DXF: што треба да знаете за овој формат на датотека

DXF, икона за датотека

Можеби сте дошле до овој напис затоа што го знаете датотеки во формат DXF и треба да знаете нешто повеќе за нив, или едноставно од iosубопитност затоа што не сте ги знаеле. И во двата случаи, ќе се обидам да ви покажам сè што треба да знаете за овој многу важен формат на датотека од областа на дизајнот.

Покрај тоа, треба да знаете дека ги има многу компатибилен софтвер со овој формат, и не само AutoCAD може да складира дизајни или да ги отвора во DXF. Всушност, можностите се прилично бројни ...

Што е DXF?

Дизајн на CAD

DXF е кратенката на англиски јазик за Формат на размена на дамки. Формат на датотека со наставка .dxf што се користи за компјутерски потпомогнати цртежи или дизајни, односно за CAD.

Аутодеск, сопственикот и развивачот на познатиот софтвер AutoCAD, беше тој што го создаде овој формат, особено за да се овозможи интероперабилност помеѓу DWG-датотеките што ги користи нивниот софтвер и останатите слични програми на пазарот.

Стана за прв пат en 1982, заедно со првата верзија на AutoCAD. И, со текот на времето, DWG-ите станаа сè покомплексни, а неговата преносливост преку DXF е комплицирана. Не сите функции во согласност со DWG беа преместени во DXF и ова доведува до проблеми со компатибилноста и несовпаѓање.

Во прилог на тоа, DXF е создаден како вид на датотека за размена на цртање што треба да биде a универзален формат. На овој начин, CAD моделите (или 3Д моделирање) би можеле да бидат зачувани и користени од друг софтвер или обратно. Тоа е, секој може лесно да увезува или извезува од или во овој формат.

DXF има архитектура слична на базата на податоци за цртање, складирање информации во обичен текст или бинарни да се опише изгледот и сè што е потребно за да се обнови оваа.

Компатибилен софтвер

FreeCAD

Има бесконечно софтверски апликации што може да се справи со овие датотеки во формат DXF, некои можат да ги отвораат и прикажуваат само дизајните, други исто така можат да увезуваат / извезуваат и да ги менуваат дизајните.

Меѓу списокот на софтвер познато дека може да биде компатибилно со DXF ќе нагласи:

 • Adobe Illustrator
 • Алтиум
 • ArchiCAD
 • AutoCAD
 • Блендер (користејќи скрипта за увоз)
 • Кино 4D
 • Корелдраув
 • Нацрт поглед
 • FreeCAD
 • Inkscape
 • LibreCAD
 • Microsoft Office (Word, Visio)
 • Paint Shop Pro
 • SketchUp
 • Solid Edge
 • Солидна работа

Според платформата со кои работите можете да користите една или друга апликација. На пример:

 • Андроид- Може да користите AutoCAD што е достапно и за мобилни уреди и прифаќа DXF.
 • Windows- Можете исто така да користите AutoCAD и Design Review меѓу другите, како што се TurboCAD, CorelCAD, CorelDraw, ABViewer, Canvas X, Adobe Illustrator, итн.
 • MacOS: Постојат неколку познати програми за дизајн, една од нив е AutoCAD, но исто така имате SolidWORKS, DraftSight итн.
 • Linux: еден од најпознатите и најкористените е LibreCAD, но може да користите и DraftSight, Inkscape, Blender, FreeCAD, итн.
 • Пребарувачот: за да отворите DXF преку Интернет, без потреба од програми, можете да ги направите и од вашиот омилен прелистувач од ShareCAD или, исто така Профикад.

И, се разбира, постојат онлајн и локални алатки за претвори помеѓу различни формати на датотеки, вклучувајќи DXF. Затоа, можете да преобразувате во или од други формати без проблеми. Иако не гарантирам дека дизајнот ќе биде ист или нешто погрешно усогласено ...

3Д и DXF печатење

3D печатач

Ако користите а 3D печатач мора да знаете дека постои и софтвер за конвертирај помеѓу различни формати многу интересно. Случај е со овие две алтернативи:

 • Мешлаб: пренослив, софтвер со отворен извор што е широко користен за обработка и уредување на 3D мрежи. Може да генерирате објекти во различни формати, како што се OBJ, OFF, STL, PLY, 3DS, COLLADA, VRML, GTS, X3D, IDTF, U3D и, се разбира, DXF. Таа е достапна за Linux (и во универзални Snap пакети и во AppImage за секое дистрибуција), macOS и Windows.
 • MeshMixer: е слична на претходната, алтернатива. Во овој случај, тој е исто така бесплатен и достапен за macOS и Windows.

DXF за 3Д и ЦНЦ печатење

ЦНЦ машина

Со пролиферацијата на 3Д-машини за печатење и ЦПУ Во индустријата, датотеките DXF станаа доста важни. Треба да знаете дека постојат некои веб-страници што ви овозможуваат да преземате DXF-датотеки со готови дизајни за да ја олесните изградбата на објекти. На тој начин, нема да мора сами да ги креирате, што е многу корисно, особено ако не знаете како да ракувате со CAD софтвер.

Постојат некои веб-страници што се плаќаат, односно мора да платите претплата за да имате пристап до дизајните и да ги преземате слободно. Другите се бесплатно, и можете да најдете малку од сè. Од едноставни логоа за да можете да ги креирате од DXF преземено со вашата машина, до предмети, украси, мебел, чинии, итн.

На пример, ако сакате да започнете со тестирање на DXF во која било од софтверските програми наведени погоре, препорачувам да користите една од овие бесплатни веб-страници:

Асí ќе се запознаете со форматот и со овие дизајни, или тестирајте ја машината што сте ја купиле за да видите дали правилно ја завршува својата работа ...

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.