DJI Phantom 4: karakteristikat teknike dhe krahasuese

DJI Phantom 4

DJI është një kompani e njohur dhe fituese e çmimeve të teknologjisë kineze. Isshtë i përkushtuar për të hartuar dhe prodhuar dronë për fotografi ajrore. Cilësia e tij është e shkëlqyeshme dhe karakteristikat e secilit model të dronëve e kanë bërë atë një nga më të kërkuarit dhe më të suksesshmit në treg. Ata jo vetëm që janë liderë të shitjeve, ato janë gjithashtu më të përdorurat për televizionin, punën muzikore, industrinë e filmit për filmim, etj.

Aktualisht përfaqëson rreth 70% të pjesës së tregut të dronëve, dhe do të ishte disi më e lartë nëse filtroni vetëm tregun profesional. Në fakt, DJI fitoi 2017-ën Çmimi Emmy i Teknologjisë dhe Inxhinierisë për teknologjinë e saj për kamerat e montuara nga dronët. Dhe nëse ekziston një model dron që bie në sy, kjo është seria Phantom.

Për çfarë mund ta përdor dhe për çfarë nuk mund ta përdor?

Regjistrimi Rio me një Phantom 4

Dronët DJI janë posaçërisht të dizajnuara për të kryer detyrat e regjistrimit dhe / ose kapjes së imazhit. Ata nuk janë modele aerodinamike dhe të lehta për gara. Pra, nëse jeni duke kërkuar një dron garash, DJI nuk është opsioni më i mirë. Por qëndrueshmëria dhe karakteristikat e tij e bëjnë atë të përsosur për amatorë dhe profesionistë për të xhiruar video dhe për të bërë foto nga ajri. Për këtë është një nga produktet më të mira që mund të gjeni.

Ndonjëherë unë kam qenë gjithashtu i pyetur është nëse mund të ngresh peshë, për shembull, të bartësh mjete shpëtimi ose furnizime në pika të paarritshme për shpëtim, etj. E vërteta është se quadcopter Phantom mund të ngrejë disa qindra gramë shtesë, por ato nuk janë të dizajnuara për të mbajtur peshë përtej mbështetjes dhe pajisjeve fotografike që ata mbajnë. Nëse e hiqni, mund të ngarkoni diçka më shumë ... Ajo që është e sigurt është se ekziston një DJI S900 (ose seria Industrial) me 6 helikë që mund të ngarkojë deri në 5 Kg, një sasi mjaft e konsiderueshme.

Përfundim, nëse thjesht doni një dron të mirë të drejtojë ose të kapë imazhe të mira, DJI është një zgjedhje e mirë. Për gara dhe qëllime të tjera, duhet të mendoni të shihni variante të tjera...

A duhet të blej një dron profesionist?

Nëse jeni fillestar dhe nuk e keni provuar kurrë një, përgjigja është jo. Ju duhet të filloni me një model të lirë për t'u mësuar me të. Nëse jeni një hobist me përvojë apo profesionist, mos dyshoni se DJI ka produktet më të mira për ju.

Nëse përgjigjja është po, duhet të pyesni edhe veten versionin DJI ose modelin që ju nevojitet. Për shembull, nëse do të kapni imazhe dhe video me Phantom, mund të vendosni për një DJI Phantom 3 Pro nëse jeni një hobist. Por nëse keni nevojë për ndonjë gjë tjetër, atëherë drejtohuni drejt një prej versioneve DJI Phantom 4.

Dallimet me modelet e tjera DJI

DJI MAVIC Pro

DJI ka disa modele për plotësojnë nevojat e ndryshme të përdoruesve të saj. Modelet më të dukshme janë:

 • DJI Spark: për të gjithë që kërkojnë një dron të thjeshtë dhe të lehtë. Një mundësi e mirë për amatorët. Ato janë të lira dhe me përmasa jo shumë të mëdha, por cilësia dhe teknologjia janë akoma më shumë se të denja. Por mos prisni përfitime ose teknologji që kanë modele të tjera superiore ...
 • DJI Mavic: ato dyfishohen në çmim ndaj Shkëndijës, prandaj nuk janë dronë të lirë. Kjo seri është mjaft e njohur për adhuruesit e fotografisë ajrore dhe videove. Ka një dizajn të sofistikuar dhe mënyra inteligjente fluturimi, me autonomi të mirë, shpejtësi, qëndrueshmëri dhe mjaft të heshtur. Ekzistojnë disa edicione të këtij droni, si Air, Pro, Platinum, etj.
 • DJI Phantom: Shtë mbreti i quadcopterit të firmës. Goodshtë mirë të mbash një aparat fotografik me cilësi të lartë në stendën e tij për të marrë imazhet më të mira dhe për të regjistruar video me definicion të lartë. Çmimi i tij është i lartë, por ia vlen ta shpenzoni për të marrë rezultatet më të mira. Kjo është arsyeja pse është e preferuara për profesionistët e imazhit. Aktualisht, ata po shkojnë për versionin e 4-të, dhe si ai i mëparshmi, ekzistojnë variante të tilla si ai normal dhe Pro dhe Pro Plus, pak më të shtrenjtë, por me shtesa.
 • DJI Inspire: një seri tjetër dronësh me 4 motorë dhe fuqi dhe shkathtësi të madhe për të bërë regjistrimet më të mira në lëvizje. Për shembull, për të marrë fotografi film aksioni, të ndjekin njerëzit në lëvizje, makina, etj.
 • Syze DJI: çmimi i tij është pak më i lartë se Shkëndija, por është më i lirë se Phantom dhe Mavic. Ky model është veçanërisht i mirë për përdorim me syzet FPV, të dizajnuara për të pasur një përvojë fluturimi plotësisht gjithëpërfshirëse. Lëvizja e kokës suaj do të ndryshojë orientimin e kamerës në mënyrë që të mund të shihni gjithçka gjatë fluturimit. Nga rruga, kjo nuk do të thotë që ato të mëparshmet nuk janë në përputhje me FPV, vetëm se kjo është më mirë e integruar me këtë teknologji.
 • DJI Industriale: është një seri e veçantë për përdorime disi më specifike. Ata mund të ngrenë më shumë peshë sepse ata zakonisht kanë deri në 8 rrotullues në vend të 4 tipikëve. Ato përdoren mjaft në industrinë bujqësore.

Ju mund të blini dhe krahasoni ndonjë nga këto modele në Dyqan zyrtar DJI në spanjisht. Do të gjeni gjithashtu një numër të madh të aksesorëve (mbështetës, kamera, ...) për të gjitha seritë.

Tani që e dini tiparet e modeleve DJILe të shkojmë me Phantom 4, një nga bizhuteritë e kurorës së markës ...

Karakteristikat teknike Phantom 4

Pjesë të një Phantom të çmontuar

El i fundit që u bashkua me këtë seri ka qenë Phantom 4, me përmirësime të dukshme krahasuar me modelet e mëparshme. Karakteristikat teknike të këtij droni janë mbresëlënëse.

Phantom 4

Është më themelore të serisë Phantom 4, me performancë të mirë dhe karakteristikat teknike që detajoj këtu:

 • Pesha: 1380 g
 • Shpejtësia e ngjitjes: deri në 6m / s (në varësi të mënyrës së fluturimit)
 • Shpejtësia maksimale e fluturimit: deri në 72 km / orë (në varësi të mënyrës së fluturimit)
 • Këndi maksimal i pjerrësisë: deri në 42º (në varësi të mënyrës së fluturimit)
 • Shpejtësia maksimale këndore: deri në 250º / s (në varësi të mënyrës së fluturimit)
 • Lartësia maksimale: 5000m
 • Rezistenca maksimale e erës: 10m / s
 • Jetëgjatësia e baterisë: 28 min. me bateri dhe karikues 5350mAh Li-Po
 • Diapazoni i temperaturës së punës: 0-40ºC
 • Sistemi i vendndodhjes: GPS + GLONASS
 • Stabilizimi: 3 akse
 • Kamera: Hapësira 12.4 MP CMOS f / 2.8, me mbështetje për HDR dhe UHD (4K)
 • Karta e kujtesës: mbështet microSD deri në klasën 64 GB UHS-1
 • Frekuenca e telekomandës: 2.4 Ghz (telekomandë me mbështetje për pajisjet mobile) Enhanced Lightbridge
 • Sistemi i zbulimit të pengesave: 5 kahësh me tre grupe sensorë (përpara, mbrapa, poshtë dhe anash)
 • Aplikacioni celular për stafetën e imazhit: DJI GO 4 për iOS dhe Android (me vonesë prej 220ms)
 • Çmimi: afërsisht 1100 €

Phantom 4 Pro

La Version DJI Phantom 4 Pro është një version i përmirësuar në lidhje me bazën, me disa shtesa. Përfshin të gjitha pluset e mësipërme:

 • Distanca ose lartësia maksimale: 6900 m
 • Jetëgjatësia e baterisë: 30 min.
 • Pesha: 1400 g
 • Sensori i kamerës: CMOS 20MP

Këto përmirësime përfaqësojnë një rritja e çmimit prej përafërsisht 500 €, që është, do të kishte një çmimi i përafërt i 1600 €.

Phantom 4 Pro +

La Version DJI Phantom 4 Pro Plus Isshtë një përmirësim në krahasim me versionin Pro dhe një rritje e vogël e çmimit mbi atë të mëparshëm. Përmirësimet, përfshirë gjithçka që do të kishte gjithashtu baza Phantom 4, janë:

 • Butoni i kontrollit: me ekranin e përfshirë 5.5 inç, eliminon nevojën për të përdorur një pajisje të lëvizshme
 • Frekuenca e kontrollit të radios: mund të përdorni 2.4 dhe 5.8 Ghz për të zvogëluar ndërhyrjet

Phantom 4 i avancuar

El DJI Phantom 4 i avancuar Slightlyshtë paksa ndryshe nga Pro. Ai ndan shumicën e veçorive me Phantom 4, padyshim, por me tiparet e mëposhtme që e dallojnë atë nga Pro:

 • Sistemi i zbulimit të pengesave: Ka vetëm sensorin e pengesave nga përpara dhe poshtë, por eliminon pjesën tjetër të sensorëve nga pjesa e pasme dhe anët. Prandaj, nëse nuk e kontrolloni mirë, mund të përplaset me pengesa anësore dhe të pasme ... Kjo do të thotë, është me frikë inferior në këtë me Pro.
 • peshë: 20g çakmak

Prandaj, është një mundësi më shumë të orientuar tek më ekspertët dhe se ata e zotërojnë më mirë pilotimin e këtyre objekteve. Në vend të kësaj, çmimi është midis Phantom 4 bazë dhe Pro, domethënë, jo aq i shtrenjtë sa Pro ose Pro Plus.

Phantom 4 Advanced +

Nëse marrim Advance si referencë, atëherë DJI Phantom 4 Advanced Plus merr vetëm një çmim prej rreth 100 € më i lartë. Karakteristikat janë pothuajse identike. E vetmja gjë që ndryshon është:

 • Telekomanda: me ekranin 5.5 të përfshirë

Ashtu si me Pro + krahasuar me Pro.

Përmirësimet në lidhje me DJI Phantom 3

DJI Phantom 3

Nëse pyesni veten se si DJI Phantom 4 vs Phantom 3, është mjaft e thjeshtë për tu shpjeguar. Nëse krahasojmë Standardin Phantom 3 me bazën Phantom 4 kemi si vijon:

 • Diapazoni: 1000m vs 5000m
 • Autonomia: 23 min vs 28 min
 • Pesha: 768g vs 1380g
 • Sensori i kamerës: 12MP FullHD CMOS kundrejt 12MP 4K CMOS
 • Lidhshmëria: WiFi vs Enhanced Lightbridge (më shumë se shpejtësia x4 vs WiFi)
 • Vendndodhja gjeografike: GPS vs GPS + GLONASS
 • Çmimi: afërsisht 728 € vs afërsisht. 1100 €

Sigurisht që teknologjitë dhe mënyrat e vozitjes janë përmirësuar. Me pak fjalë, është arritur një dron me cilësi më të lartë dhe përfitime, megjithëse ka gjithashtu një peshë mjaft të lartë. Në fakt, ka edhe disa edicione të Phantom 3, të tilla si Pro dhe Advance. Nëse krahasojmë tiparet e Phantom 3 Pro, ato janë disi më të ngjashme me atë ku fillon Phantom 4, domethënë një diapazon 5000m larg dhe një kamerë 12MP me kapacitet 4K.

Për këtë arsye, nëse jeni duke kërkuar për një model të ngjashëm me Phantom 4 bazë, por me një çmim më të lirë, ju mund të blej një fantazmë 3 e cila ka një çmim më të ulët pasi është më e vjetër. E vetmja gjë që është dukshëm më e ulët është lidhja midis dronit dhe kontrolluesit, e cila është përmirësuar shumë në 4.

E ardhmja DJI Phantom 5

Çfarë mund të presim nga e ardhmja DJI Phantom 5 Isshtë një dron me përmirësime të konsiderueshme në krahasim me 4. Megjithëse Phantom 4 tani përfaqëson majën e gamës DJI, nuk do të duhet shumë që gjenerata tjetër të mbërrijë. Nëse analizojmë përmirësimet e 4 në lidhje me 3, mund të presim një dron me një përmirësim në disa pika:

 1. autonomi- DJI Phantom 5 ka të ngjarë të jetë më i fuqishëm se 4, por diapazoni i tij ka të ngjarë të jetë edhe më i mirë. Ndoshta për disa minuta do të kalojë gjysmën e tanishme të orës që zakonisht zgjasin.
 2. Conectividad: Mund të ketë përmirësime në teknologjinë Lightbridge, pasi që nëse seksioni vizual përmirësohet, një lidhje më e mirë do të nevojitej gjithashtu për të shmangur vonesat dhe që gjerësia e bandës është më e lartë.
 3. fushë: Ndoshta Phantom 5 i ri do të tejkalojë barrierën 7000m.
 4. Kamera- Kamera do të jetë një nga gjërat që do të ndryshonte më shumë, mbase me një normë më të lartë FPS për 4K dhe madje edhe aftësinë për të kapur 8K.

Shpresoj te kem ty ndihmoi në zgjedhjen e dronit dhe pastroni dyshimet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll