DJI ќе им дозволи на своите беспилотни летала да летаат без пристап до Интернет

DJI

Еден од големите проблеми што го имате DJI Во нивните беспилотни летала е токму тоа, за да се испрати сигналот од контролорот до самиот уред за да се води каде што сакаме, потребно е да работиме со сигнали за податоци, обично WiFi-врска што, заради својата архитектура и начин на работа, може да биде хакиран. Од друга страна, исто така е точно дека многу од апликациите на DJI треба секогаш да бидат поврзани на Интернет, друг извор на проблеми.

Во едно од последните соопштенија за печатот објавени од кинеската компанија, очигледно тие денес веќе имаат избрана група на свои инженери и веќе работат на развој на ннов систем за комуникација помеѓу контролорот и дронот што им овозможува на овие да работат прецизно без потреба да испраќаат податоци преку мрежата, што пак ќе ги направи апликациите за контрола на летот многу побрзи и покорисни.

DJI веќе работи на нов метод на комуникација без потреба од интернет-врска

Очигледно, идејата на која работат во DJI е многу насочена кон тоа да понудат пилоти многу поголема приватност и безбедност во комуникациите. Сепак, останува да се види како сето ова би функционирало бидејќи многу од апликациите на DJI мораат да користат интернет, на пример за пристап до локални мапи, зони за забранети летови и други податоци што можат да олеснат безбеден лет за секого. вклучени.

Како што сигурно знаете, пред неколку недели беше објавено нешто многу слично од DJI, иако ова ветување за еволуција на вашиот софтвер оди многу подалеку. Поточно, она што денес го имаме на располагање е алтернативен модел на враќање каде апликациите не испраќаат или примаат каков било вид на информации од Интернет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Делио Аланис dijo

  Подароците од серијата DJI Phantom не треба да бидат поврзани на Интернет за да летаат. Уредот е ставен во режим на авион и да лета без проблеми. Не давајте лажни информации ...

  1.    Делио Аланис dijo

   Беспилотни летала *

 2.   Делио Аланис dijo

  Дроновите од серијата DJI Phantom не треба да бидат поврзани на Интернет за да летаат. Уредот е ставен во режим на авион и да лета без проблеми. Не давајте лажни информации ...

  1.    Хуан Луис Арболедас dijo

   Не сте разбрале за што зборува влезот.

   честитки

 3.   Марсело Фереира dijo

  „DJI ќе им дозволи на нивните беспилотни летала да летаат без пристап до Интернет“ Белешката може да биде точна, но насловот е многу погрешен ... секогаш можевте да летате без пристап до Интернет.

 4.   Карлос стр dijo

  Clickbait со наслови кои повикуваат сообраќај .. каква просечност, ниту пак треба да има нешто што лета и зборува