Што е Arduino?

Табла Arduino Tre

Сите сме слушнале за Arduino Project и неговите позитивни последици за хардверскиот свет, но вистината е дека малкумина знаат точно што е Arduino и што можеме да сториме со ваква табла или што точно вклучува Arduino Project.

Во денешно време е многу лесно да се добие табла ардуино, но ќе треба да знаеме и да имаме нешто повеќе од обична хардверска табла на која може да се поврзат неколку кабли и некои LED сијалици.

Што е тоа?

Проектот Ардуино е хардверско движење што бара создавање на плоча за PCB или печатено коло што му помага на секој корисник да креира и развива конечни и функционални проекти за електроника. Така плочата Arduino не е ништо повеќе од PCB плоча што можеме да ја реплицираме онолку пати колку што сакаме без да плаќаме за лиценца или зависи од компанијата за неговата употреба и / или создавање.

Ова движење (Arduino Project) бара создавање на потполно бесплатен хардвер, односно секој корисник може да изгради свои табли и да ги направи целосно функционални, барем функционални како табли што можеме да ги купиме.

Проектот е роден во 2003 година кога неколку студенти од Институтот ИВРЕА бараа алтернатива на табли со микроконтролер BASIC Stamp. Овие плочи чинат повеќе од 100 УСД по единица, што е висока цена за секој студент. Во 2003 година се појавуваат првите случувања кои имаат бесплатен и јавен дизајн, но чиј контролер не го задоволува крајниот корисник. Beе биде во 2005 година кога ќе пристигне микроконтролерот Atmega168, микроконтролер кој не само што ја напојува плочката, туку и ја прави неговата конструкција прифатлива, достигнувајќи до денес чии модели на табли на Arduino можат да чинат 5 американски долари.

Како се појави вашето име?

Проектот го добил своето име од таверна во близина на Институтот ИВРЕА. Како што рековме, проектот е роден во топлината на овој институт што се наоѓа во Италија и во близина на тој институт, постои студентска таверна наречена Бар ди Ре Ардуино или Бар дел Реј Ардуино. Во чест на ова место, основачите на проектот, Масимо Банзи, Дејвид Куартиел, Том Иго, ianанлука Мартино и Дејвид Мелис, тие одлучија да ги повикаат одборите и да го проектираат Ардуино.

Бар ди Ре Ардуино

Од 2005 година до денес, проектот Ардуино не бил без полемики околу лидерите и правата на сопственост. Оттука, постојат различни имиња како што е Genuino, што беше официјална марка на плочите на Проектот што се продаваа надвор од Соединетите држави и Италија.

Како се разликува од малината Пи?

Многу корисници ја мешаат таблата Raspberry Pi со плочите Arduino. Бидејќи за најпознатите почетници и неповрзани со темата, двете плочи може да изгледаат исти, но ништо не може да биде подалеку од вистината. Ардуино е ПХБ што има микроконтролер, но Нема процесор, нема GPU, нема RAM меморија и нема излезни порти како што се microhdmi, wifi или Bluetooth што нè прави во состојба да ја претвориме таблата во мини компјутер; но Arduino ако е програмабилна плоча во смисла дека можеме да вчитаме програма и користениот хардвер ќе ја изврши таа програма: или нешто едноставно како вклучување / исклучување на LED сијалица или нешто толку моќно како електронскиот дел од 3Д печатачот.

Кои модели на плочи постојат?

Одборите на „Ардуино“ се поделени во две категории, првата категорија би била едноставна табла, плоча за микроконтролер PCB y втората категорија ќе бидат штитниците или плочите за продолжување, табли кои додаваат функционалност на таблата Arduino и кои зависат од тоа за неговото работење.

Ардуино Јун

Меѓу најпопуларните модели на табли Arduino се:

  • Arduino UNO
  • Ардуино Леонардо
  • Ардуино МЕГА
  • Ардуино Јин
  • Ардуино ПОРИД
  • Ардуино Мини
  • Ардуино микро
  • Ардуино Нула
   ...

И меѓу најпопуларните или најкорисните модели на штит Arduino се:

  • Arduino GSM Shield
  • Ардуино Прото штит
  • Ардуино моторен штит
  • Ардуино WiFi штит
   ....

И плочите и штитовите се основните модели. Оттука ќе најдеме комплети и додатоци кои ќе имаат за цел Arduino да развие поспецифична функција како што е проектот CloneWars што создава комплети за трансформација на Arduino MEGA плочата во моќен 3Д печатач.

Што ни треба за да успееме?

Иако може да изгледа нелогично или чудно, за да работи правилно плоча Arduino, ќе ни требаат два елементи: моќ и софтвер.

Како прво, очигледно е, ако користиме електронска компонента, ќе ни треба енергија што може да се извлече од извор на енергија или директно од друг електронски уред благодарение на неговиот влез на USB.

Софтверот ќе го добиеме благодарение на Arduino IDE кој ќе ни помогне да креираме, составиме и тестираме програми и функции што сакаме да ги има нашата табла Arduino. Arduino IDE е бесплатен софтвер преку кој можеме да го добиеме оваа мрежа. Иако можеме да користиме кој било друг вид на IDE и софтвер, вистината е дека се препорачува да се користи Arduino IDE оттогаш Има максимална компатибилност со сите официјални модели на Arduino Project и ќе ни помогне да ги испратиме сите податоци за кодот без никаков проблем..

Некои проекти можеме да ги направиме со табла Arduino

Еве некои од проектите што можеме да ги реализираме со едноставна табличка на овој проект (без оглед на моделот што ќе го избереме) и кои се достапни за секого.

Најпознатиот гаџет од сите нив и оној што му даде најголема слава на проектот Ардуино е без сомнение 3д печатач, особено моделот Prusa i3. Овој револуционерен гаџет се базира на екструдер и табла Arduino MEGA 2560.

По успехот на овој проект, се родија два паралелни проекти кои се базираат на Arduino и се однесуваат на 3Д печатење. Првиот од нив би бил 3D скенер на предмети со помош на чинија Arduino UNO а вториот е проект кој користи табла Arduino со цел да се рециклира и да се создаде нов филамент за 3Д печатари.

Светот на IoT е уште една од нишите или областите каде Arduino има голем број на проекти. Arduino Yún е најпосакуван модел за овие проекти што прави електронски брави, сензори за отпечатоци, сензори за околина и сл ... На кратко, мост помеѓу Интернет и електроника.

Заклучок

Ова е мало резиме на Arduino Project и Arduino плочите. Мало резиме што ни дава идеја за тоа кои се овие плочи, но како што рековме, нивните почетоци датираат од 2003 година и оттогаш, табличките Ардуино расте не само во перформанси или моќ, туку и во проекти, приказни, полемики и бесконечни факти што го прават Arduino одлична опција за нашите бесплатни хардверски проекти или едноставно за кој било проект поврзан со електрониката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

Тест по англиски јазикТест каталонскишпански квиз