Термичка паста: што е тоа, видови, како се користи ...

термичка паста

La термичка паста е супстанца што широко се користи во светот на електрониката. Генерално како интерфејс за подобрување на дисипацијата на топлина помеѓу чиповите за обработка со високи перформанси и ладилниците. Но, тоа не е единственото место каде што се користи, може да се користи и за транзистори со висока моќност, до плочи со ефект на пелтие, Итн

Во оваа статија ќе знаете што точно е оваа супстанца, неговата функција, како правилно се применува, видовите што постојат на пазарот и најдобрите брендови што можете да ги купите.

Што е термичка паста?

термичка паста

Може да се нарече на неколку начини: термичка паста, термички силикон, термичка маст, итн. Сите овие поими се синоними и нема никаква разлика меѓу нив. Се однесува на супстанца која има добри својства на топлинска спроводливост за да помогне подобро да се троши топлината кога има интерфејс помеѓу две површини. На пример, кога се користи ладилник на чип, за да се пополнат „празнините“ кои би можеле да бидат помеѓу едната и другата површина и на тој начин да се направи спроводливоста поефикасна.

Термичката паста има различни елементи во себе составот:

 • Течна матрица што може да се полимеризира: тоа е основата на пастата, што ја прави течна материја. Општо земено, овие типови на гелови или пасти обично се базираат на силикони (оттука и нивното име), епоксидни смоли, акрилати, уретани итн., па дури може да се наредени во лепила или влошки наместо во форма на паста.
 • Честички: овие полнила обично претставуваат помеѓу 70 и 80% од составот на термичката паста. Во овој случај, тие можат да бидат многу разновидни, како што се бакар, алуминиум, сребро, цинк оксид, бор нитрид итн.

Поради сиот овој состав, оваа термичка паста може да биде токсичен ако се проголта. Затоа, мора да се преземат мерки на претпазливост при употреба, да се мијат рацете ако се ракува без ракавици и да се избегнува да се остава на дофат на деца. Покрај тоа, ја иритира кожата, очите и мукозните мембрани, па затоа треба да користите заштитни елементи кога ракувате со него. Некои видео упатства покажуваат како тие го применуваат дури и рачно, но тоа не треба да се прави.

Ако сте пред нова електронска компонента и не сте сигурни дали можете да користите термичка паста на нејзината површина или која да ја користите, ви препорачувам секогаш да го читате листови со податоци на производителите. Во оваа документација ќе најдете информации за него, покрај потребите за дисипација, моќност, поддржани максимални и минимални температури, вредности како што се спојно куќиште, спој-воздух итн.

Својства

Процесорот

Термичка паста не само што има својства на топлинска спроводливост, но и други, а на нив е неопходно да се посвети посебно внимание, бидејќи би можеле да ја условат употребата според кои електронски елементи. Оваа супстанца главно се карактеризира со:

 • Топлинска спроводливост: Тој е најважниот фактор во термичката паста, бидејќи е супстанца чија цел е да ја исфрли топлината. Затоа, тие мора да имаат добра способност да спроведат топлина. За мерење на овој фактор се користат единици како што се ват на метар-Келвин. Во зависност од видот на тестенините или брендот, оваа спроводливост може многу да варира. На пример, оние од бакар, сребро, дијамант или алуминиум имаат многу добри својства во овој поглед, други како цинк оксид, алуминиум нитрид итн., не толку.
 • Електрична спроводливост: Тоа е поврзано со еден од проблемите што може да ги предизвика термичката паста ако добро ја спроведува струјата. Општо земено, производителите на тестенини имаат тенденција да го покажат електричниот отпор што го претставува нивниот производ. Колку е поголем (оми по сантиметар), толку подобар изолатор ќе биде, па може да биде многу подобар. Ако пастата има низок отпор и добро се спроведува, тогаш може да доведе до проблеми со краток спој ако дојде во контакт со некои траки или иглички.
 • Коефициент на термичка дилатација: е другата единица на која треба да се обрне внимание. Во овој случај, треба да барате паста чиј коефициент е најмал можен, односно да се прошири што помалку со топлината. Во спротивно, може да предизвика проблеми со тензијата помеѓу компонентите.

Видови на термичка маст

грејна подлога

Постојат неколку видови термичка паста на пазарот, и важно е да се направи разлика помеѓу сите достапни решенија за да се знае кое да се избере во секој случај, бидејќи сите имаат свои предности и недостатоци:

 • Грејна подлога: Тоа е лепило или подлога што делува како интерфејс што пренесува топлина и неговата намена е потполно иста како термичката паста, но може полесно да се користи и не вклучува контролни количини, обезбедување хомогено проширување итн. бидејќи едноставно се лепи на површината на компонентата што треба да се растури или на ладилникот. Тие се продаваат одделно, иако обично доаѓаат претходно инсталирани во некои системи за ладење за да се олесни склопувањето. Овие обично се направени од силикон или парафински восок измешан со цврсти проводни честички. На собна температура изгледаат поцврсти, но кога работат стануваат потечни.
 • Термичка паста: е вискозна течна супстанција која се продава во лименки со четка за нанесување, туби или шприцови за лесно нанесување. Во оваа паста можете да ги најдете следниве типови:
  • Од метал: за филот користат метални честички (цинк, бакар, алуминиум, сребро, злато...) и најчесто имаат сивкаста боја. Тие се многу популарни, и не се премногу скапи. Тие се однесуваат доста добро во однос на топлинската спроводливост, а во некои случаи можат да ја намалат температурата до 6ºC. Сепак, тие имаат проблем, а тоа е нивната електрична спроводливост. Со метални честички, може да дојде до краток спој помеѓу контактите доколку има протекување.
  • Керамика: честичките за полнење се керамички (цинк оксид, силициум диоксид, алуминиум оксид, ...), кои даваат светло сиви или бели бои. Јаката страна на овие термо силикони е што се многу евтини и имаат мала електрична спроводливост, па се побезбедни во случај на протекување. Сепак, нивната топлинска спроводливост е полоша, така што тие само ќе помогнат да се намали температурата за 1 до 3ºC во споредба со интерфејсот што не ја користи.
  • Јаглерод: тие се поскапи и понови, но нудат подобри резултати. Тие се генерално наменети за системи на кои им е потребна поголема дисипација на топлина, како што се оверклокирани чипови, опрема со високи перформанси или висока моќност итн. Тие се базираат на честички како дијамантска прашина, графен оксид итн. Во овој случај, својствата се речиси совршени, бидејќи од една страна имаат многу добра топлинска спроводливост како оние на металот, а од друга имаат многу ниска електрична спроводливост како оние на керамиката.
  • Течен метал: Тие не се толку вообичаени, но често се користат од страна на некои производители или ентузијасти за блокови за ладилници на единици за обработка итн. Иако имаат добри дисипаторни својства, дури и малку подобри од оние на база на метал, овој друг тип е обично скап и може да реагира со алуминиумски ладилници, бидејќи користат метали како што се индиум или галиум.
  • Хибриди: Има и некои хибридни термални пасти, односно мешаат различни компоненти за полнење како основа за подобрување на својствата.

Каков производ да се купи?

Ако сакате да купите производ за термичка паста, еве неколку од најдобрите брендови и опции што ќе ги најдете на пазарот:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.