Тролдуино: многу… специјална табла Ардуино

Тролдуино

Постојат многу официјални и компатибилни таблички Arduino. Бесконечни можности за програмерите кои бараат база за да започнат со своите DIY проекти. Сега производителите имаат и нова дополнителна алатка и има прилично iousубопитно име: Тролдуино. Но, тоа не е единствената чудна работа во врска со оваа плоча слична на Arduino UNO и тоа го користи истиот фактор на форма.

И, ако се прашувате што ја прави оваа табла за развој толку чудна, вистината е дека треба да го погледнете неговиот главен чип. Додека во Ардуино и другите табли за развој тоа е микроконтролер или MCU, во случајот на Тролдуино тоа е доста познат по електроника: да, едноставен 555 тајмер.

Но, чекај, почекај! Дали навистина постои такво нешто? Па, да одиме по делови. Како што знаете, IC 555 е добро познат тајмер кој има мноштво можности во DIY светот. Одлични работи можат да се направат со овој чип и неколку други компоненти.

Затоа, едно лице (Благ Ли заинтересиран од Hackaday.io) од сајбер просторот излезе со ова „чудо“ одбор на Тролдуино. Начин на тролање на заедницата Како што покажува неговото име. И во него тој предлага да се користи a Arduino UNO на кој микроконтролерот е заменет со тајмер 555, многу поедноставен, но кој може добро да се користи за поврзување на компонентите со нивните пинови и програмирање на некои задачи.

Сликите се реални, во нив може да се види како тој ја постави тројката 5 на чинија кај стил ООН. Покрај тоа, некои отпорници и кондензатори се додадени на таблата за развој, па дури и приклучок за приклучок и USB конектор за напојување (бидејќи ќе можете да складирате малку податоци во 555 ...). Што се однесува до пиновите, како што можете да видите, исто така е компатибилен со Arduino UNO.

Y, дури и да е шега, вистината е дека тоа би можело да биде добра идеја за некои почетници кои сакаат да започнат да работат со IC 555 на едноставен начин. Да, со огромни ограничувања и слично, но ако ставите променливи отпорници и кондензатори, би можеле да си играте со нив.

Ако сте заинтересирани, можете преземете ја шемата и види повеќе информации тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   555ино dijo

    Навистина, прилично ограничено во споредба со сите можности што ги нуди 555 (повеќе не велам две), но како првична идеја не е воопшто лошо.

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз