Google Partners со Raspberry Pi за стартување на виртуелен асистент

Google VoiceKit и Raspberry Pi.

Многумина од нас веќе имаат паметни уреди во своите домови кои го контролираат остатокот од уредите во домот. Зачин на Amazon Echo или Google Home, но персонализиран. Другите избираат да го купат својот уред од Амазон или Гугл. Сепак, сега постои друга можност, законска, оптимизирана и бесплатна можност.

Google се придружи на Raspberry Pi во креирање на бесплатни проекти за хардвер. Така, тие создадоа домашен виртуелен асистент што можеме да го изградиме сами, но кој ќе ја има технологијата на Google и Raspberry Pi.

Овој виртуелен асистент е наречен VoiceKit или барем вака се вика мрежа во која ќе ги најдеме сите информации за уредот. Овој уред curубопитно може да се купи преку најновиот број на The MagPi.

VoiceKit е првиот бесплатен виртуелен асистент што е создаден заедно со Google и Raspberry Pi

Ова списание е создадено од Фондацијата Raspberry Pi и во последниот број е прикачен комплет за конструкција за овој виртуелен асистент, кој вклучува компоненти како плоча Pi Zero W, звучници, итн ... Исто така корисникот ќе можете да користите софтвер на Google за да имате функционален виртуелен асистент и без проблеми.

Во моментов, преку списанието е единствениот метод за да се добие овој комплет за виртуелен асистент. Но, ова е нешто што веќе се случи со таблата Пи Зеро и неколку месеци подоцна почнавме да го наоѓаме во продавниците за Хардвер Либре. Од друга страна, Гугл го потврди тоа Овој комплет за виртуелен асистент нема да биде единственото нешто што го лансирам во соработка со Raspberry Pi. Нивниот интерес за таблата е вистински и тие ќе продолжат да лансираат официјални проекти со софтверот на Google и хардверот Raspberry Pi.

Вистината е дека MagPi е тешко достапен до шпански киосци, но исто така е точно дека има слободен хардвер и слободен софтвер, Овој виртуелен асистент можеме да го изградиме сами Без никаков проблем, да, мора да бидеме малку мајстори затоа што прво треба да го изградиме комплетот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел бум dijo

  Истото се додека не започнат функционален андроид за малина пи.

 2.   Салвадор dijo

  Препорачувам да се придружите на малина со Лав 2. Кодира многу подобро и е импресивен резултат во 3Д-отпечатоци