Создадете сопствен преведувач на јазик за морсеви

пакет ардуино, кабел USB и HDMI

Денес се враќаме со едно од нашите интересни упатства. Овој пат сакам да ви покажам еден многу едноставен проект кој ќе ви одземе кратко време за реализација и со кој буквално ќе можете да изградите еден вид преведувач од јазик напишан на код на Морс. Како што е вообичаено, вистината е дека нема да одиме подалеку од проект каде што а плоча за леб и а табла ардуино Бидејќи, во случај да сакате да одите понатаму, како на ниво на софтвер, така и во однос на финалното завршување на проектот, вие треба да бидете оној кој ќе спроведе решение, толку помалку, попривлечно.

Идејата започнува од создавање на Преведувач на кој било тип на фонт, зборови или фраза на код на Морс. Ова е едноставно како користење на Arduino картичка што ќе биде онаа што ќе го вчита потребниот софтвер, така што преку неговите излези ќе можеме да направиме неколку LED диоди да изгледаат според значењето на јазикот на Морс што го изразуваме. За лесно да го напишеме текстот што сакаме да го преведеме, ќе користиме мобилен телефон опремен со оперативен систем Андроид што ќе го испрати текстот преку Bluetooth-врска до нашата табла Arduino UNO.

Arduino плоча компатибилна со сензори за Arduino

Материјал потребен за извршување на проектот

Како што повеќе или помалку се обидовме да посочиме во горните редови, за да го спроведеме овој проект ќе ни треба специфичен материјал, иако, ако го сакате светот творецот, Сигурен сум дека или нема да ви биде тешко да најдете што ви недостасува во која било од вашите најчести продавници во случај да го немате, иако, како што велам, тие обично се прилично често користени предмети. Поточно, ќе треба да ја имаме следнава листа:

Штом ги имаме на располагање сите потребни елементи, можеме да продолжиме со извршувањето на проектот. Една точка што треба да се има предвид е тоа буквално не е потребно да имате адаптер за Bluetooth што се користи во овој проект или картичка Arduino UNO како такво бидејќи може да се користи кој било друг со основните врски, ќе треба да обрнеме внимание само на употребените врски така што, на пример, во случај дигиталниот излез 13 од нашиот Arduino UNO ова одговара на истиот излез на таблата што ја користите.

Чекори за спроведување на проектот

За спроведување на овој проект, подолу, ќе посочам низа чекори во врска со склопувањето и поврзувањето на сите елементи што ја сочинуваат претходната листа што мора да ги следиме за нивно правилно извршување. Како што често се случува во овој вид на проект, слободно изменете која било линија на код или додајте хардвер за да се развива, па дури и да ја усовршите неговата работа бидејќи секој вид на подобрување е секогаш добредојден.

На прво место ќе ги спроведеме врска на Arduino UNO со нашата табла за леб. Поточно, користените излези ќе бидат GND и 3.3 V. Истите овие линии ќе ни служат, меѓу другото, да обезбедиме напојување на нашиот Bluetooth адаптер.

Откако ги направивме овие врски, време е да ги координираме влезот и излезот на податоците на адаптерот за Bluetooth со влезовите и излезите на дигиталните податоци на таблата Arduino. На овој начин ќе го имаме нашиот адаптер совршено поврзан со картичката, така што таа прима струја и така што е целосно достапна на техничко ниво за да може да се стартува 'слушај„податоците што ги достигнуваат преку влезните порти на Arduino UNO. Како детал, да ви кажам дека во одредени прилики, како поради картичката што ја користиме, така и за адаптерот за Bluetooth, користените врски може да варираат, па во овој момент, најдоброто нешто погледнете ги документите за инсталација на адаптерот, бидејќи тие обично се придружени со дијаграми за поврзување.

Стигнуваме Поврзување на рог од 3 волти. За ова ќе користиме дигитален излез број 13 од Arduino UNO. Останатата врска, како и обично, мора да ја поврземе со GND или заземјување, така што работата на рогот е правилна.

Сега дојде време поврзете ги различните LED диоди. За да не се обидете да станете неуредни, кажете ви дека идејата е да ја поврзете најдолгата нога, позитивна, со еден од дигиталните излези на Arduino UNO додека пократкиот се поврзува директно со GND или земјата. На овој начин ќе откриеме дека првата од зелените LED диоди ќе биде поврзана со дигиталниот излез 12, следниот до излезот 8, третата зелена ЛЕР со излез 7 додека единствената сина ЛЕР ќе биде поврзана со излезната дигитална 4.

Последниот чекор, откако ќе ги подготвиме сите жици користете USB кабел за поврзување за да го поврзете нашиот Arduino UNO на компјутер и на тој начин да можеме да му го обезбедиме потребниот софтвер, кој ќе го напишеме и составиме од самиот Arduino IDE.

Поврзување помеѓу таблата Arduino и компјутерот

Една точка што мора да се земе предвид кога таблата е поврзана со компјутерот за да знаеме дека сè работи правилно, барем во принцип, е дека таблата ќе има вклучено зелено светло во секое време се додека останува поврзано со компјутерот. Од друга страна, и во зависност од адаптерот за Bluetooth што го користиме, ова обично трепка црвено светло поради не воспоставена врска со уредот Андроид што ќе ги искористиме за да ги испратиме буквите, фразите или зборовите до табличката.

Знам дека горенаведените детали може да изгледаат како нешто многу 'tonto„но можам да ве уверам дека тие се многу валидни, неопходни и особено интересни индикации ако земеме предвид дека во заедницата на производители тие можат да постојат луѓе кои започнуваат и тоа, благодарение на овиеТрикови„тие можат да разберат дека, барем, струјата достигнува и до адаптерот и до самата плоча.

Во овој момент, ние само треба да ја преземеме апликацијата MORSE.apk во прилог Оваа апликација мора да биде инсталирана на вашиот мобилен уред опремен со оперативен систем Андроид. Откако ќе се инсталира, треба само да ја отворите апликацијата и да притиснете на продолжување. Овој пат опцијата што најмногу нè интересира е 'Испрати текст", на што треба да кликнеме за да добиеме пристап до неа. Откако ќе влеземе, мора да кликнеме на 'Поврзи' за да се воспостави врската со нашата табла.

Процесот на кодирање што е следен е како што следува.

 • Откако ќе пристапите до апликацијата на вашиот уред со Android и ќе ги следите претходните чекори, ќе можете да напишете која било буква, збор или фраза. Откако ќе напишете што сакате, само треба да кликнете на испрати.
 • Ако текстот е примен правилно, системот автоматски ќе ги вклучи светлата и ќе испушти звук
 • Идејата е дека првото зелено светло ќе се вклучи и исклучува за да се одреди „точката“. За возврат, рогот ќе звучи и ќе се исклучи истовремено.
 • Второто и третото зелено светло ќе се вклучат и исклучуваат за да се одреди 'линијата' за возврат. Рогот, како и во претходниот случај, ќе се вклучи и исклучи истовремено.
 • Конечно, четвртата светлина, односно сината, ќе се вклучи и исклучи за да се одреди крајот на карактерот, зборот или фразата. Кога има некаков вид на простор помеѓу секој карактер, збор или фраза, ова светло ќе се вклучи и исклучува двапати.

Како точки што треба да ги земете во предвид, само кажете ви дека во овој случај апликацијата Андроид е направена благодарение на App Inventor, многу едноставен начин за генерирање на код и дизајн на апликација што подоцна ќе се извршува на уред опремен со оперативен систем создаден од инженери на Гугл.

Повеќе информации и детали: упатства


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз