3 mënyra për të ndërtuar një aparat fotografik falas spiun

imazhi i një kamere spiune me dokumente sekrete

Në një botë ku informacioni është fuqi, të jesh në gjendje të kapësh imazhe, tekste dhe video me informacione të caktuara është më shumë se një kërkesë, për shumë një domosdoshmëri. Por duhet ta kujtojmë atë për zona të caktuara, një aparat fotografik spiun është i paligjshëm. Por jo të gjitha. Për shumë, një aparat fotografik spiun është akoma një videokamera e fshehur, për të cilën njerëzit e portretizuar nuk janë të vetëdijshëm se ekziston kjo pajisje. Dhe duke marrë parasysh këtë përkufizim, ne mund të përdorim një aparat fotografik spiun për një biznes që monitoron njoftimin e kamerave në dhomë.

Për të monitoruar shtëpinë tonë gjatë natës për vizitorë të çuditshëm ose të padëshirueshëm ose thjesht për të qenë në gjendje të monitorojmë kafshë ose operacione të caktuara që duam të jemi më spontanë sesa nëse do ta bënim atë me kamerën të zbuluar. Dhe kjo shkon pa thënë se kamerat e fshehura me kamera spiune në shaka të caktuara janë gazmore dhe përdoret gjerësisht nga përdoruesit e YouTube.

Ashtu si me shumë projekte dhe pajisje të tjera, çdo përdorues mund të ndërtojë një aparat fotografik spiun me pajisje falas, por ne gjithashtu mund të krijojmë një aparat fotografik spiun me pajisje dhe pajisje të vjetra që mund t'i ripërdorim dhe t'u japim një jetë të dytë këtyre pajisjeve. Pastaj shkojmë të flasim për 3 metoda ose projekte për të ndërtuar një aparat fotografik spiun.

A kemi nevojë vetëm për pajisje falas?

Shumë përdorues flasin dhe kërkojnë një aparat fotografik spiun ose vegël që mund të plotësojë këtë nevojë. Megjithatë, një aparat fotografik spiun nuk është i përbërë vetëm nga hardueri, ne gjithashtu kemi nevojë për softver. Në këtë rast do të përdorim iSpy, një program i softuerit të lirë që mund ta instalojmë në çdo shpërndarje Gnu / Linux. Nëse përdorim Android, do të përdorim një aplikacion të quajtur iCamSpy.

Fotoja e ekranit ISPY

Këto programe janë mjaft të mira, që jo vetëm na lejojnë të regjistrojmë video ose të kapim imazhe, por gjithashtu na lejojnë të kontrollojmë softuerin në distancë, ta ndezim ose çaktivizojmë pajisjen dhe madje të dërgojmë informacionin në një pajisje tjetër. Por këto programe nuk janë të vetmet që ekzistojnë ose që ne mund t'i përdorim. Në internet dhe në dyqane mund të gjejmë programe dhe aplikacione të ngjashme por ato nuk ofrojnë të njëjtat funksione ose veçori.

1. Ripërdorimi i një kamerë në internet

Në treg ka një katalog të madh të kamerave ose kamerave që mund të lidhen me një kompjuter, një kompjuter portativ ose thjesht një Raspberry Pi. Suksesi i Gnu / Linux dhe filozofisë me Burim të Hapur ka bërë shumë nga ato kamera në internet janë falas dhe kanë drejtues plotësisht falas që punojnë në mënyrë perfekte me Raspberry Pi dhe me sistemet e tjera operative. Fondacioni FSF ka krijuar një listë me të gjithë harduerin që mund të funksionojë pa drejtues pronësorë. Në këtë rast ne do të kërkojmë një kamera në internet që është në këtë bazë të dhënash.

imazh nga një kamerë e vjetër në internet

Tani duhet të vendosim Webcam në një vend strategjik, ku nuk është në sytë e thjeshtë. Gjetëm vendndodhjen, ne do të përdorim kabllo usb nga kamera në internet për t'u lidhur me një kompjuter, një bord Bluetooth Arduino ose Raspberry Pi Zero. Personalisht, unë preferoj të përdor Raspberry Pi Zero sepse është një tabelë shumë e vogël SBC, ideale për vendosjen e kamerës spiune kudo ose brenda një kutie eReader në formë libri.

Dobësitë e këtij projekti janë në madhësinë e kamerës, një madhësi që në shumë raste e bën atë të papajtueshme me vendndodhjen e kamerës spiune. Pika pozitive e tij është çmimi i saj. Në përgjithësi, kostoja e këtij projekti nuk është shumë e lartë dhe në shumë raste është kosto zero nëse riciklojmë webcam-in e vjetër ose nuk na intereson zgjidhja e webcam-it.

2. Përdorimi i një celular të vjetër

smartphone të vjetër Android

La ripërdorimin e një smartphone është diçka më shumë dhe më e zakonshme sesa mendojmë. Mania për të pasur smartphone-in më të fundit është bërë mund të gjejmë një smartphone të vjetër për pak para.

Në këtë pikë duhet të marrim parasysh maskimin e kamerës spiune. Nëse nuk jemi shumë "njeri duarartë", ne mund të kërkojmë në Internet dhe të gjejmë një rast maskimi që duket si një tullë, një kuti ose thjesht një paketë cigare që nuk ka të bëjë shumë me atë që është në të vërtetë. Nëse, nga ana tjetër, kemi aftësi të caktuara me DIY, ne mund të krijojmë kopertina ose vegla direkt ku të vendosim kamerën e pasme të telefonit inteligjent.

Nëse përdorim smartphone-in duhet ta kemi parasysh se nuk mund të përdorim shkallën e të dhënave të kartës SIM të lëvizshme. Duket e palogjikshme për shumë, por të gjitha kompanitë e penalizojnë këtë përdorim dhe kjo mund të çojë në humbjen e numrit të telefonit. Zgjidhja e vetme është përmes lidhjes pa tela, diçka që kushtëzon përdorimin e kamerës spiune por që për shumë përdorues, veçanërisht për përdoruesit e lokaleve komerciale, nuk është një problem i madh.

Pika negative i këtij projekti është kondicionimi për të pasur një rrjet Wi-Fi afër pajisjes, çmimi i projektit, më i lartë se ai i mëparshmi dhe varësia nga ekosistemi i Google ose Apple.

El pikë pozitive i këtij projekti është se është ideal për përdoruesit fillestarë që nuk duan të humbin kohë dhe ata duan të kenë vetëm një aparat fotografik spiun për gjëra specifike dhe pothuajse në çdo fushë.

3. Përdorimi i PiCam

Kamera Pi për Raspberry Pi

Brenda dashamirëve të Hardware Falas ekziston një projekt shumë popullor të krijimit të një aparat fotografik spiun me një bord Raspberry Pi, një furnizim me energji elektrike dhe PiCam, një kamerë XNUMX% e përshtatshme me Raspberry Pi dhe Raspbian që lidhet me portën GPIO. Ky projekt nuk është përdorur vetëm si një kamerë në internet ndihmëse por edhe si një aparat fotografik spiun dhe madje si një aparat fotografik mbikëqyrës. I tillë është suksesi që fondacioni Raspberry Pi ka krijuar një pajisje në mënyrë që fëmijët të mund të monitorojnë dhe kontrollojnë zogjtë. Komponentët e këtij projekti janë plotësisht të lirë dhe forma e PiCam do të thotë që ne mund ta vendosim kamerën spiune brenda çdo vegël.

L Pikat negative të këtij projekti janë në çmimin e lartë të projektit për të krijuar këtë aparat fotografik spiun dhe njohuritë e larta që do të na duhen për të ndërtuar këtë aparat fotografik spiun.

Pikat pozitive të këtij projekti janë në pajtueshmërinë e tij me Softuerin dhe Hardware-in e Lirë, që do të thotë se ne mund ta përshtasim kamerën spiune në çdo sit dhe situatë.

Dhe ju, çfarë projekti zgjidhni për të ndërtuar aparatin tuaj spiun?

Në këtë pikë, me siguri shumë prej jush do të pyesin se çfarë projekti të kryejnë ose cilin të zgjedhin për të krijuar një aparat fotografik spiun "të bërë në shtëpi". Personalisht Unë do të isha i prirur ta realizoja projektin me PiCam, jo vetëm sepse është plotësisht falas dhe përputhet me çdo fushë por sepse përveç krijimit të një kamere spiune, ne gjithashtu mësojmë rreth funksionimit të Raspberry Pi dhe portës GPIO. Nëse nuk kemi kohë, gjëja më e mirë është të zgjedhim smartphone-in. Në çdo rast, zgjedhja varet nga ju dhe mund të jetë që provimi i secilit projekt do t'ju ndihmojë të vendosni se cilin të përdorni për të pasur aparatin tuaj spiun.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   rogasamp dijo

    Faleminderit për idetë që jepni në këtë faqe! Shumë e vlerësuar veçanërisht për një të sapoardhur në Raspberry Pi, pasi që si një teknik kompjuteri i zënë ngushtë, nuk dija për këtë mundësi të shkëlqyeshme deri para një viti!