LR41: дознајте повеќе за овие батерии

LR41

На пазарот има огромна количина на батерии со различни напони, капацитети, а исто така и со мноштво форми. Секој од нив е ориентиран на одреден тип на уред. Еден од нив веќе го анализиравме во минатото, каков што е CR2032На Сега, во оваа статија, ќе анализираме „сестра“ од ова, како што е LR41, што исто така припаѓа на таканаречените батерии со копчиња.

Неговите карактеристики го прават идеален за одредени видови на апликации каде што големината и времетраењето се важни, и со барања за енергија не толку високи како кај другите поголеми уреди ...

Што е батерија LR41?

lr41 батерија

La батерија или батерија LR41 тоа е тип на батерија во семејството на копчиња. Исто така, се смета за алкален и не се полни. Неговиот напон е 1.5 волти, со прилично мала големина за електронски уреди на кои им е потребна мала побарувачка на енергија, како што се часовници, ласерски покажувачи, калкулатори и други електронски уреди.

Во однос на составот на нивните ќелии, овој тип батерии користат различни хемикалии за неговата функционалност. Со надворешна метална обвивка чиј позитивен пол е рамниот дел каде што обично се наоѓаат натписите, а спротивното лице е негативниот пол. Што се однесува до времетраењето, тие можат да бидат до 3 години во складирање.

Каде да купите батерии LR41

Овие типови батерии можете да ги најдете во неколку специјализирани продавници, иако не се толку лесно да се најдат како типот А, кои се попопуларни. Сепак, на платформи како Амазон можете купи по единица или во пакувања:

Повеќе за батерии

видови батерии

Мора да биде направи разлика помеѓу батерија и батерија, иако генерално двата термина се користат рамнодушно (причината е терминот батерија на англиски, кој е двосмислен и работи и за двајцата), ако сакате да бидете построги, можете да го направите следново:

 • Batería: батеријата може да го поврати полнењето ако се напојува со струја, односно нема батерии што не се полнат. Покрај тоа, тие страдаат од само-празнење во денови или месеци кога не се користат.
 • Пила: се подложува на неповратен процес, и кога ќе се преземат не можат повторно да се вчитаат. Наместо тоа, тие можат да се складираат со години без значително само-празнење.

Видови батерии

Купишта може да се поделат на две големи семејства, а во нив тие исто така можат да продолжат да се каталогизираат според видот и карактеристиките:

Не се полни

на батерии кои не се полнат не треба да се обидуваат да се вчитаат, бидејќи може да се оштетат, не се создадени за тоа. Тие се наменети само за еднократна употреба. Во рамките на оваа група се:

 • Цилиндрични: тие се најпопуларни, и оние што можете да ги најдете во wallидни часовници, далечински управувачи итн. Меѓу нив се:
  • Алкална: се многу чести денес. Тие се составени од цинк како анода и манган диоксид како катода. Овој тип на батерија е многу издржлив и треба да се чува на околу 25ºC или помалку за правилна конзервација. Според димензиите, има AA (LR6), AAA (LR03), AAAA (LR61), C (LR14), D (LR20), N (LR1) и A23 (8LR932), сите 1.5 волти и со различни големини , освен последниот кој е 12V.
  • Salinas: овие батерии имаат цинк-јаглерод, и се повеќе не се користат поради нивниот помал капацитет и времетраење во споредба со алкалните. Исто така, ќе ги најдете истите типови, како што се АА, ААА, АААА, итн., Но тие имаат различни IEC и ANSI кодови.
  • Литиум: Тие вклучуваат литиум во нивниот состав, и може да има неколку видови со многу ниско само-празнење, од само 1% годишно. Покрај тоа, тие имаат многу широк опсег на работа, од -30ºC до 70ºC. Внатре можете да најдете литиум железен дисулфид, како што се 1.5v AA или AAA, 3.6v литиум-тионил колоро, 3v литиум манган диоксид ...
 • Правоаголна: Како што сугерира нивното име, тие се батерии со правоаголна форма, различни од цилиндричните. Во минатото тие беа многу попопуларни, иако денес не се користат толку поради нивната големина. Во овие, може да се достигнат напони над 4.5v.
  • Алкална: таканаречените LR може да се движат од 4.5v за батеријата или 3LR12, до 9v за PP3 (6LR61), до 6v за батеријата на фенерче (4LR25).
  • Salinas: Како и за цилиндричните, тие исто така не се користат и ретко се користат, само за многу специфични апликации каде што може да имаат некаква предност пред алкалните. Findе најдете момци како ПП6 и ПП9 ...
  • Литиум: Постојат и квадратни литиумски батерии, обично со литиум тионил хлорид или литиум манган диоксид. Двете од 9v.
 • Копче: во овој дел ќе влезе LR41 на овој член. Тие се батерии кои, како што сугерира нивното име, се во форма на копче. Се користат за уреди со мала побарувачка за електрична енергија и мали димензии, како што се часовници, слушни помагала итн.
  • Алкална: тие се батерии од 1.5v, со кодови како што се LR54, LR44, LR43, LR41 и LR9.
  • Литиум: има и некои со напон од 3v. Со долг работен век и способен за работа во многу широки температурни опсези. Овие батерии се означени со CR за батерии за литиум манган диоксид и BR за батерии за литиум-поликарбонат монофлуорид (исто така постојат и литиум тионил хлорид, иако се поретки, со 3.6v и животниот век што може да надмине 10 години, за критични апликации и TL код). На пример, CR1025, CR1216, CR2032, BR2032, CR3032, итн. Сите со различни димензии.
  • Сребрен оксид: тие можат да достигнат 1.55v и да имаат многу добри перформанси на ниска температура. Тие се разликуваат по SR кодови, како што се SR41, SR55, SR69, итн.
  • Airелии на воздух-цинк: тие се многу чести кај слушните помагала поради нивната големина и лесна инсталација. Со напон од 1.4 волти. Неговиот код е PR, како PR70, PR41 ...
  • Батерии за камера: Тие се слични на претходните, а има и литиумски, но обично доаѓаат во специјално пакување за овие уреди. Тие се поголеми по големина и можат да обезбедат напон од 3 до 6 волти. Со CR -кодови во овој случај. Како што се CR123A, CR2, 2CR5, CR-V3, итн.

На полнење

Како што покажува неговото име, тие се батерии, иако многумина велат батерии за полнење (всушност, тие можат да имаат ист формат и да изгледаат како батерии што не се полнат). Овие типови батерии не се наменети за еднократна употреба, но можат да се користат постојано и повторно, со многу циклуси на полнење-празнење. Најмногу заеднички се:

Не користете NiCd или NiMH полнач за литиумски батерии, или обратно. Мора да се користи точниот во секој случај.
 • NiCd: Овие никел-кадмиумски батерии беа многу популарни и се користат с and помалку поради нивниот мемориски ефект. Со други зборови, неговиот капацитет се намалува со употреба. Тие можат да траат околу 2000 циклуси на полнење и празнење, што е многу извонредна бројка.
 • NiMH: тие се доста популарни и немаат толку мемориски ефект како претходните. Покрај тоа, тие поддржуваат повисока густина на енергија, што е исто така позитивно. Тие имаат висока стапка на само-празнење и ниска брзина на полнење во споредба со NiCd. Исто така, тие се почувствителни на промени во температурата. Тие траат помеѓу 500 и 1200 циклуси на полнење-празнење.
 • Li-Ion: тие денес се најкористени за нивните фантастични својства. Тие поддржуваат поголема густина на енергија по ќелија од NiCd и NiMH, така што тие можат да бидат изградени многу компактни и лесни. Нивниот ефект на меморија е практично занемарлив, како и нивната стапка на само-празнење, но тие имаат слаби точки, бидејќи нивната издржливост не достигнува NiCd циклуси. Во овој случај, тие се помеѓу 400 и 1200 циклуси на полнење-празнење.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.