Фотодетектор: што е тоа, за што е и како работи

фотодетектор

Un фотодетектор Тоа е тип на сензор што може да се користи за повеќе апликации во вашите DIY проекти. Дури и ако сте производител, можете да креирате сопствен безбедносен систем со еден од овие електронски компонентиНа Но, пред тоа, треба да знаете што точно е тој уред, за што служи и како работи.

Покрај тоа, исто така, ќе ги научите разликите со другите уреди што може да изгледаат слични, и типови на фотодетектори кои постојат, секој со добрите и лошите страни ...

Што е фотодетектор?

фотодетектор

Un фотодетектор Тоа е сензор кој генерира електричен сигнал кој ќе зависи од светлината што паѓа на овој уред. Тоа е, како што влијае повеќе или повеќе од ова електромагнетно зрачење, ќе генерира еден или друг сигнал што може да се толкува. Или да се генерира дејство, или едноставно да се измери количината на ова зрачење.

Некои од овие фотодетектори се базираат на ефект, кој може да биде: фотоелектрохемиски, фотокондуктивни или фотоелектрични или фотоволтаичниНа Вториот е еден од најчестите и се состои од емисија на електрони од материјал со овие својства кога електромегнетното зрачење паѓа врз него, генерално светло или УВ. Со други зборови, кога користениот материјал е способен да трансформира дел од светлосната енергија во електрична енергија.

Одредени напредни фотодетектори, како што се CCD и CMOS сензори Тие имаат матрица од овој тип на минијатуризирани детектори за да формираат матрица и да снимаат видео и слики, а тоа се понапредна еволуција.

Видови фотодетектори

Постојат неколку типови уреди што можат да се каталогизираат во рамките на она што го претставува фото -детекторот. Овие се:

 • Фотодиоди
 • Фототранзистор
 • Фоторезист
 • Фотокатода
 • Фото -цевка или фотовалва
 • Фото -мултипликатор
 • CCD сензор
 • CMOS сензор
 • Фотоелектрична ќелија
 • Фотоелектрохемиска ќелија

апликации

Фото -детекторите можат да имаат многу можни апликации:

 • Медицинска инструментација.
 • Кодирачи или кодирачи.
 • Попис на позиции.
 • Системи за надзор.
 • Системи за комуникација со оптички влакна.
 • Обработка на слика (снимање фотографии, видео).
 • Итн

На пример, во систем на оптички влакна, кои работат со светлина наместо електрични импулси, за да се зголеми брзината на комуникација, влакната од фиберглас можат да пренесуваат светлина со голема брзина, но кога овие сигнали се примени, потребен им е фотодетектор за да ги сними и процесор за да ги сними.преведувач.

Видео детектор наспроти детектор за фотографии

Во безбедносните системи, како што се алармите, сигурно сте слушнале и дека имаат фотодетектори или видео детекториНа Во овие случаи, тие се тип на сензор што снима слики или снима видео од она што се случува во набудуваната област, за да потврди дека с everything е правилно или, во спротивно, да ги вклучи алармите или да ги извести безбедносните сили.

Интеграција на Ардуино и фотодетектор

ардуино лдр

Во овој пример ќе користам а отпорност LDR со чинија Arduino UNO поврзани на овој едноставен начин што можете да го видите на сликата погоре. Како што можете да видите, едноставно е како да користите ЛЕР (можете да го замените со друга компонента) поврзан со отпорник на GND и на другиот пин на еден од излезите на таблата.

Отпорот може да биде 1К

Од друга страна, за фотосензорна врска, ќе се користи напојувањето 5v од таблата Arduino и еден од аналогните влезови за неговиот друг крај. На овој начин, кога светлината паѓа врз овој LDR отпорник, струјата на нејзиниот излез што ќе биде снимена со овој аналоген влез ќе варира и може да се протолкува за да генерира некаква функција ...

Така, можете да видите многу едноставна употреба и кодот за скица неопходни за вашето програмирање со Ардуино ИДЕ:

//Uso de un fotodetector en Arduino UNO

#define pinLED 12

void setup() {

 pinMode(pinLED, OUTPUT);
 Serial.begin(9600);
}

void loop() {

 int v = analogRead(A0);
 // El valor 500 debe ajustarse según la luz del ambiente donde lo vayas a usar
 // Con poca luz debe ser más pequeño, con mucha mayor. 
 if (v < 500) digitalWrite(pinLED, HIGH); 
 else digitalWrite(pinLED, LOW);
 Serial.println(v);
}


Тука едноставно ќе видите како се пали ЛЕР врз основа на светлината откриена од фотодетекторот. Се разбира, слободно можете да изменете го овој код за развој на потребниот проект. Ова е едноставен пример за да се демонстрира неговата работа на попрактичен начин.

Каде да купите фотодетектор

аларм за фотодетектор

Ако одлучите да купите фотодетектор, можете да ги изберете овие препораки што ќе може да ги задоволи речиси сите потреби:

 • Блаупункт безбедност: фотодетектор подготвен да се интегрира со вашиот алармен систем. Има опсег од 110º и може да достигне 12 метри со откривање на движење или присуство на нешто.
 • Фоторезистенција Шанг-Junун: тоа е пакет LDR отпорници, односно уреди што ќе го разликуваат нивниот отпор во зависност од светлината што паѓа врз нив.
 • CMOS сензор за камера од 0.3 MP: уште еден мал модул за Arduino и други табли и со резолуција од 680 × 480 px.
 • Модул за детектор на светлина: како LDR, но е монтиран на модул и многу полесно за интегрирање со Arduino.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.