Роботско инженерство: Сè што треба да знаете за оваа дисциплина

роботско инженерство

La роботско инженерство сè поважно, бидејќи роботите и вештачката интелигенција се повеќе се грижат задачи што луѓето порано ги правеле. Покрај тоа, домовите се исто така исполнети со мали роботи да помогнат на луѓе, како правосмукалки, меѓу другото. Се развиваат дури и роботи за да им прават друштво на луѓето кои се сами, да се грижат во болниците итн.

Затоа е важно добро да ја знаете оваа дисциплина, што опфаќа и да можете да пристапите на една од нив најбарани професии денес и во блиска иднина...

Што е роботско инженерство?

роботи, студенти

La роботско инженерство Тоа е гранка која вклучува различни инженерски и компјутерски науки за дизајн и изградба на роботи. Односно, комбинација на дисциплини кои се движат од компјутерски науки за системско програмирање, вештачка интелигенција, машинско учење, длабоко учење, контрола, физика, до механика за подвижните делови на роботот и електроника за контрола на оваа опрема.

Изградбата на овие роботи има чувство, и е тоа што тие вршат работи што луѓето ги сакаат, заменувајќи го ова со повторувачки, комплицирани, опасни задачи, индустриска автоматизација итн. Дури и новите генерации го надминуваат тоа, и можат да ги заменат луѓето во одредени области, да прават друштво, да комуницираат со домашни миленици и луѓе итн.

Класификација на роботи

Постојат неколку генерации на роботи, односно, скокови во развојот што означија пред и потоа во роботското инженерство:

 1. Генерација: многу основни роботи наменети за манипулација. Тие работат преку механизми контролирани од фиксни или променливи секвенци.
 2. Генерација: тие се нешто понапредни, бидејќи вклучуваат системи за учење. Сепак, тие сè уште се зависни од човек.
 3. Генерација: контролата на роботот ја командува компјутер, софтвер кој ќе ги одредува нарачките програмирани од човекот.
 4. Генерација: тие се интелигентни роботи, со поголем број на сензори и трансдуктори за двонасочни информации за околината и контролирани од компјутер во реално време. Покрај тоа, тие дури можат да ги предвидат потребите, бидејќи се поавтономни.

Идните генерации на роботи тврдат дека се мирни понезависни и поинтелигентни, па дури и се пронајдени нови полиња на примена, како што е воената ...

Предности на роботите

Роботите можат да вршат мноштво дејства кои луѓето ги правеле до нивното пристигнување и тоа го прават без ризици, во повеќе брз и ефикасен, со што се заштедуваат трошоци. Дополнително, тие се пообјективни кога оценуваат ситуации отколку човек и имаат поголема прецизност за одредени операции кои се комплицирани за човек.

Роботите може лесно да се поправат ако нешто тргне наопаку, без да се загрози човечки живот, лесно може да се преместат, репрограмираат итн. Мноштво на предности за што малку по малку зафаќаат повеќе работни места. Нешто слично на индустриската револуција со употреба на машини.

Употреба и апликации на роботско инженерство

роботско инженерство, индустриски роботска рака

Што се однесува до апликациите Од роботско инженерство, поточно, до роботи, резултатите од оваа дисциплина се:

 • Роботичко ракување.
 • Избор и надзор со вештачки вид.
 • Проверете.
 • Поместување на тежок материјал.
 • Машинска обработка на монтажни линии (завртки, заварување, дупчење, сечење, ...).

Разлика од мехатроника

Мехатроник

Некои луѓе го мешаат роботското инженерство со Мехатроник, но не се исти, иако делат некои работи и може да завршат да бидат искористени за иста работа, градење роботи. Во случајот на мехатрониката, тоа е мултидисциплинарна гранка на инженерството што ги комбинира механиката, електрониката, компјутерските науки и контролното инженерство.

Целта на оваа гранка не е само производство на роботи, туку дизајнирање, тестирање и производство на мноштво различни машини (приклучување на MCU, сензори, мотори, запчаници, ...). На пример, апликациите најпопуларни се:

 • Автоматски машини.
 • Создавање паметни производи.

Односно би имал примена во области како што се индустријата, рударството, фармацевтската индустрија, автомобилскиот сектор итн.

Библиографија за да започнете со учење за овие теми и материјал

За да се документирате себеси и да започнете да ги изведувате вашите проекти за роботско инженерство, можете да ги користите овие препорачани книги:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Маркос dijo

  Дали оваа статија ја задоволува вашата уредувачка етика? Неточности и плитка длабочина, но пред се неточности.

  Ве охрабрувам да ја препрочитате вашата уредувачка политика и критички да погледнете на статијата.

  1.    Исак dijo

   Здраво,
   Ова е статија за да се објасни што е тоа, да не се навлегува во толку широка тема што една статија не би била доволна. Имаме и други статии за роботиката на поконкретни работи каде што се продлабочува нешто повеќе.
   Честитка.