DXF: çfarë duhet të dini për këtë format skedari

DXF, ikona e skedarit

Ju mund të keni ardhur në këtë artikull sepse e dini skedarët në formatin DXF dhe ju duhet të dini diçka më shumë rreth tyre, ose thjesht për kuriozitet sepse nuk i keni njohur. Në një rast si në një rast tjetër, unë do të përpiqem t'ju tregoj të gjitha gjërat më themelore që duhet të dini në lidhje me këtë format skedari shumë të rëndësishëm në fushën e dizajnit.

Përveç kësaj, duhet të dini se ka shumë softuer i pajtueshëm me këtë format, dhe jo vetëm AutoCAD mund të ruajë modelet ose t'i hapë ato në DXF. Në fakt, mundësitë janë mjaft të shumta ...

Çfarë është DXF?

Dizajni CAD

DXF është shkurtesa në anglisht për Formati i Shkëmbimit Darwing. Një format skedari me një shtrirje .dxf që përdoret për vizatime ose dizajne të ndihmuara nga kompjuteri, domethënë për CAD.

Autodesk, pronari dhe zhvilluesi i softverit të famshëm AutoCAD, ishte ai që krijoi këtë format, veçanërisht për të mundësuar ndërveprimin midis skedarëve DWG të përdorur nga programi i tij dhe programeve të tjerë të ngjashëm në treg.

U ngrit për herë të parë sq 1982, së bashku me versionin e parë të AutoCAD. Dhe është që me kalimin e kohës DWG-të janë bërë gjithnjë e më komplekse, dhe transportueshmëria e saj përmes DXF ka qenë e komplikuar. Jo të gjitha funksionet e përputhshme me DWG u zhvendosën në DXF dhe kjo çon në çështje pajtueshmërie dhe mospërputhje.

Në krye të kësaj, DXF u krijua si një lloj skedari shkëmbimi vizatimi për të qenë një format universal. Në këtë mënyrë, modelet CAD (ose modelimi 3D) mund të ruhen dhe të përdoren nga softuer tjetër ose anasjelltas. Kjo është, të gjithë mund të importojnë ose eksportojnë nga ose në këtë format me lehtësi.

DXF ka një arkitekturë të ngjashme me një bazë të dhënash vizatimesh, duke ruajtur informacione në tekst i thjeshtë ose binarë për të përshkruar paraqitjen dhe gjithçka që duhet për të rindërtuar këtë.

Program kompjuterik i pajtueshëm

FreeCAD

Ka pafund aplikacione softuerike që mund të trajtojë këto skedarë në formatin DXF, disa mund të hapin dhe shfaqin vetëm skicat, të tjerët mund të importojnë / eksportojnë si dhe të modifikojnë modelet.

Në mes lista e softverit dihet që mund të jetë në përputhje me DXF do të nënvizonte:

 • Adobe Illustrator
 • altium
 • ArchiCAD
 • AutoCAD
 • Blender (duke përdorur skriptin e importit)
 • Kinema 4D
 • CorelDraw
 • DraftSight
 • FreeCAD
 • Inkscape
 • LibreCAD
 • Microsoft Office (Word, Visio)
 • Dyqani i bojrave Pro
 • SketchUp
 • Edge Solid
 • PUNT E NGURTA

Sipas platforma me të cilin punoni mund të përdorni një ose aplikacione të tjera. Për shembull:

 • android- Mund të përdorni AutoCAD i cili është gjithashtu i disponueshëm për pajisjet mobile dhe pranon DXF.
 • Dritaret- Mund të përdorni gjithashtu AutoCAD dhe Design Review ndër të tjera, të tilla si TurboCAD, CorelCAD, CorelDraw, ABViewer, Canvas X, Adobe Illustrator, etj.
 • MacOS: Ekzistojnë disa programe të njohura të dizajnit, njëri prej tyre është AutoCAD, por ju gjithashtu keni SolidWORKS, DraftSight, etj.
 • Linux: një nga më të njohurit dhe më të përdorurit është LibreCAD, por mund të përdorni edhe DraftSight, Inkscape, Blender, FreeCAD, etj.
 • shfletuesi: për të hapur një DXF në internet, pa pasur nevojë për programe, ju gjithashtu mund t'i bëni ato nga shfletuesi juaj i preferuar nga ShareCAD ose gjithashtu ProfiCAD.

Dhe sigurisht, ka mjete online dhe lokale për të kthyer midis formateve të ndryshme të skedarëve, përfshirë DXF. Prandaj, mund të konvertoheni në ose nga formate të tjera pa probleme. Edhe pse nuk garantoj që dizajni do të jetë i njëjtë ose diçka e pavendosur ...

Printim 3D dhe DXF

3D printer

Nëse përdorni një 3D printer duhet të dini se ka edhe softuer për shndërroni midis formateve të ndryshme shumë interesante. Isshtë rasti i këtyre dy alternativave:

 • laborator rrjetë: Një softuer i lëvizshëm me burim të hapur, që përdoret gjerësisht për të përpunuar dhe redaktuar rrjetat 3D. Ju mund të gjeneroni objekte në formate të ndryshme, të tilla si OBJ, OFF, STL, PLY, 3DS, COLLADA, VRML, GTS, X3D, IDTF, U3D dhe, natyrisht, DXF. Shtë në dispozicion për Linux (si në paketat universale Snap ashtu edhe në AppImage për çdo shpërndarje), macOS dhe Windows.
 • MeshMixer: është e ngjashme me atë të mëparshme, një alternativë. Në këtë rast është gjithashtu falas dhe i disponueshëm për macOS dhe Windows.

DXF për printim 3D dhe CNC

Makine Cnc

Me përhapjen e Printim 3D dhe makina CNC Në industri, skedarët DXF janë bërë mjaft të rëndësishëm. Duhet ta dini se ka disa faqe në internet që ju lejojnë të shkarkoni skedarë DXF me dizajne të gatshme për të lehtësuar ndërtimin e objekteve. Në atë mënyrë, nuk do të duhet t'i krijoni vetë, gjë që është shumë e dobishme, veçanërisht nëse nuk dini si të merreni me softuerin CAD.

Ka disa faqe në internet që paguhen, domethënë, ju duhet të paguani një pajtim për të qenë në gjendje të keni qasje në dizajne dhe t'i shkarkoni ato lirshëm. Të tjerët janë falas, dhe mund të gjesh pak nga gjithçka. Nga logot e thjeshta në mënyrë që t'i krijoni ato nga DXF të shkarkuara me makinerinë tuaj, te objektet, zbukurimet, mobiljet, pjatat, etj.

Për shembull, nëse doni të filloni testimin e DXF në ndonjë nga programet softuerë të listuara më sipër, unë ju rekomandoj që të përdorni një nga këto faqe në internet falas:

así do të njiheni me formatin dhe me këto dizajne, ose provoni makinerinë që keni blerë për të parë nëse e bën punën e saj si duhet ...

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll