RetroPie: претворете го вашиот Raspberry Pi во машина за ретро игри

Лого на RetroPie

Ако сте страствени за ретро видео игрите, оние прекрасни класици кои никогаш не излегуваат од мода, тогаш сигурно ги барате сите оние интересни емулатори и проекти што се појавуваат околу малината Пи. Друг од тие проекти за уживање во ретроградијата е RetroPie, и од кои ќе ги откријам сите клучеви.

Вистината е дека има се повеќе интерес за овој вид на проект, бидејќи взаедница на корисници страствени за овие видео игри од минатите платформи не престанува да расте. Всушност, дури и некои производители како СЕГА или Атари одлучија да им дадат втора шанса на некои од нивните минати машини да ја задоволат оваа огромна побарувачка ...

Можеби ќе ве интересира да го знаете најдобри емулатори за Raspberry Pi, како и алтернативни проекти како RecalBox y Батоцера. И, исто така, некои гаџети за контролори да создадат свои аркадна машина.

Што е RetroPie?

RetroPie е проект на софтвер со отворен код специјално дизајниран да го претвори вашиот SBC во центар на ретро видео игри, односно вистинска машина за ретро игри. Покрај тоа, тој е компатибилен со плочи како што е Raspberry Pi во неговите различни верзии, но исто така и со слични како што се ODroid C1 и C2, па дури и за компјутери.

Од верзијата RetroPie 4.6, вклучена е и поддршка за Raspberry Pi 4

Овој проект се базира на други добро познати постојни проекти како што се Raspbian, EmulationStation, RetroArch, Kodi и други многу постоечки. Сето ова е обединето во еден централизиран проект за да ви понуди комплетна и едноставна платформа, така што ќе се грижите само за играње на вашите омилени Аркадни игри

Но, ако сте напреден корисник, тоа исто така вклучува и одлично разновидност на алатки за конфигурација за да можете да го менувате и прилагодувате системот скоро како што сакате.

Емулирани платформи

Конзола Атари

Sony DSC

RetroPie може да емулира повеќе од 50 платформи за видео игри за да можете да ги користите ROM-ите на нивните игри за да ги оживеете денес. Најпознати се:

 • Нинтендо НЕ
 • Супер нинтендо
 • Мајстор Сиестем
 • PlayStation 1
 • Битие
 • GameBoy
 • ИграБој однапред
 • Атари 7800
 • Игра Боја Боја
 • Атари 2600
 • Сега SG1000
 • Нинтендо 64
 • Сега 32X
 • Сега ЦД
 • Атари рис
 • Неогео
 • Боја на џеб NeoGeo
 • Амастрад КПК
 • Синклер ZX81
 • Атари Св
 • Синклер ZX спектар
 • Dreamcast
 • PSP
 • Commodore 64
 • И многу повеќе ...

Како можам да имам RetroPie?

Можете преземете RetroPie тотално бесплатно од официјалната веб-страница на проектот. Но, пред да налетате на тоа, треба да имате предвид дека RetroPie може да работи на неколку начини:

 • Инсталирајте го на постоечки оперативен систем, како што е Raspbian. Повеќе информации за Расбијан y Дебиан / Убунту.
 • Започнете со RetroPie слика од нула и додадете дополнителен софтвер.

balentaEtcher

Освен оваа разноврсност, чекорите што треба да се следат да ја инсталирате RetroPie од нула на SD се следниве:

 1. Преземете ја сликата de RetroPie што одговара на верзијата на вашиот Pi.
 2. Сега мора да ја извлечете компресираната слика во .gz. Можете да го направите со команди од Linux или со програми како 7Zip. Резултатот треба да биде датотека со .img наставка.
 3. Потоа користете некоја програма за да можете форматирајте го SD и поминете ја сликата од RetroPie. Можете да го направите со Етчер, што е исто така компатибилно и со Windows, macOS и Linux. Ова е иста постапка за сите.
 4. Сега вметнете ја SD-картичката во вашата Малина Пи и започнете го.
 5. Откако ќе започнете, одете во менито за конфигурација во делот WiFi за да го поврзете вашиот SBC со мрежата. Конфигурирајте го соодветниот мрежен адаптер, бидејќи може да имате постара плоча со USB WiFi адаптер, или може да имате Pi со интегриран WiFi или да бидете поврзани со кабел RJ-45 (Етернет). Мора да ја изберете вашата опција и да се поврзете со вашата вообичаена мрежа.
Ако претпочитате, иако не е потребно во повеќето случаи, можете да инсталирате дополнителен софтвер или повеќе емулатори.

контроли

Откако ќе се постигне, следново е конфигурирајте ги вашите контроли или контролори за игри, ако ги имате. За да го направите ова, чекорите се:

 1. Поврзете ги USB контролерите дека имате. Постојат многу контролори RetroPie компатибилни на Амазон. На пример, КУМОКС o los ПРИЛОГ.. Можете дури и да користите некои понови контролери.
 2. Кога е вклучен во мрежата, RetroPie автоматски треба да започне со интерфејс за да ги конфигурирате. Во него, ќе побара серија активности во асистент што мора да ги следите. Ако направите грешка, не грижете се, подоцна можете да пристапите до менито за да ја измените конфигурацијата со притискање на Start или со F4 и рестартирање.

После тоа, она што можете да го направите е поминете ги ROM-ите да ги имате вашите омилени видео игри подготвени за трчање од вашата малина Пи. Можете да го сторите тоа на повеќе начини, едниот е преку SFTP (нешто покомплициран), преку Самба (исто така нешто поработливо), а другиот е преку USB (поедноставно и подобро од повеќето). За опцијата USB:

 1. Користете pendrive или USB меморија претходно форматирана во FAT32 или NTFS. И двајцата служат.
 2. Внатре мора да создадете а папка наречена «retropie» без наводници.
 3. Сега безбедно исклучете го USB-то и ставете го во А. USB порт на малина Пи. Оставете го додека ЛЕР не престане да трепка.
 4. Сега повторно исклучете го USB-то од Pi и ставете го на вашиот компјутер поминете ги ROM-ите во директориумот retropie / roms. Ако се компресирани ROM-ите, треба да ги отпакувате за да работат. Можете исто така да креирате папки во ромите за да каталогирате ROM-ови по платформа, на пример, можете да креирате папка наречена nes за игри на Nintendo NES, итн.
 5. Поврзете го УСБ-то назад во вашиот Pi, почекајте LED да престане да трепка.
 6. Сега освежи EmulationStation со избирање Рестартирај од главното мени.

И сега има само започнете ја играта… Патем, за да излезете од игра во која сте потонати, можете да ги користите копчињата Start и Select истовремено притиснати на контролорот на вашата игра и таа ќе се врати во главното мени на RetroPie

Многу полесно (почетници)

Si не сакате премногу да си го комплицирате животот со ROM-ови или со инсталирање на RetroPie, треба да знаете дека тие веќе продаваат SD-картички со инсталиран овој систем, покрај веќе вклучените илјадници ROM-и ...

На пример, во Амазон продаде еден 128GB microSD картичка капацитет на брендот Samsung и тоа веќе вклучува RetroPie, како и повеќе од 18000 веќе вклучени ROM видео игри.

Најдете РОМ

Принцот од Персија

Запомнете дека на Интернет има многу веб-страници што дозволуваат преземете ROM-ови незаконски, бидејќи тие се комерцијални видео игри. Затоа, мора да го сторите тоа на ваш сопствен ризик, знаејќи дека може да извршите кривично дело против интелектуалната сопственост.

Понатаму, во интернет архива исто така можете да најдете многу стари ROM-игри на видео игри. И, се разбира, исто така имате Тотално бесплатни ROM-ови и легално ако ги сакате, како оние од Mame.

Достапни додатоци

аркадна машина

Треба да знаете дека има голем број на Самостојни проекти да создадете своја сопствена ефтина и минијатурна аркадна машина со Raspberry Pi, како и да рекреирате многу други конзоли од минатото на едноставен начин. За ова, RetroPie ви обезбедува и неколку интересни документи:

Но, тоа не е единственото нешто што го имате на дофат на прстите, тие исто така постојат многу интересни комплети што можете да купите за да ја соберете вашата ретро конзола на едноставен начин:

 • GeeekPi ретро-конзолна обвивка што го имитира SuperCOM
 • НЕСПи Тоа е уште еден случај што го имитира митскиот Nintendo NES
 • Оуотец случај сличен на GameBoy за Raspberry Pi Zero

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.