Portenta H7: сè што треба да знаете за оваа платформа

Портента H7

На саемот за потрошувачка електроника во Лас Вегас беа претставени големи технолошки иновации. Ардуино исто така искористи да покаже некои свои скриени оружја што ќе ги распореди. И не помина незабележано меѓу паметните телефони, паметните телевизори, електричните возила и уредите за домашна автоматизација на IoT. Новината беше наречена Портента H7 и тоа беше во центарот на вниманието на loversубителите на познатата платформа за развој.

Точно е дека Ардуино досега се фокусираше на образовен пазар и за производителите или сами loversубители. Дури и неговите плочи со ознака Pro исто така можат да се користат во ова опкружување на потрошувачи за одредени проекти. Иако е точно дека има некои професионални проекти кои го користеле Ардуино како база ...

Но, сега одат малку подалеку со Portenta H7 и го дизајнираа особено со професионалци на ум. Оние луѓе или компании кои сакаат брзо и робусно да развиваат хардверски проекти индустриски апликации.

Што е Portenta H7?

Одбор за развој Портента H7 го истакнува своето име и интегрира прилично моќен хардвер. Со вградени безжични можности (веќе вградени), можности за извршување скрипти напишани во Python и JavaScript и наполнети со ресурси. Сè за цена од 89.90 €. Бидејќи е многу нов, веќе можете да го нарачате, бидејќи е во нарачка на официјалната веб-страница на Arduino.

Иако тоа е цена што може да биде нешто скапа за производителите и секторот за образование, тие не се исклучени од неговата употреба. Уште повеќе, има и други развојни одбори и СБЦ кои имаат слични или дури и повисоки цени.

Да, квалитетите од Портента H7 ја прават оваа табла далеку од традиционалниот Ардуинос. И, тоа го бара секторот кон кој е насочен, бидејќи некои 8-битни MCU чипови не би биле доволни, ниту одредени ограничувања на другите табли на семејството. Неколку помоќни микроконтролери се потребни во индустријата.

Друга карактеристика што го прави особено интересно е тоа што не само што може да се програмира со јазици на високо ниво како што се споменатите погоре и задачи во реално време, таа исто така поддржува AI (вештачка интелигенција) со TensorFlow, додека одржувате мала оперативна латентност благодарение на неговиот оптимизиран хардвер. На пример, би било можно да се стартува кодот составен за Arduino заедно со MicroPython и да се одржуваат јадрата во комуникација едни со други.

Користете формат Portenta Carrier Board за да го трансформирате H7 во a eNUC, тоа е, моќен мини компјутер, кој може да стори сé што правите сега со Arduino и повеќе, како што се користење алгоритми за компјутерски вид за автоматски механизам за летање, додека одржувате контрола на ниско ниво на мотор, кормила, итн.

На кратко, плоча специјално дизајнирана за индустрија или како лабораториски материјал, можност за употреба компјутерска визија, PLC, кориснички интерфејси подготвени за индустрија, контрола на робот, уреди за критична апликација, голема почетна брзина (ms).

2 јадра паралелно

Чип Portenta H7

Централниот процесор на Potenta H7 е двојадрен STM32H747 од СТМикроелектроника. Француски дизајнерски чипови и семејството STM-32 кои спаѓаат 32-битни микроконтролери базирани на ARM во внатрешноста на матрицата. Во овој случај, избраните јадра за обработка се Cortex M7 што работи со 480Mhz и Cortex M4 работи со 240Mhz.

Овие две јадра се изданија преку механизам наречен Далечински процедурален повик што овозможува безшевни функциски повици кон другиот процесор. Двата процесори ги делат периферните уреди и можат да работат:

 • Скици на Arduino IDE исто како што би направил друг одбор на Arduino. Willе го стори тоа на оперативниот систем ARM Mbed. Ова е вграден оперативен систем за оваа платформа што се користи во IoT уредите со Cortex-M.
 • Можете исто така да трчате мајчин апликации за Мбед.
 • Код MicroPython и JavaScript преку толкувач на овие толкувани јазици.
 • Y TensorFlow Lite.

Графички забрзувач

Друга од карактеристиките вклучени во Portenta H7, и една од нај изненадувачките, исто така, е можноста за поврзете ја плочката со надворешен монитор, како да е компјутер. На овој начин, тоа ви овозможува да креирате ваш сопствен вграден компјутер со сопствен кориснички интерфејс.

И за тоа да биде можно а ГПУ-чип во внатрешноста на STM32H747. Во овој случај станува збор за Chrom-ART забрзувач, со свои енкодери и декодери за JPEG.

Излез

Portenta H7 pinout

Има на располагање голем број пинови за програмирање и употреба за вашите проекти. Portenta H7 има 80 борови врска со висока густина на таблата. Ова му дава на таблата добра приспособливост и голема флексибилност во однос на апликациите и можните ажурирања што ви требаат. Тие ќе бидат компатибилни со многу од електронски елементи видени на овој блог и многу повеќе.

Conectividad

Матичната плоча Portenta H7 исто така вклучува и поврзување WiFi и Bluetooth, за да може да го поврзе со мрежи за да соработува со други елементи. Затоа, нема да ви требаат дополнителни модули како на пр други табли на Arduino. Секако, поддржува и други интерфејси како што се UART, SPI, Ethernet, I2C, повеќенаменска врска преку USB-C (Display Port за монитор, испорака на енергија за OTG уреди, ...) итн.

Повеќе детали за хардверот

Portenta H7 (исто така идентификувано со кодното име H7-15EUNWAD) доаѓа со следново:

 • 8MB SDRAM меморија
 • НЕМА флеш меморија од 16 MB
 • 10/100 Етернет Фи
 • USB HS
 • Крипто чип NXP SE050C2, за безбедност
 • Мурата 1DX модул за WiFi / Bluetooth
 • Надворешна антена
 • Приклучок DisplayPort преку USB-C
 • Напојување со 5V PSU (кола работат на 3.3v)
 • Поддршка на Li-Po единечни батерии, минимум 3.7V, 700mAh
 • Работен температурен опсег помеѓу -40 и 85ºС
 • МКР глава за индустриски штитови
 • 8-битен интерфејс на камерата до 80 Mhz
 • Интегриран ADC / DAC
 • Потрошувачка на енергија во режим на мирување 2.95 μA (резервен SRAM ИСКЛУЧЕН, RTC / LSE вклучен)

Табели со податоци и дополнителна документација

Ако ви требаат повеќе детали за Portenta H7 и неговите компоненти, можете да ги преземете овие документи или листи на податоци придонесе:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.