Направете свој тркачки дрон

Тркачки дрон

на трки со беспилотни летала Тие стануваат сè попопуларни, всушност, има сè повеќе и повеќе официјални натпревари за овој тип на уреди. Тоа ги охрабри тркачите-аматери да растат во бројност. Како и да е, добивањето добар тркачки дрон може да биде скапо ако сакаме Pro, но со самодоверба, сами можеме да изградиме тркачки дрон по прилично прифатлива цена.

За ова има многу можности веќе на Интернет, некои упатства кои нè учат како да составиме сопствен дрон, други што ни покажуваат споредби на најдобрите беспилотни летала за трки, итн. Вистината е дека можностите се доста широки, можете дури и да купите добар дрон и да го подготвите сами за натпреварот, каде што ќе се фокусираме во овој напис за да го направиме нешто оригинално.

Што ми треба?

очила за џи џи фпв

Па за имаат добар тркачки дрон Главно треба да се фокусирате на три полиња:

 • Имајте го најдоброто контролен систем можно. Да се ​​биде во можност правилно да се справувате со дронот може да направи разлика помеѓу победа или пораз во трка.
  • Некои системи за пренос немаат a голем дострел, така што кога дронот ќе се оддалечи, можеме да ослепиме, другите немаат одлични перформанси и можат да пренесуваат слики во реално време што се исечени или имаат одложувања, што ќе заврши со лошо пилотирање. Затоа, препорачувам да изберете добар систем за контрола. Ако е можно со Очила за FPV да видите како да сте внатре во дронот наместо да ги користите контролите за паметни телефони или контроли на екранот ...
  • El време на одговор на контролниот систем мора да биде што е можно понизок, за да имаме многу понепосреден одговор кога го контролираме. Доцнењето може да заврши со беспилотно летало неконтролирано надвор од контрола ...
  • La стапка на освежување на видео за FPV треба да биде што е можно повисоко. Ако рамките на екранот не се ажурираат доволно често, дури и ако сè друго е многу брзо, секогаш ќе добиете застарена слика.
  • Покрај обемот, се препорачува и тоа Технологија за поврзување со WiFi понапредно и ако е можно во помалку заситен опсег од 5 Ghz од 2.4 Ghz. 2.4 Ghz може да оди подалеку кога има пречки на патот, бидејќи нивото на апсорпција на овој тип на фреквенции е помало отколку кај повисоките фреквенции, но на отворено каде што обично нема пречки и видеото мора да се пренесе веднаш, подобро да се користи IEEE 802.11ac стандарди со поголема брзина и ширина на опсег (минимум 802.11n). Јас исто така би го додал прашањето за интегрирани антени, колку повеќе толку подобро е покривањето ...
 • На мотори Тие се исто така многу важни, бидејќи ако немаме моќни мотори што го движат беспилотното летало брзо, ќе биде од мала корист да се има најдобриот систем за контрола, другите ќе не освојат со брзина. Иако моторите без четки се нормални, не треба да купувате друг вид мотори што не се од овој тип.
 • Конечно, другиот критичен фактор е тежина и аеродинамика. Ако имаме дрон со голема тежина или слаба аеродинамика што генерира голем влечење или отпор за напредување, моќните мотори нема да можат да помогнат. Поради оваа причина, можеби треба да размислите за да го олесните леталото до максимум и да се ослободите од големи фотоапарати, надворешни потпори (подобро е да ја интегрирате камерата во внатрешноста на фарингот) и да користите материјали што е можно полесни, како што се јаглеродни влакна.

Сега да видиме како можеме да го создадеме дронот...

Опции за создавање на тркачки дрон:

Веќе коментирав дека можете да продолжите на различни начини. Според вашите можности или она што навистина ви треба, можете да го направите тоа на многу начини.

Купете:

Комплет за тркачки дронови

Една од најудобните можности, но и помалку забавна за производителите е купете го вашиот тркачки дрон. Но, во рамките на ова, ние исто така можеме да направиме разлика помеѓу:

 • Купете готов тркачки дрон. Оваа опција важи само за оние кои веќе знаат да управуваат со нормален дрон и имаат доволно агилност. Јас не препорачувам почетник да купи тркачки дрон или ќе завршат да го срушат при првата промена поради големата брзина што ќе ја постигнат. Повторно ни остава две можности:
  • RTF (подготвен да лета): дрон веќе подготвен за летање, односно целосно комплетен и функционален, така што ќе можете да го извадите од кутијата, да го калибрирате и да започнете да летате без понатамошно разочарување.
  • ARF (скоро подготвен да лета): скоро подготвени за летање, тие се шасија што доаѓаат со скоро сè и им треба само одредено склопче за да прилагодат некои детали за да одговараат на пилотот. Ова е најдобро за поискусните или занаетчиите. Неколку добри комплети од овој тип може да бидат:
   • Комплет комплет XCSource
   • ЕМАКС Најтхок 280.
 • Купете нормален дрон и подгответе го: можеме да купиме нормален дрон, како оние од Parrot, DJI, итн., и сами да го модифицираме за да биде полесен и подобар за трки, иако ова би спаѓало во следниот дел ...

DIY:

DJI Фантом

Направи го сам купување на делови одделно или модифицирање на постоечки дрон со надградби за да се подготви за трка. Во овој случај можете да го направите следново:

 • Направете го дронот од нула или со помош на комплет АРФ:
 • Изменете дрон Да се ​​трансформира во тркачки дрон е нешто сосема поразлично од тоа да се прави од нула или скоро од нула. Можеби ова е најкритичниот дел, затоа што мора да бидеме многу сигурни во тоа што го правиме за да не претвориме функционален дрон во бескорисно ѓубре. Некои од советите што би ви ги дала земајќи ги предвид трите точки што ги споменав погоре се (ќе се сетиме):
  • Контролен систем: ако имаме скап дрон, нема да имаме премногу проблем во оваа смисла, освен да бараме неколку очила за FPV. Но, ако дронот не е баш таму во овој поглед, можеби треба да бараме нешто подобри контроли или системи за да го замениме. Проблем во оваа смисла е компатибилноста на сопственото коло на дронот ако не е модуларен, бидејќи не би бил компатибилен со систем на трета страна. Затоа е важно да избереме добра основа, добар дрон на кој ќе го градиме нашиот тркачки дрон.
  • Мотори: Можеби моторите што ги има дронот се веќе добри, а можеби и треба да преминеме на следната точка за да добиеме поголема брзина и подвижност, но во случај да не се моќни мотори, препорачувам да размислите за купување на конкурентни мотори што тие треба да имаат мала тежина, сигурност, ефикасност (измерена во g / W, односно поврзаност помеѓу тежината на моторот и генерираната моќност), вртежен момент на моторот и високи вртежи во минута, како и систем без четки, наместо оние со четки . Со цел, најдобрите мотори ќе бидат:
  • Тежина и аеродинамика: Треба да размислите за дронот скоро како автомобил во мотоспортот, како Ф1:
   • Осветлете го дронот отстранување на сè што не е од суштинско значење, како што се потпори (камери, поддршка, ..), украси, итн. Можете исто така да ја замените надворешната пластика, па дури и внатрешната шасија со една направена од полесен материјал како што се јаглеродни влакна што можете да ја најдете во продавници како Амазон. Моторите, ако се тешки и обезбедуваат мала моќност, треба и да ги елиминирате и да замените некои како оние што ги споменавме во претходната листа.
   • Аеродинамика. Wouldе ги отстранам сите пречки, како што се фотоапарати и надворешни прицврстувачи, како што се оние на DJI Phantoms, меѓу другите, и ќе се одлучам да вметнете мала, лесна камера центрирана во рамките на лесниот саем за јаглеродни влакна. Рацете што одат до моторите на quadcopters се уште еден голем проблем, бидејќи тие обично се дебели и имаат голем отпор, телото на дронот е исто така. Така, можеби ќе размислите за понатамошно прилагодување на новиот ферин, така што тој има низок профил со мала отпорност за да им помогне на моторите да станат побрзи. Додавањето рационални форми ќе помогне, или може да биде инспирирано од природата, од облиците на клуновите и крилјата на најбрзите птици. Запомнете дека природата е мудра. Во Ф1 обично се користат вакви видови трикови ...
   • Динамика на возилото: Нешто што не сум го коментирал и што е исто така многу важно е сите тежини да бидат добро распоредени на дронот. Колото и камерата треба да бидат поставени во област што е можно поцентрално и ниско, на тој начин ќе ја намалите гравитационата точка на дронот и распределбата на тежината ќе биде подобра. Ако имате некои делови од едната, а други од другата страна, разликите во тежината може да предизвикаат списокот на беспилотните летала повеќе на едната страна од другата, што го динамитира управувањето.

Се надевам дека ве водев и дека овој напис може биди корисен за ова хоби ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз