Indra paraqet një aplikacion të aftë për të zbuluar dhe kontrolluar dronët

Indra

Në rast se nuk e dini, jua them këtë Indra është një nga shumëkombëshet spanjolle që lidhen me botën e zhvillimit të softverit dhe konsulenca më e rëndësishme në nivelin evropian. Duke pasur parasysh këtë, nuk është e vështirë të kuptohet se ata kanë vendosur të hyjnë në botën e dronëve duke propozuar zgjidhje të caktuara, në këtë rast që lidhen me botën e sigurisë.

Sot do të doja të flas me ju për sistemin inteligjent ARMS, Sistemi Multisensor Anti RPAS, e zhvilluar nga inxhinierët Indra, një platformë që është e përgatitur për të zbuluar çdo lloj droni nga distanca përmes një radar me një distancë disa kilometra larg. Pasi të zbulohet droni, platforma ndryshon gjendje dhe aktivizon a frenues i frekuencës së brezave të ndryshëm anulimin e sinjalit të pajisjeve të vendndodhjes së dronit si dhe lidhjen e tij të komunikimit me kontrolluesin.

Indra teston softuer të aftë për të gjetur dhe marrë kontrollin e një droni.

Padyshim, duhet të pranohet që Indra po vë bast shumë në sektorin e dronëve dhe komunikimit, një teknologji shumë inovative që po paraqet probleme serioze në të gjithë botën, veçanërisht, siç e kemi parë tashmë me raste, kur hyni avionë pa pilot hapësira ajrore të kufizuaraOse për të shkaktuar dëme ose drejtpërdrejt për shkak të keqinformimit të kontrolluesit, një veprim që mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme dhe madje miliona humbje për aktorët në këto hapësira ajrore.

Për momentin, siç është konfirmuar, ky sistem është ende në fazën e zhvillimit pasi shumëkombëshi spanjoll është ende duke kryer prova për të arritur saktësinë maksimale kur bëhet fjalë për platformën për të zbuluar, klasifikuar dhe ndjekur çdo lloj avioni pa pilot duke kombinuar përdorimin të imazheve termike dhe dëgjimit në radio. Një sekondë evolucion do të lejojë sistemin ARMS marrin kontrollin e dronit dhe drejtojini atë në një zonë të sigurt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

Testi anglishtProvoni katalanishtkuiz spanjoll