2n3904: çfarë duhet të dini për këtë tranzistor

2n3904

Në mes komponentët elektronikë të analizuar në këtë blog tashmë ekzistojnë disa lloje transistorësh, si efekt bipolar ashtu edhe në terren. Tani është koha për të shtuar një tjetër në listë, siç është 2n3904, e cila është një nga më të përdorurat në një mori projektesh elektronike. Në këtë rast është një tjetër BJT, ose bipolare, por me disa karakteristika mjaft interesante që duhet të dini.

Këtu do të dini se çfarë është saktësisht, përcaktimi i tij, ku të gjeni fletët e të dhënave të pajisjes, si për të blerë njëra prej tyre, dhe një e gjatë etj.

Çfarë është transistori 2n3904?

Pinout transistor BJT

El Transistor 2N3904 Shtë një lloj tranzistori bipolar, i tipit BJT për sinjal të vogël (intensitet të ulët dhe fuqi të ulët, me tensione të mesme). Ky lloj tranzistori është një NPN, dhe ka disa karakteristika interesante, të tilla si kalimi i shpejtë (mund të funksionojë me frekuenca të larta), tension i ulët i ngopjes dhe është i përshtatshëm për komunikim dhe amplifikim.

Mund të shihni brenda vegla shumë të përditshme siç janë televizorët, radiot, luajtësit e videos ose audio, orët e kuarcit, llambat fluoreshente, telefonat, etj.

Kjo pajisje transistore është shumë e zakonshme. Ishte e patentuar nga Motorola Gjysmëpërçues në vitet '60, së bashku me PNP 2N3906 (shoqëruesi i tij). Falë tij, efikasiteti u rrit. Plus, është e lirë, me një paketë TO-92 sot, si një zëvendësim për paketën tuaj të vjetër metalike.

Përveç Motorola, ajo është prodhuar nga shumë kompani të tjera si Fairchild, ON Semiconductor, Semtech, Transys Electronics, KEC, Vishay, Rohm Semiconductor, Texas Instruments (TI), Central Semiconductor Corp, etj.

Sa për pinout tuaj, mund ta shihni në imazhin e mëparshëm, se siç është zakonisht në transistorë, ju keni tre kunja të numëruara që lënë pjesën e rrumbullakosur të paketës drejt pjesës së pasme, domethënë, për të interpretuar vizatimin dhe për të përputhur atë që mbani në dorën tuaj tani , duhet të vendosni pjesën e sheshtë para jush.

Karakteristikat dhe fleta e të dhënave

Nëse pyesni veten për veçori të detajuara të këtij lloji të tranzistorit, këtu janë disa prej tyre:

 • Pajisja: Transistor gjysmëpërçues
 • Lloji: bipolar ose BJT
 • Paketa: TO-92
 • Polariteti: NPN
 • Tensioni: 40v
 • Kalimi i frekuencës: 300 MHz
 • Shpërndarja e energjisë: 625mW
 • Rryma e kolektorit për rrymë direkte: 200mA
 • Fitimi aktual i drejtpërdrejtë (hFE): 100
 • Gama e përbashkët e temperaturës së funksionimit: -55ºC deri 150ºC
 • Kolektor emetues - tension i ngopjes më pak se 300 mV në Ic = 10mA
 • Kunjat: 3
 • Alternativa: NTE123AP

Më shumë informacion mbi transistorët - hwlibre.com

Shkarkoni fletën e të dhënave

Ku të blini një 2N3904

blini një transistor Nga këto karakteristika, ju mund të përdorni shërbimet e ndryshme të dyqaneve të specializuara në elektronikë, ose në platforma të tilla si Amazon. Për shembull, këtu janë disa rekomandime:

 • Çantë Bojack me 250 copëMe Transistorë të llojeve të shumta, ndër të cilat është 2n3904.
 • Nuk u gjet asnjë produkt. Ajo gjithashtu ka këtë paketë prej 50 njësive të 2n3904.
 • TooGoo Ajo gjithashtu ofron një paketë tjetër disi më të lirë dhe me 25 njësi të 2n3904.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.