3 projekte për Raspberry Pi që mund t’i bëjmë me copa Lego

Faqja e kthyer me copa Lego

Shumë projekte që ekzistojnë për t'u realizuar me një Raspberry Pi zakonisht kërkojnë një printer 3D për të pasur një mbështetje ose një pjesë të veçantë të modifikuar. Kjo sepse është gjithnjë e më e zakonshme të kesh akses në një printer 3D me të cilin mund të shtypen këto pajisje, por nuk është diçka universale.

Printerët 3D nuk janë aq të njohur sa do të dëshironim dhe shumë përdorues ose duhet ta porosisin atë pjesë përmes shërbimeve të shtypjes ose të kërkojnë alternativa të tjera. Në mungesë të shtypjes 3D, pjesët Lego kanë qenë gjithmonë një zëvendësim i mirë. Ne flasim për 3 projekte që mund të bëjmë me blloqet Lego, një opsion funksional dhe shumëngjyrësh.

Banesat ose mbulesat

Një nga tiparet më të njohura dhe të njohura që kanë blloqet Lego dhe Raspberry Pi është shtëpitë e ndërtimit për këtë bord. Isshtë një projekt i thjeshtë dhe i shpejtë për tu bërë, dhe gjithashtu do të na lejojë të kursejmë 15 euro, çka do të na kushtojë një rast normal. Përveç kësaj, blloqet Lego do të na lejojnë të ndërtojmë një rast për projekte të veçanta të tilla si një grup me pllaka Raspberry Pi.

Konzolat retro

Mundësia për të qenë në gjendje të përdorim pjesë me ngjyra na bën të mundur krijimin e një guaske në formën e një konsolë retro, duke e mbështjellur kështu Raspberry Pi me një pamje të vjetër ose me formën e një konsolë me madhësi të zvogëluar. Këtyre pjesëve duhet t’u shtojmë instalimin e RetroPie, një sistem operativ që do të shndërrojë Raspberry Pi në një tastierë loje retro.

Robot Wall-E me copa Lego

Nëse jeni adhurues të filmave Disney, me siguri që e njihni këtë robot të bukur. Një robot që ne mund të ndërtojmë me copa Lego dhe t'i bëjmë Raspberry Pi të drejtojë motorët dhe të kryejë lëvizje të caktuara. Roboti Wall-E mund të gjendet në këtë rrjetë, në të ata shpjegojnë se si ta ndërtoni nga e para dhe pjesët që do t'ju duhen për ta ndërtuar.

Kthimi automatik i faqes

Po, unë e di që ka eReaders dhe tableta që me një prekje të vetme të gishtit kthejnë faqen, por ky projekt është ende interesant për këtë. Një rrotë makine Lego, një Raspberry Pi dhe një motor ndihmës mund të jenë të mjaftueshëm për të kthej faqet e një libri. Ju mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me projektin në këtë lidhje.

Përfundim

Pjesët Lego janë një element i rëndësishëm në shumë projekte Hardware Falas, megjithëse është diçka që ne nuk mund ta komercializojmë, për mjediset në shtëpi është akoma ideale dhe më shpejt se çdo pajisje tjetër e shtypur në një printer 3D.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.