino

Иако платформата работи со години, може да има многу млади или не толку млади луѓе кои нè читаат сега и кои сакаат да се приклучат на големата заедница на креатори што постојат создавајќи проекти базирани на Ардуино во моментот. Значи, ако сакате да започнете да учите да програмирате од нула и чекор по чекор, ви предлагам А. бесплатна е-книга за програмирање Ардуино. Со него ќе научите сè што ви треба за да започнете да ги градите вашите први дизајни ...

Што вклучува датотеката за преземање?

Во рамките на Преземи ZIP ќе најдете неколку датотеки за работа:

 • еКнига со упатство Програмирање Arduino IDE и Ardublock во PDF стандард за да можете да го користите на вашиот компјутер.
 • еКнига идентична со претходната, но со помала големина и лесен за употреба од вашите мобилни уреди.
 • Преземи врски со програми неопходни
 • Папка со различна изворни датотеки за скицирање што може да се обидете како примери или да ги модифицирате за да научите. Постојат и кодови за Arduino IDE, како и други за Ardublock, па дури и некои кодови за работа заедно со Raspberry Pi.

Преземете бесплатна е-книга и додатоци:

Започнете со преземање тука:

КНИГА АРДУИНО

Се надевам дека ќе ви помогне и ќе започнете да бидете производител вашите први проекти. Можете да оставите коментари со вашите први дизајни и да ги споделите вашите креации со нас.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Томас dijo

  Поздрав Добро попладне:
  Требаше да направите ТЕСТЕР што ќе земе две вредности на кондензатор и отпор паралелно на заземјувањето C = 470Mfx50V, R = 330k 1 / 4W, ова е поврзано со влез и излез 3.5 AUDIO Jackек
  Преку прашање 3.5
  прашање во ардуино, дали можете да направите нешто што ги мери и емитува вредностите,

 2.   Марио Пињонес в. dijo

  Почнувам и имам намера да постигнам добри резултати

 3.   Норберто dijo

  Вашето преземање Arduino EBOOK не работи

  1.    Исак dijo

   Здраво,
   Само што пробав и ми функционира. Вистина е дека прво излегува оглас.
   Но, вториот пат кога ќе кликнете на врската што ја презема.
   честитки

 4.   Мартин dijo

  Преземањето започнува и престанува со означување: Грешка: Мрежна грешка
  Обидете се на други компјутери, на други мрежи и проблемот останува

  1.    Исак dijo

   Здраво
   Го симнав повторно во моментов и работи совршено.

 5.   Нестор Мартин dijo

  Здраво, дали може повторно да ја проверите врската? https://www.hwlibre.com/wp-content/uploads/2019/04/EBOOK-ARDUINO.zip
  Дава мрежна грешка при преземањето.
  Ви благодарам многу.

  1.    Исак dijo

   Здраво,
   Во ред, проверено.

 6.   Хаиме Теран Реболедо dijo

  Проценки:
  Не можев да ја преземам е-книгата Arduino. Можете ли да ми го испратите по пошта, заедно со други материјали за да научам и добро да ги користам?
  Поздрав.

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз