Arduino GPS: për vendndodhjen dhe pozicionimin

Arduino GPS

Me bordi i zhvillimit Arduino mund të kryejë një mori projektesh, kufiri është shpesh imagjinata. Me komponentët dhe modulet elektronike, funksionalitetet mund të shtohen në mënyrë që të mund të bëni më shumë gjëra. Një nga këto funksionalitete mund të jetë aftësia për të lokalizoni objekte ose njerëz, ose lokalizoni duke pozicionuar me Arduino GPS.

Ky lloj i pozicionimin dhe gjurmimin mund të bëhet duke përdorur RFID ose marrës si ai që do të diskutojmë në këtë artikull. Me këtë do të jeni në gjendje të krijoni një mori projektesh, nga lojërat me të cilat krijoni një detektor dhe lokalizoni objekte, për të lokalizuar objekte të vjedhura, për të qenë në gjendje të lokalizoheni duke përdorur GPS, etj

Modu GPS Arduino NEO-7

GPS Arduino NEO-6

Për të pasur Arduino GPS, mund të përdorni Pajisje NEO-6, një familje e prodhuar nga U-Blox dhe që mund të lidhet me bordin Arduino në një mënyrë të thjeshtë. Përveç kësaj, ata kanë një ndërfaqe të plotë komunikimi, me UART, SPI, I2C, dhe USB, përveç mbështetjes së protokolleve binare të NMEA, UBX dhe RTCM.

Përveç kësaj, ky GPS Arduino me NEO-6 gjithashtu ju lejon të minimizoni madhësinë e projektit tuaj, pasi ai ka një madhësia e vogël, si dhe një kosto të ulët. Për sa i përket konsumit, është gjithashtu i vogël. Kur është në modalitetin aktiv, do të duhet vetëm 37mA. Mundësohet nga 2.7 deri 3.6V për modelet NEO-6Q dhe NEO-6M, ndërsa ka edhe të tjerë të tensionit më të ulët të quajtur NEO-6G që kanë nevojë vetëm midis 1.75 dhe 2v.

Nëse ato janë të integruara në një modul, do të përfshijë një Rregullator tensioni gjë që do të lejojë ta furnizojë atë direkt nga lidhja Arduino 5v.

Parametra të tjerë interesantë të këtij moduli janë:

 • 30 sekondat e koha e ndezjes ftohtë, dhe vetëm 1 sekondë për fillimin e nxehtë.
 • La frekuenca maksimale e matjes ata punojnë në vetëm 5Hz.
 • Saktësia e pozicionit prej 2.5 metrash variacioni.
 • Saktësia e shpejtësisë 0.1 m / s.
 • Variacioni i orientimit prej vetëm 0.5º.

Ku mund të blini një NEO-6 për Arduino GPS

Këto pajisje dhe module mund t’i gjeni në shumë dyqane të specializuara elektronike, ose gjithashtu në Amazon. Për shembull, këtu mundeni blini me një çmim shumë të lirë:

Shembull me Arduino

Foto nga Arduino IDE

Ju mund të mësoni më shumë rreth programimit me Arduino me kursin PDF falas që mundeni shkarkoni nga këtu.

Gjëja e parë që duhet të bëni për ta lidhur atë me bordin tuaj të zhvillimit dhe për të pasur Arduino GPS tuaj është të lidhni modulin tuaj NEO-6 me bordin. lidhjet bëhen shumë thjesht (lidhjet e modulit NEO-6 - lidhjet Arduino):

 • GND - GND
 • TX - RX (D4)
 • RX - TX (D3)
 • Vcc - 5V

Pasi ta keni lidhur, do të duhet të shkarkoni gjithashtu Biblioteka SoftSerial në Arduino IDE tuaj, pasi do të jetë i nevojshëm për komunikim serik. Isshtë e mundshme që ju tashmë e keni atë nga projekte të tjera, por nëse jo, do të duhet shkarkoni dhe instaloni në IDE-në tuaj.

Pasi të keni përfunduar, mund të filloni me kodin tuaj të thjeshtë për të bërë leximet. Për shembull, meqenëse mund të përdoren disa protokolle, këtu është skica për NMEA:

#include <SoftwareSerial.h>

const int RX = 4;
const int TX = 3;

SoftwareSerial gps(RX, TX);

void setup()
{
  Serial.begin(115200);
  gps.begin(9600);
}

void loop()
{
  if (gps.available())
  {
   char data;
   data = gps.read();
   Serial.print(data);
  }
}

Sigurisht, ju mund të bëni modifikimet tuaja ose të përdorni protokolle të tjerë nëse dëshironi ... Ju gjithashtu mund të përdorni shembujt e disponueshëm në IDE tuaj për këtë bibliotekë. Por, para se të përfundoni artikullin, duhet ta dini këtë formatin NMEA (Shoqata Kombëtare Elektronike Detare) është shumë e veçantë, për ta kuptuar atë, duhet të dini sintaksën e saj:

$ GPRMC, hhmmss.ss, A, llll.ll, a, yyyyy.yy, a, vv, xx, ddmmyy, mm, a * hh

Kjo është, $ GPRMC ndiqet nga një seri e parametrat që tregojnë vendndodhjen:

 • hhmmss.ss: është koha e UTC në orë, minuta dhe sekonda.
 • A: statusi i marrësit, ku A = OK dhe V = alarm.
 • llll.ll, te: është gjerësia gjeografike, ku a mund të jetë N ose S, për në veri ose në jug.
 • yyyy.yy, a: është gjatësia. Përsëri a mund të jetë E ose W, domethënë në lindje ose në perëndim.
 • vv: shpejtësia në nyje.
 • xx: është kursi në gradë.
 • ddmmyy: është data UTC, në ditë, muaj dhe vit.
 • mm, a: është ndryshimi magnetik në gradë, dhe a mund të jetë E ose W për lindjen ose perëndimin.
 • * H H: Kontrolli ose shuma e kontrollit.

Për shembull, mund të merrni diçka si kjo:

$GPRMC,115446,A,2116.75,N,10310.02,W,000.5,054.7,191194,020.3,E*68


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.