2n3904: што треба да знаете за овој транзистор

2n3904

Помеѓу анализирани електронски компоненти на овој блог веќе има неколку видови транзистори, и биполарен и теренски ефект. Сега е време да додадете уште еден на листата, како што е 2n3904, кој е еден од најкористените во многу проекти за електроника. Во овој случај, станува збор за друг BJT, или биполарен, но со некои доста интересни карактеристики што треба да ги знаете.

Овде ќе знаете што точно е тоа, неговата изведба, каде да ги најдете листовите со податоци на уредот, како да се купи еден од нив, и долг итн.

Што е транзистор 2n3904?

BJT транзистор игла

El 2Н3904 транзистор Тоа е тип на биполарен транзистор, тип BJT за мал сигнал (низок интензитет и мала моќност, со среден напон). Овој тип на транзистор е NPN и има некои интересни карактеристики, како што се брзо префрлување (може да работи со високи фреквенции), низок напон на сатурација и е погоден за комуникација и засилување.

Може да се види внатре многу секојдневни гаџети како што се телевизори, радија, видео или аудио плеери, кварцни часовници, флуоресцентни светилки, телефони итн.

Овој транзистор уред е многу чест. Беше патентиран од Моторола Полупроводник во 60 -тите години, заедно со PNP 2N3906 (негов придружник). Благодарение на него, ефикасноста беше зголемена. Плус, тоа е ефтино, со пакет ТО-92 денес, како замена за вашиот стар метален пакет.

Покрај Моторола, тој е произведен од многу други компании како што се Fairchild, ON Semiconductor, Semtech, Transys Electronics, KEC, Vishay, Rohm Semiconductor, Texas Instruments (TI), Central Semiconductor Corp, итн.

Што се однесува до твојот пиноуз, можете да го видите на претходната слика, како што е вообичаено кај транзисторите, имате три нумерирани пинови што го напуштаат заоблениот дел од пакетот кон грбот, односно да го протолкувате цртежот и да одговарате на оној што го држите во рака сега , треба да го ставите рамниот дел пред вас.

Карактеристики и лист со податоци

Ако се прашувате за детални карактеристики од овој тип на транзистор, еве некои од нив:

 • Уред: Полупроводнички транзистор
 • Тип: биполарно или BJT
 • Пакет: ТО-92
 • Поларитет: NPN
 • Напон: 40v
 • Фреквентна транзиција: 300Mhz
 • Дисипација на енергија: 625mW
 • Колекторска струја за директна струја: 200mA
 • Добивка на директна струја (hFE): 100
 • Опсег на работна температура: -55ºC до 150ºC
 • Колектор на емитер - напон на заситеност помал од 300 mV при Ic = 10mA
 • Пина: 3
 • Алтернатива: NTE123AP

Повеќе информации за транзистори - hwlibre.com

Преземете го листот со податоци

Каде да купите 2N3904

до купи транзистор Од овие карактеристики, можете да ги користите различните услуги на продавници специјализирани за електроника, или на платформи како што е Амазон. На пример, еве неколку препораки:

 • Алатка Bojack со 250 парчињаНа Транзистори од повеќе видови, меѓу кои е и 2n3904.
 • Не се пронајдени производи Исто така, го има овој пакет од 50 единици на 2n3904.
 • Премногу Исто така, нуди уште еден пакет нешто поевтин и со 25 единици од 2n3904.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.