RecalBox: крајната платформа за ретро игри

рекалбокс

Ако барате комплетен систем за поставување сопствен мултимедијален и забавен центар, тогаш RecalBox е конечниот проект што ви треба. Систем што можете да го инсталирате на вашата плоча Малина Пи и да имате ефтин уред со кој ќе поминувате долги часови забава во вашата дневна соба или приватна просторија за рекреација.

Ако го читате Хвибре, веќе треба да го знаете тоа постојат многу можности за ретро игри, од некои компоненти за составување на вашата аркадна машина домашна, дури и многу други алтернативи на самиот RecalBox за вашата табла SBC. Сè е да ги повратиме оние класични видео игри на ретро машини од Nintendo, Atari и многу повеќе. Автентични накит кои не престануваат да привлекуваат гејмери ​​...

Што е RecalBox?

RecalBox, ретро игри

RecalBox е бесплатен и систем со отворен извор кој ви овозможува да имитирате голем број ретро компјутери и конзоли. Овие платформи имаат мноштво митски видео игри кои сега можете да ги оживеете благодарение на оваа платформа. Покрај тоа, RecalBox може да се разликува од другите алтернативни системи затоа што исто така овозможува мултимедијална работа.

Благодарение на дополнителни пакети за мултимедија ќе можете да го креирате вашиот одличен медијацентар заедно со станица за ретрограда. Сè во едно, централно и лесно. Нема потреба да користите повеќе системи и да се подигнете со едниот или другиот како со NOOBS.

Покрај тоа што е комплетен, тоа е исто така постојано ажурирање благодарение на нејзината активна заедница на програмери. Затоа, ќе имате решенија за грешки и постојани подобрувања кои сигурно се ценат.

За сето тоа, се смета RecalBox една од најдобрите платформи за забава

За да ја преземете - RecalBox

RecalBox 6.0

Еден од одличните чекори напред во овој проект беше пристигнувањето на верзијата RecalBox 6.0. Ова претпоставуваше голема промена во развојот на RecalBox, и тоа послужи како основа за неодамнешните изданија, како што е стабилната верзија RecalBox 6.1.1, која е најновата за време на пишувањето на овој напис.

Оперативниот систем RecalBox во основа е a Дистрибуција на GNU / Linux оптимизиран за мултимедија и репрограмирање како што веќе споменав. Првично беше програмирано да се користи на Raspberry Pi, достигнувајќи ги и системите Odroid и x86 во верзија 4.1, па дури и контејнери.

Проектот со француско потекло достигна еден од своите максимуми во оваа верзија 6.x, каде што веќе беше во можност да имитира сто конзоли и системи преку piFBA и RetroArch, како и EmulationStation2.

Вклучува моќниот Коди за мултимедија, со сите предности што ги подразбира ова. Имаше и графички интерфејс за поудобна навигација и контрола, а добрата работа ја натера Фондацијата Малина Пи да го смета за вклучување во NOOBS и оставете ги другите развивачи да го користат како основа за вилушка наречена Батоцера.линукс (2016).

компатибилност

Ако се прашувате за компатибилност со видео игри, односно какви платформи може да имитира за да ги извршува сите компатибилни видео игри, тогаш треба да ја знаете комплетната листа со која е опремен RecalBox:

 • Нинтендо НЕ
 • Супер нинтендо
 • Мајстор Сиестем
 • PlayStation 1
 • Битие
 • GameBoy
 • ИграБој однапред
 • Атари 7800
 • Игра Боја Боја
 • Атари 2600
 • Сега SG1000
 • Нинтендо 64
 • Сега 32X
 • Сега ЦД
 • Атари рис
 • Неогео
 • Боја на џеб NeoGeo
 • Амастрад КПК
 • Синклер ZX81
 • Атари Св
 • Синклер ZX спектар
 • Dreamcast
 • PSP
 • Commodore 64
 • И повеќе системи ...

Инсталирајте RecalBox на малината Пи

Raspberry Pi 4

За да можете да уживате во вашиот RecalBox без да го користите вашиот компјутер за тоа, можете да го направите тоа ефтино со SBC плоча како Raspberry Pi. Затоа, за неколку десетици евра што можете имаат целосен систем да го монтирате вашиот забавен и мултимедијален центар, поврзувајќи ја оваа плоча со телевизорот во вашата дневна соба ...

Потребен материјал

Што треба да купите за да ја поставите вашата аркада (ако ја немате веќе) е следново:

Патем, тие исто така продаваат комплетни комплети како источно од Аукру да имате кутија, ладилник и адаптер за напојување за вашиот Pi ...

Инсталирајте RecalBox на вашата малина Пи

Откако ќе го имате целиот материјал, следниот чекор е инсталирајте RecalBox на вашата табла Raspberry Pi следејќи ги овие едноставни чекори:

 1. Преземете RecalBox од официјална веб-страница. Осигурете се да изберете соодветна слика за вашиот модел на плоча. Ако .img е компресиран во .zip, ќе мора да го отпакувате.
 2. Сега мора да користите Ечер за трепкање на microSD и инсталирајте RecalBox на неа. Можете да ги следите овие чекори што ви ги покажав во друга статија.
 3. Сега, вметнете ја картичката microSD во отворот на вашиот Raspberry Pi и, ако сте ги поврзале сите жици, можете да ја вклучите за да започнете со подигнување ...

Едноставно!

Конфигурирајте RecalBox

Конфигурацијата по подигнување нема да трае долго. Тоа е прилично едноставно од системските поставки. Исто така, ако имате USB контролер, можете да го поврзете и директно ќе започне да работи ако е поддржан. Во случај да бидете безжични, треба да користите Bluetooth dongle за поврзување и да почекате да го препознае… Нема премногу мистерија.

Ако сакате продолжете да прилагодувате други детали од Kodi, или од самиот систем RecalBox, можете слободно да го прилагодите, како и да сакате, според вашите потреби ...

Ако сакате да знаете како ставете ги ROM-ите на вашите видео игри, Јас веќе објаснив нешто во овој друг напис. Се надевам само дека ќе се забавуваш!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.